Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
szkolenia GUE - FAQ
Autor Wiadomość
Piotrek Ginter 



Stopień: TMX CCR / Instruktor
Kraj:
Poland

Dołączył: 24 Lut 2008
Posty: 366
Skąd: Warszawa
Wysłany: 02-01-2012, 23:43   

Pawel
Dekompresyjny czy travel - zgoda, ale NIE przy T1, gdzie dopuszczony jest jeden gaz (flaszka) deco.
30/30 jako pojedynczy gaz deko jest nieefektywny. Zdecydowanie ean50 szybciej samodzielnie ekceleruje dekompresje.
Przy 30/30 znacznie wydluzona bedziesz mial faze plytka deko, zupelnie niepotrzebnie.
Dluzsze deco przy wiekszym wydatku - bez sensu.
Ten gaz jest fajny jako gleboki gaz deko w zakresie 42-21 metrów. Potem przepiecie na 50tke i potem na 6m na tlen.
Ale to juz sa inne nurkowania i nie jest to zakres T1 ....
 
 
PawelW 



Stopień: CCR/OC TMX IANTD
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 1343
Skąd: Pniewy
Wysłany: 02-01-2012, 23:50   

kangur napisał/a:
Ten gaz jest fajny jako gleboki gaz deko w zakresie 42-21 metrów. Potem przepiecie na 50tke i potem na 6m na tlen.
Ale to juz sa inne nurkowania i nie jest to zakres T1 ....


zupełnie tak miałem na myśli kombinacje 8/65 , 16/55 , 30/30 ,EAN50 i O2 , a fakt zapomniałem że to T1 to taki odp. AEan diver :) ...
no cóż powinienem bardziej uważnie czytać ... że to GUE FAQ
Ostatnio zmieniony przez PawelW 02-01-2012, 23:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
hubert68 



Stopień: ważny ciągły progres
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 09 Mar 2008
Posty: 3897
Skąd: Łódź/Gliwice
Wysłany: 03-01-2012, 07:38   

Uprawnienia GUE na 30/30 daje też kurs C1, mający ograniczenie 30 m. 30/30 jest gazem przewidzianym przede wszystkim jako gaz denny do nurkowań w trudnych warunkach (czyli np. długie nurkowanie jaskiniowe z płynięciem pod silny prąd) na głębokości do 30 m.
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 03-01-2012, 11:04   

Mam kilka pytań:

1. Z czego to generalnie wynika, że po tego typu technicznym szkoleniu jak T1 to z takim gazem wolno a z takim nie, albo można mieć tylko jeden i tak dalej? Jakie jest tego uzasadnienie merytoryczne (poza tym, żeby kursant miał konieczność odbycia kolejnego kursu, po którym mu będzie wolno)?

2. Jak wygląda kwestia mieszania uprawnień z różnych federacji, bo mnie to zawsze interesowało - po kursie np. T1 kursant może to, ale przy okazji zrobił zupełnie inny kurs gdzie indziej gdzie może mieć tyle butli ile chce, ale z kolei głębokość nie ta... Jest jakiś patent na to, żeby określić tak powstałe wynikowe uprawnienia na wszystkich wymiarach (głębokość, liczba i rodzaj gazów, itp.)?
 
 
Khoza 


Kraj:
Poland

Dołączył: 31 Maj 2004
Posty: 186
Skąd: Warszawa
Wysłany: 03-01-2012, 13:50   

ad.1
jak wszędzie - ze standardów. Szkolenie zakłada przygotowanie do nurkowań trimixowych do 51 m z wykorzystaniem pojedyńczej butli bocznej z gazem dekompresyjnym.
Nie brałem udziału w tym szkoleniu, ale podejrzewam, że ćwiczenia praktyczne koncentrują się na jak najlepszym przygotowaniem do właśnie takich zadań. Stąd wykorzystanie dodatkowych butli i gazów jest wykroczeniem ponad zakres posiadanych (formalnie lub praktycznie) umiejętności.

ad 2. zdobyte stopnie to formalne pośwadczenie posiadania pewnego zestawu umiejętności, wiedzy, znajomości procedur (nie zaczynajmy dyskusji, na ile często jest to tylko kupiony plastik). Każdy powinien wiedzieć jak z tej wiedzy skorzystać optymalnie. Co więcej istnieje jeszcze doświadczenie własne, samokształcenie, zdrowy rozsądek które mogą przesunąć nasze nurkowania poza ustalone przez nasze stopnie ramy.

Jeżeli posiadasz T1 uprawniający do wykorzystania jednego gazu dekompresyjnego oraz nmx tmx IANTD "pozwalający" na 2 gazy, jeżeli w czasie planowania nurkowania uznasz, że potrzebujesz właśnie 2 gazów odrzucisz tę możliwość, bo GUE ci jeszcze nie pozwala? W jakim celu?

Z drugiej strony jeżeli uznajesz standardy danej organizacji za najlepsze dlaczego miałbyś stosować inne, w twoim mniemaniu gorsze?
 
 
hubert68 



Stopień: ważny ciągły progres
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 09 Mar 2008
Posty: 3897
Skąd: Łódź/Gliwice
Wysłany: 03-01-2012, 18:38   

Yavox napisał/a:
1. Z czego to generalnie wynika, że po tego typu technicznym szkoleniu jak T1 to z takim gazem wolno a z takim nie, albo można mieć tylko jeden i tak dalej? Jakie jest tego uzasadnienie merytoryczne (poza tym, żeby kursant miał konieczność odbycia kolejnego kursu, po którym mu będzie wolno)?
Uzasadnienie jest proste. Przepięcie się na gaz o zbyt wysokiej zawartości tlenu, jak na daną głębokość jest najczęstrzym powodem śmiertelnych wypadków nurków technicznych. Dlatego wprowadzenie dwóch gazów dekompresyjnych, gdzie takie ryzylo realnie istnieje, odbywa się na trzecim kolejnym kursie technicznym, kiedy nurkowie są już doświadczonymi nurkami w zakresie nurkowań trymiksowych z akcelerowaną dekompresją. Jedyne przepięcie gazów na poziomie T1 to gaz/EAN 50 na 21 m, ew. gaz denny/tlen na 6 m. Takie ryzyko praktycznie nie występuje. T1+ to dwa stage ale na pierwszy, z gazem dennym przepinamy się na powierzchni. Przed wynurzeniem przechodzimy na gaz plecowy więc w razie niewłaściwego przepięcia, zmieniamy "tylko" gaz denny z pleców na gaz denny ze stage. Rozwalamy deco, mamy spore ryzyko DCS ale nie ma ryzyka oksytoksu.
P.S. Trzecim kolejnym licząc: T1, T1+, T2. Przy czym trzeba zaznaczyć, że T1+ nie jest obowiązkowe przed T2.

Yavox napisał/a:
2. Jak wygląda kwestia mieszania uprawnień z różnych federacji, bo mnie to zawsze interesowało - po kursie np. T1 kursant może to, ale przy okazji zrobił zupełnie inny kurs gdzie indziej gdzie może mieć tyle butli ile chce, ale z kolei głębokość nie ta... Jest jakiś patent na to, żeby określić tak powstałe wynikowe uprawnienia na wszystkich wymiarach (głębokość, liczba i rodzaj gazów, itp.)?
Raczej standardów czy uprawnień GUE nie należy miksować ze standardami/uprawnieniami innych federacji. Zwyczajnie to nie działa.
Ostatnio zmieniony przez hubert68 03-01-2012, 18:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
TYMOTEUSZ 



Kraj:
Antigu and Barbuda

Dołączył: 29 Cze 2011
Posty: 1585
Skąd: warszawa
Wysłany: 03-01-2012, 19:05   

hubert68 napisał/a:
T1+ to dwa stage ale na pierwszy, z gazem dennym przepinamy się na powierzchni. Przed wynurzeniem przechodzimy na gaz plecowy .


mozesz mi podac przykład takiego nurkowania ?
 
 
hubert68 



Stopień: ważny ciągły progres
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 09 Mar 2008
Posty: 3897
Skąd: Łódź/Gliwice
Wysłany: 03-01-2012, 19:10   

TYMOTEUSZ napisał/a:
mozesz mi podac przykład takiego nurkowania ?
W jakim sensie? Założenia są takie, że masz więcej gazu dennego i możesz wydłużyć nurkowanie (dla T1 zaplanowane deco do 30 min, dla T1+ do 45 min). Inny sposób wykorzystania możliwości jaką daje "stage denny", to zabierasz na łódź 1 twin i kilka stage'y. Nurkujesz zmieniając stage'e, gaz w twinie traktując cały czas jako rezerwę.
Czy chodzi Ci o konkretny plan gazów na takie nurkowanie?
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 03-01-2012, 19:17   

Hubert, ale czy to oznacza, że z punktu widzenia standardów GUE zakłada się, że osoba, która:

- miała wcześniejsze doświadczenie umożliwiające przystąpienie do fundów i ich zaliczenie
- zrobiła fundy, 5 dni
- zrobiła wymagane 100 nurkowań po fundach
- zrobiła T1, 6 dni
- zrobiła kolejne 25 nurkowań technicznych po T1
- zrobiła T1+
i wydała do tej pory minimum kilkanaście tysięcy na same szkolenia

to jeszcze jest traktowana jako zbyt mało doświadczona, żeby jej pozwolić mieć dwa stage, każdy z czym innym i się nie bać, że sobie zrobi krzywdę?


Jaki stopień w GUE uprawnia do tego, żeby nurkować tak głęboko, jak tylko się chce i z taką liczbą gazów, jaka się tylko delikwentowi podoba i tak długim dekiem, na jakie ma potrzebę? Jest w ogóle coś takiego, co formalnie daje takie uprawnienia? Nie żeby mi się spieszyło :) , z ciekawości pytam.

Może się niedostatecznie dokładnie wczytywałem do tej pory w standardy ale mi się pierwotnie wydawało, że urok GUE polega na tym, że robisz fundy, T1 i T2 i że w tym się mieści program mnóstwa innych pokawałkowanych kursów z innych federacji, które nawet z nazw niewiele mi mówią jako początkującemu i że po takich trzech, intensywnych i drogich kursach, fakt, ale możesz w otwartej wodzie już praktycznie prawie wszystko...
Ostatnio zmieniony przez Yavox 03-01-2012, 19:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
hubert68 



Stopień: ważny ciągły progres
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 09 Mar 2008
Posty: 3897
Skąd: Łódź/Gliwice
Wysłany: 03-01-2012, 21:12   

Po fundach 25 nurkowan, nie 100. Yavox ta statystyka jest realna, dotyczy rzeczywistych smierci ludzi pod woda. Dlatego moim zdaniem to jest bezpieczny sposob postepowania.

P.S. Tak jak pisalem, nie trzeba robic T1+. Jest mozliwosc zrobienia T2, jako nastepnego kursu po T1. Ale T1+ jest dobra opcja.
Ostatnio zmieniony przez hubert68 03-01-2012, 21:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 03-01-2012, 21:40   

Oki, ale jaki stopień GUE oznacza nurkowanie bez żadnych limitów?
 
 
hubert68 



Stopień: ważny ciągły progres
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 09 Mar 2008
Posty: 3897
Skąd: Łódź/Gliwice
Wysłany: 03-01-2012, 22:16   

Yavox napisał/a:
Oki, ale jaki stopień GUE oznacza nurkowanie bez żadnych limitów?
Wg standardow GUE nie znalazlem limitow po kursie T3, po T2 i T2+ sa. Ale wolalbym, by wypowiedzial sie na ten temat Bartek.
 
 
bann 
Moderator Grupy


Stopień: GUE instr
Kraj:
Germany

Dołączył: 29 Kwi 2003
Posty: 1224
Skąd: NRW
Wysłany: 03-01-2012, 22:39   

Cytat:

T1 daje tez uprawnienia do nurkowania na trimixach hiperoksycznych (30/30)


30-30 jest specyficznym gazem i najczesciej slychac o nim na Florydzie, gdzie sprawdza sie w niektorych jaskiniach.
T1 uprawnia do planowania nurkowan na trimiksach normo- i hiperoksycznych, uczy jak planowac te nurkowania i jak dopasowywac na nich deco.
Poza gazami standardowymi, ktore uzywane sa najczesciej z oczywistych wzgledow moga byc uzywane miksy namieszane specjalnie pod dane nurkowanie - jesli tego akurat wymaga potrzeba.
Wiec 30/30 na 30m w jeziorze - moze niekoniecznie :) ale np. 25/25 przygotowane specjalnie pod jakies specyficzne nurkowanie np. 35-38m z END<30m jest juz bardziej prawdopodobne, jesli akurat tego wymagaja warunki i logistyka.
Caly czas standardowe gazy sa lepsze - planowanie jest banalne i korekty w planie tez, dla 99& nurkowan i nurkow beda dzialac. Dla niestandardowego gazu trzeba od nowa liczyc i szukac set-pointow, albo uzywac runtime'u co troche niewygodne jest i nie zawsze gra jest "warta swieczki" :)

Cytat:
1. Z czego to generalnie wynika, że po tego typu technicznym szkoleniu jak T1 to z takim gazem wolno a z takim nie, albo można mieć tylko jeden i tak dalej? Jakie jest tego uzasadnienie merytoryczne (poza tym, żeby kursant miał konieczność odbycia kolejnego kursu, po którym mu będzie wolno)?


To wynika z pragmatyzmu :) dekompresyjnego.
Jak juz Hubert napisal, ryzyko przelaczania na nieodpowiedni gaz jest i to calkiem wysokie, kazdy kto nurkuje z dwoma i wiecej gazami moze to potwierdzic. To jest jeden z dwoch powodow.
Drugi - to profit z posiadania tego drugiego gazu pod woda. Przy profilach nurkowan realizowanych w zakresie T1 (max.30min deco, max. 51m, tylko twin z gazem dennym) drugi gaz dekompresyjny nie jest potrzebny. Jego uzycie nie daje wyraznego zysku w skroceniu czasu dekompresji. Pozostawia za to ryzyko przelaczenia sie na "niebezpieczny" gaz zbyt gleboko. Ponownie, gra jest "niewarta swieczki".

Cytat:

2. Jak wygląda kwestia mieszania uprawnień z różnych federacji, bo mnie to zawsze interesowało - po kursie np. T1 kursant może to, ale przy okazji zrobił zupełnie inny kurs gdzie indziej gdzie może mieć tyle butli ile chce, ale z kolei głębokość nie ta... Jest jakiś patent na to, żeby określić tak powstałe wynikowe uprawnienia na wszystkich wymiarach (głębokość, liczba i rodzaj gazów, itp.)?


GUŁowce nurkuja w zespolach mieszanych :) Czasami... :)
O ile parametry nurkowania mieszcza sie w tych ktorych uzywamy do planowania naszych nurkowan (END, PPo2, czas denny) zazwyczaj nie ma problemu.
Jesli mamy sytuacje jednej osoby posiadajacej kilka uprawnien, z ktorych niektore maja szerszy zakres niz GUEowe - nurek dalej pozostaje nurkiem z tymi samymi certyfikatami i "mozliwosciami" podwodnymi. Wielu nurkow, ktorzy robia Fundy maja juz np. nTMX czy AdvEAN w innej federacji uzyskane wczesniej.
Powinni tylko stosowac sie do ogolnych zasad planowania swoich nurkowan (PPo2, END, minimum gas) jakie poznali na kursie

Cytat:
Jaki stopień w GUE uprawnia do tego, żeby nurkować tak głęboko, jak tylko się chce i z taką liczbą gazów, jaka się tylko delikwentowi podoba i tak długim dekiem, na jakie ma potrzebę? Jest w ogóle coś takiego, co formalnie daje takie uprawnienia?


Najwyzszy stopien w tej chwili to T2+ (w wodach otwartych).
Daje wystarczajaco swobody :) Nie wiem co rozumiesz przez "nurkowanie tak gleboko jak sie chce". T2 Plus posiada limit 90m, 90min deco i 3 gazy deco (stage).
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 03-01-2012, 22:59   

Dzięki za odpowiedź.

bann napisał/a:
Nie wiem co rozumiesz przez "nurkowanie tak gleboko jak sie chce". T2 Plus posiada limit 90m, 90min deco i 3 gazy deco (stage).


Chodzi mi o to, czy można się dochrapać w GUE takiego plastiku, który daje Ci uprawnienia do legalnego, zgodnego z polityką federacji wykonywania dowolnego nurkowania - np. wymarzyłeś sobie, mniejsza po co, zejście na 200 metrów, ciągniesz tam ze sobą tyle butli ile dusza zapragnie i jeżeli tylko wrócisz z tego żywy to możesz powiedzieć, że w związku z posiadanym przez Ciebie stopniem to było nurkowanie w zakresie uprawnień.
 
 
bann 
Moderator Grupy


Stopień: GUE instr
Kraj:
Germany

Dołączył: 29 Kwi 2003
Posty: 1224
Skąd: NRW
Wysłany: 04-01-2012, 09:45   

okolice 120m to jest maksymalna uzyteczna glebokosc do nurkowania, glebiej oznacza zbyt dlugie deco w relacji do ilosci czasu dostepnego na dnie, taka jest polityka federacji - wydawanie certyfikatu z podpisem "no limits" nie miesci sie wiec w zakresie nurkowan jakie wykonujemy

Poza stopniem T2+ ktory daje uprawnienia do 90m nie ma dostepnych "glebszych" kwalifikacji w GUE na dzien dzisiejszy. Wszystkie nurkowania ponizej tej granicy sa wykonywane albo przez nurkow, ktorzy posiadaja stary stopien T3, albo przez tych z T2+ z odpowiednio duzym stazem.
 
 
klon 



Stopień: ntmx instructor
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 932
Skąd: Poznań
Wysłany: 04-01-2012, 09:53   

W IANTD, z tego co słyszałem, dziś jest dostępny maksymalnie poziom TMX Diver - limit 100m
teoretycznie jest jeszcze stopień Expedition Trimix Diver, który niby daje uprawnienia do 130m, ale nie wiem czy ktoś szkoli i czy stopień jeszcze "funkcjonuje"

wątek dotyczy GUE, ale tak na prawdę nie słyszałem o organizacji, która daje papiery "no limits"
- jak chcesz robić głębsze nury to i tak robisz to na własną rękę i zgodnie z własną wiedzą i doświadczeniem...
ale może jest jakaś taka organizacja... tylko to ja nie słyszałem
 
 
zibi_pp 

Stopień: TMX, Instr. NAUI,HSA
Kraj:
Poland

Wiek: 58
Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 88
Skąd: Poznań
Wysłany: 04-01-2012, 11:55   

klon napisał/a:
.... ale tak na prawdę nie słyszałem o organizacji, która daje papiery "no limits"
- jak chcesz robić głębsze nury to i tak robisz to na własną rękę i zgodnie z własną wiedzą i doświadczeniem...
ale może jest jakaś taka organizacja... tylko to ja nie słyszałem


Była taka, PT KDP-CMAS ograniczeniem był limit PPO2 i PPN2:

"Maksymalną głębokość nurkowania określona jest następująco:
max ppO2 – 1,4 bar , max ppN2 – 4 bar"

Teraz po reformie PT2 ma ograniczenie do 100m. Tak jak napisałeś, poniżej 100m doświadczenie i wiedza. Ktoś kto potrafi zanurkować na 100 potrafi zanurkować na 120, a potem zdobywając doświadczenie, może dalej przeprowadzać eksperyment na swojej osobie i żadna organizacja nie chce brać za to odpowiedzialności. Tak jak we wspinaczce nie ma kursów na zdobywanie 8000 plus :) (no chyba że są a ja o tym nie wiem). Tylko doświadczenie i zdrowy rozsadek by wiedzieć kiedy odpuścić oraz wystarczająco dobry powód by wrócić z gór czy głębin. ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed