Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Modelarstwo komputerowe :)
Autor Wiadomość
TomS 


Stopień: instr. SDI/TDI, PADI
Kraj:
Greenland

Wiek: 54
Dołączył: 20 Paź 2004
Posty: 2801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21-07-2012, 22:40   Modelarstwo komputerowe :)

Popełniłem także i taki mezalians ;-)



Zapraszam do zapoznania się z historią projektu
 
 
JacekKG 


Stopień: hydrox
Kraj:
Poland

Dołączył: 18 Mar 2012
Posty: 959
Skąd: Blisko brzegu
Wysłany: 22-07-2012, 06:15   

Ty to sie nudzisz

Ale swoja droga zastanawialem sie co to k.... Jest? Dopuki nie przeczytalem opisu
Fajne
 
 
Assad 

Kraj:
Poland

Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 231
Skąd: lubuskie
Wysłany: 22-07-2012, 12:56   

Masz naturę perfekcjonisty.
Piękna robota jako całość, dopracowane detale, precyzja wykonania, wysoka estetyka, indywidualne wzornictwo.
 
 
wowi 


Stopień: RES
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 04 Sie 2003
Posty: 101
Skąd: Warszawa
Wysłany: 22-07-2012, 14:25   

Szacun!
Dla mnie tylko jedna wada, niestety wykluczająca ten projekt - brak możliwości rozbudowy o nowe karty.

W nadchodzącym tygodniu ja dla odmiany zaczynam poszukiwania speców od frezowania 3d w aluminium i poliwęglanie. Czeka na mnie obudowa podwodna do monitora serwisowego 2.5".
 
 
rob65 


Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Maj 2011
Posty: 114
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 23-07-2012, 21:37   

Oczywiście ładnie wykonane.

Jestem ciekaw czy robiłeś modele 3d np. dysku, monitora płyty do zaprojektowania obudowy no i jaki program 3d używasz do przygotowania DXF na laser.
 
 
TomS 


Stopień: instr. SDI/TDI, PADI
Kraj:
Greenland

Wiek: 54
Dołączył: 20 Paź 2004
Posty: 2801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23-07-2012, 22:22   

rob65 napisał/a:
Jestem ciekaw czy robiłeś modele 3d np. dysku, monitora płyty do zaprojektowania obudowy
Nic z tego :) Preferuję projektowanie organoleptyczne. Najpierw ogólna koncepcja. Priorytety były takie: mam taki a nie inny zasilacz od poprzedniego kompa, jest zajebiaszczy i będzie wykorzystany; miniITX w wersji do mocnego proca; grafy luzem nie potrzebuję bo nie gram; ma być możliwie bezgłośny ale już nie na wodę - stąd radiator większy od komputera na niskoenergetycznym procesorze, od ilości rdzeni ważniejsze były MHz-e; SSD i szybki RAM (cl 7) jako musik dla szybkiej pracy i tak dalej.
Później zakupy elementów strategicznych, podpięcie na pająka, uruchomienie i kilka tygodni przestawiania komponentów włącznie z ułożeniem radiatora na procesorze w różnych pozycjach (są 4 bo jest niesymetryczny). Projektowałem poszczególne detale w 2D. Resztą zajęła się wyobraźnia przestrzenna :) W miarę dojrzewania koncepcji dokupowałem "otoczenie" (kieszeń na dyski, włączniki, gniazdka zasilające itd).
To bardzo ekstensywna praca :)
 
 
Assad 

Kraj:
Poland

Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 231
Skąd: lubuskie
Wysłany: 24-07-2012, 09:56   

Czy ta konstrukcja po wyłączeniu lub wyjęciu dysków HDD i używaniu tylko SSD jest całkowicie bezgłośna?
 
 
TomS 


Stopień: instr. SDI/TDI, PADI
Kraj:
Greenland

Wiek: 54
Dołączył: 20 Paź 2004
Posty: 2801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 24-07-2012, 11:44   

Assad napisał/a:
Czy ta konstrukcja po wyłączeniu lub wyjęciu dysków HDD i używaniu tylko SSD jest całkowicie bezgłośna?
Niestety :( Jest prawie bezgłośna.
Jeśli zatrzymam ręką wiatrak (lub go wyłączę) to tak - wtedy jest kompletnie bezgłośna bo nic się nie porusza i nie wieje i tak dalej...
Radiator był w stanie chłodzić procka pasywnie gdy jeszcze nie było obudowy i temperatury były akceptowalne.
Niestety, chipset grzał się nadmiernie mimo zmiany radiatora. Po prostu wymaga jakiejś sztucznej wymiany powietrza wokół aby nie był gorący. Nie prowadziłem prób "do zawieszenia" czy "do spalenia" ;) bo to nie ma sensu. Potrzebuję stabilności a do tego ma być chłód.

Wiatrak przy swoich minimalnych obrotach 640 rpm (uzyskanych defaultowo, bez kombinacji) cichusio terkocze (szumu wiatru oczywiście nie słychać, jedynie pracę motorka). Z czasem pewnie pokombinuję nad wyciszeniem i tego hałasu ;-)
 
 
hennessy 


Kraj:
Belgium

Wiek: 56
Dołączył: 22 Paź 2009
Posty: 200
Skąd: inąd
Wysłany: 24-07-2012, 16:05   

A gdyby tak dać ogniwa Peltiera i dopiero od nich "sprzedać" ciepło na zewnątrz?
Kombinuję, jak wyeliminować wiatrak.
Tzn. odsunąć źródło ciepła od procesora przez Peltiera i dalej jakąś kolumną z litego kawałka miedzi (lub srebra :-))) - ważna liczba Biota i z drugiego końca tego słupka dopiero dać radiator?
ot, tak głośno piszę :-)
 
 
JacekKG 


Stopień: hydrox
Kraj:
Poland

Dołączył: 18 Mar 2012
Posty: 959
Skąd: Blisko brzegu
Wysłany: 24-07-2012, 16:11   

albo zrobić pojemnik na suchy lód
 
 
TomS 


Stopień: instr. SDI/TDI, PADI
Kraj:
Greenland

Wiek: 54
Dołączył: 20 Paź 2004
Posty: 2801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 24-07-2012, 16:36   

hennessy napisał/a:
Kombinuję, jak wyeliminować wiatrak.
Jak wspomniałem u mnie nie procesor jest przeszkodą ale czipset. Jest to rozwiązywalne na tak małej płycie jedynie poprzez samodzielne formowanie ciepłowodów a co za tym idzie - samodzielne wykonanie całego radiatora (lub znaczące przerobienie istniejącej konstrukcji). Nie bardzo umiem to zrobić i w zasadzie odstraszają mnie koszty prób, które nie muszą się powieść.


JacekKG napisał/a:
zrobić pojemnik na suchy lód
Zrobienie pojemnika to pikuś.
Zbytnie przechłodzenie układu natomiast wywołuje skraplanie się wody z otaczającego powietrza na elektronice - łatwo o zwarcie.
 
 
piotrkw 



Kraj:
Poland

Wiek: 61
Dołączył: 13 Sie 2007
Posty: 2478
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 24-07-2012, 16:59   

hennessy napisał/a:
Kombinuję, jak wyeliminować wiatrak.


A może jednak woda ? I obok piękne akwarium morskie z mała rafą ? Ciepłolubne , więc będzie jak znalazł gdzie zrzucić nadmiar ciepła , a i akcent nurkowy się liczy :) :)

Pozdrawiam Piotr
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 24-07-2012, 17:03   

TomS napisał/a:
łatwo o zwarcie.


Z destylatem nie ma problemu - chyba ze PCB nie sa odpowiednio czyste.
 
 
TomS 


Stopień: instr. SDI/TDI, PADI
Kraj:
Greenland

Wiek: 54
Dołączył: 20 Paź 2004
Posty: 2801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 24-07-2012, 17:26   

piotrkw napisał/a:
A może jednak woda ?
Poprzednie konstrukcje miały różne wersje "wody". Niestety, buczenie pompek, nawet najcichszych, jest bardziej męczące niż terkotanie wiatraczka. Poza tym całość jest dużo większa i nie spełnia kryteriów "małego pececika" :) Małe chłodniczki natomiast wymagają zdecydowanego nadmuchu mamy zatem i pompkę i wiatraczek :) Moim zdaniem wodne jest świetne jeśli po pierwsze liczy się wydajność a po drugie cisza. Ja mam na odwrót :)

[ Dodano: 24-07-2012, 18:28 ]
martin napisał/a:
Z destylatem nie ma problemu
Więc "dla odważnych" pozostaje kwestia regularnych dostaw suchego lodu :D
 
 
BitPump 



Stopień: DIR-ektor
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 06 Lut 2006
Posty: 1166
Skąd: Warszawa
Wysłany: 24-07-2012, 18:19   

TomS napisał/a:
Niestety, buczenie pompek, nawet najcichszych, jest bardziej męczące niż terkotanie wiatraczka.


Spróbuj pompki ze sprzęgłem magnetycznym - dostępne są z zasilaniem stałoprądowym.

A poza tym - bucząca pompa może być w sąsiednim pokoju czy innej piwnicy :-)
 
 
TomS 


Stopień: instr. SDI/TDI, PADI
Kraj:
Greenland

Wiek: 54
Dołączył: 20 Paź 2004
Posty: 2801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 24-07-2012, 18:23   

Miałem już kompa z chłodzeniem w łazience (chłodnica w rezerwuarze) i zasilaczem w przedpokoju :D Ale to wszystko nie spełnia warunku mobilności. Służy do pracy i jako multimedialny do rozrywania się w innym pomieszczeniu :)
 
 
beroduar 



Stopień: Były przewodn. :-((
Kraj:
United Kingdom

Wiek: 52
Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 1192
Skąd: UK, Notts
Wysłany: 24-07-2012, 18:43   

W sumie można by pokombinować i stworzyć coś w rodzaju instalacji centralnego chłodzenia w całym domu - analogicznie do odkurzaczy centralnych. Po prostu przepinałbyś się na szybkozłączkach, w zależności od umiejscowienia komputera. A na spacer (widać bowiem na zdjęciach , że wyprowadzasz komputer na dwór) możesz zabrać przerobiony wózek dziecięcy z baniakiem wody i akumulatorem z ciężarówki do zasilania pompki i inwertera.
 
 
wiesiek01 



Stopień: Jest
Kraj:
Poland

Dołączył: 17 Sie 2005
Posty: 1970
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 24-07-2012, 19:16   

TomS napisał/a:
Popełniłem także i taki mezalians

Czy obudowę zamkniesz w jakiś sposób bo zainstalowanie wiatraków w otwartej obudowie chyba jest mało efektywne ? Zazwyczaj obudowy są zamknięte a wiatraki wydmuchują z niej ciepłe powietrze.
 
 
TomS 


Stopień: instr. SDI/TDI, PADI
Kraj:
Greenland

Wiek: 54
Dołączył: 20 Paź 2004
Posty: 2801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 24-07-2012, 20:48   

Wiesiu :) Czy czytałeś opis?? Mam 28 stopni na procku :)
Obudowę projektowałem między innymi badając przepływy powietrza dymem z trociczki :D
Jak dobrze się przyjrzysz to cały dach jest wlotem a wyloty są we właściwych miejscach (na zasilacz i na radiator chipsetu). Poza tym: ta obudowa jest zamknięta :)

[ Dodano: 24-07-2012, 21:53 ]
beroduar napisał/a:
W sumie można by pokombinować i stworzyć coś w rodzaju instalacji centralnego chłodzenia w całym domu
Eee, za dużo kurzu przy ryciu kanałów w ścianach... :(

beroduar napisał/a:
A na spacer (widać bowiem na zdjęciach , że wyprowadzasz komputer na dwór) możesz zabrać przerobiony wózek dziecięcy
Też już nie mam zdrowia.... te przerażone staruszki zaglądające do wózka z "tiutiuitu... " na ustach przeistaczające się w "ożeszkur... antychryst..."
Ostatnio zmieniony przez TomS 24-07-2012, 20:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Grotto8 


Stopień: Inst SDI
Kraj:
Poland

Wiek: 46
Dołączył: 23 Sie 2006
Posty: 882
Skąd: Płock
Wysłany: 26-07-2012, 09:51   

Wujek Mohamed zainteresował się projektem i jako fachowca w dziedzinie poprosił mnie o pomoc. Niestety nie wszytko jest dla mnie jasne, stąd prośba o kilka odpowiedzi:

Czy można zamocować do rakiety, ew przewozić awionetką?
Jak zaprojektowano osłony przeciwpromienne? (w sumie najmniej ważne, bo przewoził i tak będzie "wybraniec" w ostatniej misji).
Ile megaton?
Jaka technologia wzbogacania uranu?
Koszty?
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed