Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
194 m w jaskini
Autor Wiadomość
pitt 


Wiek: 53
Dołączył: 25 Lut 2003
Posty: 111
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20-10-2003, 23:41   194 m w jaskini

W ostatnim MN (10) na str 5 jest świetny tekst dla początkujących i
nie tylko ( a może szczególnie dla zaawansowanych) o rekordzie Polski
w nurkowaniu w jaskiniach. NIe żebym był wielkim fanem nurkowań jaskiniowych ALE walorów szkoleniowych JAK PRAWIDŁOWO PRZYGOTOWAĆ NURKOWANIE EKSTREMALNE tekścikowi odmówić nie sposób.
O WYPADKU W HURGADZIE W UB ROKU BYŁO GŁOŚNO O TYM PEWNIE NIKT SIE NIE DOWIE (nielicząc nurków) :!: :!: :!: .

A MOŻE WARTO BY POKAZAĆ ŻE MOŻNA TO ZROBIĆ BEZPIECZNIE Z PEŁNĄ ASEKURACJĄ ITP.

Przypomniał mi sie tekst z ub roku, w którym wiadomo kto opisał jak to było i jak to 3 nurków bez zabezpieczenia wybrało sie na 200 m i dwuch już nie wróciło a i ostatni miał więcej szczęścia niż rozumu (moja opinia, niczego i nikogo nie krytykuję, stwierdziam fakty).
Tu asekuracja zaczynała się od 110m od 40 m lekarz tlen na górze komora deko nurek awaryjny itp.
NALEŻY PODZIWIAĆ FACHOWOŚĆ TYCH LUDZI :multi:
 
 
Miłosz 



Stopień: plastikowy
Wiek: 47
Dołączył: 10 Lip 2002
Posty: 254
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20-10-2003, 23:57   

Dziś rozmawiałem na ten temat ze znajomymi i usyszałem następujący kontrargument, który podaję pod dysputę.

Nuno Gomez, mestre Leszka Czarneckiego (tego, który robił ów rekord) miał 10 osób z obsługi, przenośną komorę, lekarza od 40m, nurka gotowego do zejścia w razie jakichkolwiek nieprawidłowości.
Moi rozmówcy skwitowali: to co to za sztuka zejść na 194m jak wszyscy na Ciebie dmuchają? Albo się umie albo nie! Nurkowanie to taki pojedynek ze sobą, prawda?

Odparłem na to, że można oczywiście toczyć pojedynek ze sobą i przegrywać, ale to nie znaczy, że trzeba wtedy umierać od razu. Taki lekarz więc się wtedy przydaje, żeby mieć szansę ten swój błąd naprawić.

A swoją drogą bardzo dobry tekst, ciekawy, z pasją napisany i dobrze opisujący to, co się tam działo oraz poziom przygotowań i przemyślenia całej operacji. Wreszcie - wzorem zachodnich magazynów - zmiany czynnika opisane, są schematy i sporo detali.

Pozdrawiam,
Nishigoi
 
 
 
Mania 



Stopień: ale o co chodzi?
Kraj:
Poland

Dołączyła: 06 Maj 2003
Posty: 3999
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21-10-2003, 08:37   

Z takich ciekawostek - L.Czarnecki najpierw spotkał sie z Gomezem proponując mu by go wyszkolił i wyłożył niezłą kasę na stół. Gomez grzecznie mu podziękował i powiedział, że nie. Po ponad roku spotkali się ponownie i tym razem Gomez trenował Czarneckiego za darmo...
I to przez kilka miesięcy...
Czyli - vide liczne ostatnio posty - nie o wszystkim decyduje kasa
Mania
 
 
 
Lech-u 

Stopień: CMAS **** (P4)
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 29 Wrz 2003
Posty: 241
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21-10-2003, 19:27   

Dla mnie nurkowanie ma zupełnie inne znaczenie niż bicie rekordów. Ani przygoda w Egipcie, ani bicie rekordów w jaskini nie robią na mnie wrażenia. Zawsze się tylko zastanawiam, czy ekipa asekurująca nie jest narażana przez "śmiałka" bijącego rekordy.
Jeżeli tak jest to tym bardziej mi się to nie podoba!
 
 
TECHNISUB 


Stopień: P2RescueWM1PL1SS1
Wiek: 48
Dołączył: 06 Maj 2003
Posty: 190
Skąd: uk Tn23
Wysłany: 22-10-2003, 07:18   woda

wiecie co rozumiem bicie rekrdów ma swoja wagę i napewno bez bicia rekordów byśmy nie mieli okazji nawet głowy zanurzyć pod wodę

ale ja wam powiem jedno braci nurkowa:

ja mam radoche z tego że dzięki technice mogę siedziec pod wodą na głębokości 10 cm i siedzę tam dłużej jak jeden wdech na powirzchni


pzdr
 
 
 
Fother 



Stopień: OC/CCR Instructor
Kraj:
Poland

Dołączył: 05 Sty 2002
Posty: 273
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 22-10-2003, 20:50   194m w jaskini

Artykuł w MN wyśmienity. Jednak byłbym ostrożny z porównaniami. Ja swoją wiedzę czerpię jedynie z prasy, tam o zeszółorocznym biciu rekordu były praktycznie dwie relacje Banana, bardzo mało wnoszące szczegółów technicznych samej operacji. Niedawno na pl.rec nurkowanie wypowiadał się chłopak który wtedy był na łodzi i wspominał coś o asekuracji robionej przez dwóch egipskich nurków. Według mnie to za mało żeby wyciagać radykalne wnioski.
Natomiast rozśmieszyło mnie stwierdzenie o "dmuchaniu na nurka". Chłopaki musza niewiele wiedzieć o głębokim nurkowaniu.
Niestety ich opinia potwierdza przyczyny róznych wypadków nurkowych, brak przygotowania, umiejetności ale za to "zmaganie się ze sobą". To mi bardziej wyglada na "poddanie się własnej głupocie".
Niestety bez względu na to czy na brzegu jest lekarz i przenośna komora to w tego typu nurkowaniach liczy się: doświadczenie, trening, kondycja fizyczna i psychiczna, dobry plan.
A przy okazji zeszłoroczny wypadek zdarzył się z tego co wiem przy opadaniu, więc lekarz i tak by sie nie przydał.
Pozdrawiam
Jacek "Fother"
 
 
t0m1 


Kraj:
Puerto Rico

Wiek: 45
Dołączył: 18 Mar 2003
Posty: 329
Skąd: Polnoc
Wysłany: 25-10-2003, 11:34   

Tak sie zastanawiam co w takim wypadku pomoze przenosna komora deco? Podkreslam przenosna, a nie ciezka umieszczona na ciezarowce!

Zastanowmy sie...
- delikwent nurkuje na ok.200m;
- dochodzi do wypadku;

Zalecana rekompresja - 11 atm (cisnienie panujace na 1/2 max. glebokosci osiagnietej przez nurka)...tak czy nie?

I takie cisnienie ma wytrzymac przenosna komora?
Taki cylindryczny namiocik (jak ten ktory pokazywali na Discovery, przy ktoryms z kolei nurkowaniu glebokim w jaskini)??? Hmmm. Jak mnie pamiec nie myli to takiego cisnienia nie wytrzyma stacjonarna komora MW w Gdynii.
 
 
 
pitt 


Wiek: 53
Dołączył: 25 Lut 2003
Posty: 111
Skąd: Warszawa
Wysłany: 06-11-2003, 23:46   

NIe, połowa głębokości nurkowania jest zalecana przy wynurzeniu na powieżchnię z pominięciem przystanku deko a przed wystąpieniem bojawów choroby dekompresyjnej. W komorze wykożystuje się mieszanki eliminujące azot (zwiekaszające tzw okienko tlenowe). :idea:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed