Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Polecamy MEKSYK. Krótkie info.
Autor Wiadomość
Panur 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Cze 2015
Posty: 11
Skąd: Katowice
Wysłany: 19-03-2017, 13:35   Polecamy MEKSYK. Krótkie info.

W końcu udało nam się dotrzeć do CENOTÓW. Można śmiało powiedzieć że jest to jeden z punktów obowiązkowych każdego nurka z pewnym doświadczeniem. Nurkowaliśmy z Wojtkiem Kujawą, który prowadzi tam bazę. Nie tylko nurki prowadzone były w sposób jak najbardziej profi, ale też obsługa nas jako klientów. W innej bazie życzyli sobie żebyśmy dojeżdżali do cenot sami (sic!). Znamy też sytuacje, w których w jednej cenocie robiono dwa nurki po ok. 25 min na jednej poręczówce w prawo, a później na drugiej w lewo. Nurkowania w cenotach nie należą do tanich (140 dolarów za dwie różne) tak więc uważajcie z kim nurkujecie. Jesteśmy przekonani że dobrze trafiliśmy i możemy polecić Wojtka zdecydowanym na samodzielne załatwianie sobie pakietów nurkowych. Aha nurkowaliśmy w dwie lub max. 3 osoby. Minimalny czas 45 min. max 70 min. W razie jakiś pytań służymy pomocą. POZDRAWIAMY brać nurkową no i Wojtka z Kasią (pewnie przeczytają - o forum dowiedzieli się od nas) Paweł i Grażyna.
 
 
pmk 



Stopień: Mud Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 18 Lip 2008
Posty: 833
Skąd: Józefów
Wysłany: 20-03-2017, 11:06   Re: Polecamy MEKSYK. Krótkie info.

Panur napisał/a:
Znamy też sytuacje, w których w jednej cenocie robiono dwa nurki po ok. 25 min na jednej poręczówce w prawo, a później na drugiej w lewo.


A co jest złego w zrobieniu dwóch nurkowań w jednej cenocie? Zwłaszcza jak jest jedno "w prawo" a drugie "w lewo" ;)
 
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 20-03-2017, 12:02   

chyba o czas 2x25min za 140$
 
 
Mucha 


Kraj:
Netherlands

Dołączył: 05 Paź 2011
Posty: 351
Skąd: GA
Wysłany: 20-03-2017, 12:19   

No dwa nurki po 25 minut za 140 baksów, to delikatnie mówiąc dymanie ludzi.
 
 
pmk 



Stopień: Mud Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 18 Lip 2008
Posty: 833
Skąd: Józefów
Wysłany: 20-03-2017, 13:54   

Mucha napisał/a:
No dwa nurki po 25 minut za 140 baksów, to delikatnie mówiąc dymanie ludzi.


Trochę za mało danych żeby tak zdecydowanie twierdzić. Jako że mowa o nurkowaniach "po linie" zakładam, że były to nurkowania cave. Teraz pytanie z czego wynikał tak krótki czas? Jakie najniższe uprawnienia mieli nurkujący? Bo jak intro to cave to nurkowanie powinno być na 1/6 (lub 1/3 w przypadku singla) i przy osobach o dużej konsumpcji powietrza 25 minut jakoś strasznie nie dziwi (żeby nie było - da się na 1/6 zrobić 45 minut in - czyli w sumie półtorej godziny nurkowania).
Wydaje mi się, że $140 za dzień to nie jest jakaś straszna stawka.

No chyba że to były nurkowania po linie cavernowej to się nie wypowiadam :)
 
 
 
dlugix 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 21 Paź 2015
Posty: 10
Skąd: Kraków
Wysłany: 20-03-2017, 14:51   

Hej,
też płaciłem 140$, za dwa nurki w cenocie z transportem. Robiliśmy dwie trasy w każdej po ok. 45min.
pzdr
 
 
Panur 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Cze 2015
Posty: 11
Skąd: Katowice
Wysłany: 21-03-2017, 17:51   

pmk napisał/a:
Mucha napisał/a:
No dwa nurki po 25 minut za 140 baksów, to delikatnie mówiąc dymanie ludzi.


Trochę za mało danych żeby tak zdecydowanie twierdzić. Jako że mowa o nurkowaniach "po linie" zakładam, że były to nurkowania cave. Teraz pytanie z czego wynikał tak krótki czas? Jakie najniższe uprawnienia mieli nurkujący? Bo jak intro to cave to nurkowanie powinno być na 1/6 (lub 1/3 w przypadku singla) i przy osobach o dużej konsumpcji powietrza 25 minut jakoś strasznie nie dziwi (żeby nie było - da się na 1/6 zrobić 45 minut in - czyli w sumie półtorej godziny nurkowania).
Wydaje mi się, że $140 za dzień to nie jest jakaś straszna stawka.

No chyba że to były nurkowania po linie cavernowej to się nie wypowiadam :)



W odpowiedzi na wątpliwości. TAK . Wyłącznie nurki cavernowe. Po 2. Podany przykład zwraca wyłącznie uwagę na zapewnienie sobie odpowiedniej usługi w stosunku do ceny. Wyraża subiektywne przekonanie, że można zostać naciągniętym i daje pod rozwagę czy nie warto wcześniej zapewnić sobie puli informacji w omawianym zakresie, jeśli będziecie korzystać z innej bazy. Jest to tylko porada dla osób którym są obce tamtejsze realia. Jeśli ktoś chce wiedzieć więcej zapraszam na priva.
Przepraszam, że wzbudziłem wątpliwości.
Pozdrawiam serdecznie Paweł
 
 
pmk 



Stopień: Mud Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 18 Lip 2008
Posty: 833
Skąd: Józefów
Wysłany: 21-03-2017, 19:30   

Panur napisał/a:

Przepraszam, że wzbudziłem wątpliwości.
Pozdrawiam serdecznie Paweł


Nie ma za co przepraszać :)
Forum służy do wymiany opinii, więc zarówno Twój post jak i cała dyskusja dobrze się w to wpisują.
 
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 22-03-2017, 09:05   

pmk napisał/a:
Bo jak intro to cave to nurkowanie powinno być na 1/6 (lub 1/3 w przypadku singla)

Prawdę powiedziawszy nie wiem jak to jest w Meksyku ale w singlu to raczej nurkowania cavern.
Cave tylko z twinem lub SM na 1/6 lub 1/3 lub jak tak sobie przewodnik życzy (o ile z przewodnikiem).
A teraz tak trochę z opowieści innych, bo sam w Cenotach nie byłem:
- dobry przewodnik może tak poprowadzić przez strefę cavernową, że większość osób będzie przekonana że zrobiła wielkie nurkowanie cave w singlu
- sporo nurkowań w cenotach jest na bardzo małej głębokości (3-5m) co powoduje ze nawet na przy dużym zużyciu czasy są długie.
pmk napisał/a:
Wydaje mi się, że $140 za dzień to nie jest jakaś straszna stawka.

Zależy z czym porównać (2 nurkowania):
- Molnar Janos około 30tyś HUF czyli koło 100$, jak dodasz sprzęt i bicie butli będzie ze 140$
- Slovak Opal Mine 140 Euro + sprzęt i bicie czyli będzie koło 180-200$
- Miltiz (nie pamiętam pewnie będzie ze 100$ ze sprzętem bez przewodnika)
- Kopalnia Tuna (nie wiem)
- jaskinia we Francji Lot 70$ (bez przewodnika): twin 20Euro, skrzydło+ uprząż 20Euro, nabicie 2x 20-30Euro czyli koło
- jaskina w Floryda Suwannee County 45-50$ (bez przewodnika): twin 12$, skrzydło + uprząż 12$(?) nabicie 2x 14-30$, wejście na teren parku 1-5$

Jak się chce nurkować z przewodnikiem 140$ wygląda w miarę normalnie a nawet tanio, jeśli przewodnik nie jest konieczny... bywa taniej. Z drugiej strony to podobno niesamowite miejsce wiec może warto.
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 22-03-2017, 10:30   

mi_g masz racje, zależy co porównać, nurkowanie dla początkujących nurków z nurkowaniami full cave, gdzie każdy ma swój sprzęt gazy i często nie jest to powietrzee itd. i raczej przyjeżdża z tym wszystkim, przynajmniej w Europie

przynajmniej mi chodziło o czas 25 min... jeśli doliczysz do tego sprzęt itd, to nie jest rzeczywiście drogo, ale krótko, nawet bardzo...


w Miltitz nie ma przewodników ani wypożyczalni sprzętu
nurkowanie kosztuje 40€ za jednego nurka, jeśli chcesz robić 2 to płacisz 80€ za dzień, wymagane kwity: full cave + ubezpieczenie nurkowe np. DAN + zaświadczenie od lekarza o braku przeciwskazań do nurkowania, do tego jakaś tam liczba zalogowanych nurkowań. Jeśli nurkowanie ma być powyżej 1,5h trimixowe musi być wcześniej zgłoszone (kilka dni). Nie ma oficjalnie możliwości robienia kursów itd, choć widziałem już różne kwiatki uskuteczniane przez naszych rodaków...

Tuna:
są 2 opcje nurkowań
- dla nurka full cave: dzień nurkowy kosztuje 50€ (2 nurkowania), robisz je sam jak chcesz wpisując się na tablicę, są ograniczenia co do głębokości jak i czasu. Grubsze nury muszą być zgłaszane wcześniej i musi być zaaprobowany plan itd.
- dla nurka bez kwitów cave: pakiet nurkowy weekendowy (4 nurkowania: 2 sobota, 2 niedziela) kosztuje 270€ w cenie są 2 noclegi w szkole, 2 lunche, przewodnik i sprzęt, nie wiem tylko jak z biciem gazów. Nurkowania odbywają się w części przeznaczonej dla "open water" można je nazwać cavernowymi.

spanie w szkole kosztuje 40€ za weekend dla osób nie korzystających z pakietu "open water"
 
 
Andrzej Piekarski 

Stopień: cave, adv nx, gue FT
Kraj:
Poland

Dołączył: 09 Sty 2017
Posty: 40
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 22-03-2017, 11:09   

mi_g napisał/a:
- jaskina w Floryda Suwannee County 45-50$ (bez przewodnika): twin 12$, skrzydło + uprząż 12$(?) nabicie 2x 14-30$, wejście na teren parku 1-5$


wspaniała większość dziur na Florydzie to koszt 4$ za wstęp do parku tak jak piszesz, kosztownie w odniesieniu do 4$ jest w Ginnie Springs cirka 30$ dla full cave (było 22 ale była podwyżka dokładnie nie wiem do ilu urosło) za dzień nurkowy.

zawsze sądziłem, że dziury we Francji sa ogólnodostępne i bezpłatne
 
 
Mucha 


Kraj:
Netherlands

Dołączył: 05 Paź 2011
Posty: 351
Skąd: GA
Wysłany: 22-03-2017, 12:01   

Andrzej Piekarski napisał/a:

zawsze sądziłem, że dziury we Francji sa ogólnodostępne i bezpłatne


Bo w znakomitej większości są.
Wyjątkiem jest parę dziur znajdujacych się na prywatnych posesjach, nazw nie pamiętam, a nie chce mi się szukać.

Mi_g jako koszt nurkowań policzył koszt wynajmu sprzętu, gazów itp.
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 22-03-2017, 12:13   

Andrzej Piekarski napisał/a:
że dziury we Francji sa ogólnodostępne i bezpłatne

Może trochę mętnie napisałem.
Koszt = cena sprzętu (skrzydło, uprząż i butle) + cena gazów + cena wejścia
bo w meksyku jak rozumiem 140$ to cen za pakiet dwóch nurkowań wiec gazy (pewnie powietrze) i butle (jacket ?) i wejście masz w cenie
Panur - mógłbyś potwierdzić czy to było w cenie?
We Francji te 60-70$ = twin 20Euro + skrzydło i uprząż 20Euro + nabicie 2x po 20-30Euro + wejście darmo
Na Florydzie 39 - 59$ = twin 12$ + skrzydło i uprząż 12$(?) + nabicie 2x 14-30$ + wejście na teren parku 1-5$
Ceny mają przedziały bo nabicie zależy od tego czy bierzemy powietrze czy nitroks (szczególnie we Francji) i ile zostało po pierwszym nurze oraz w ile osób wjeżdżasz do parku bo cena od samochodu a nie od pasażera.
wiecznychlopiec napisał/a:
zależy co porównać,

Próbowałem porównać podobne pakiety: wejscie, podstawowy sprzęt, nabicie butli. (na Florydę też nie biorę butli... do Tuny też można polecieć i wtedy butle na miejscu)
Jeśli w meksyku nie ma w cenie jacketu to Francja tanieje do około 50$ a Floryda do 40$. Jeśli mają być z powietrzem to ceny spadną jeszcze bardziej: Francja do 40$ a Floryda do około 25-30$. Na Florydzie będziemy mieli za to twina 2x15 albo lepiej a we Francji 2x12.

[ Dodano: 22-03-2017, 12:19 ]
Mucha napisał/a:
Wyjątkiem jest parę dziur znajdujacych się na prywatnych posesjach, nazw nie pamiętam, a nie chce mi się szukać.

I w dodatku do tych prywatnych i tak najczęściej nie wejdziesz nawet jakbyś chciał zapłacić. No i jeszcze są publiczne gdzie jest zakaz nurkowania np Vaucluse, w Cahors niedaleko mostu nazwy nie pamiętam.
 
 
Mucha 


Kraj:
Netherlands

Dołączył: 05 Paź 2011
Posty: 351
Skąd: GA
Wysłany: 22-03-2017, 12:33   

Tak tak, pisałem ogólnie o wejściu na posesję ;)
Pamiętam że raz jedno miejsce oglądaliśmy, ale w rachunku my ze sprzętem czy pies, wyszło na psa, a sucharów łatać nikomu się nie uśmiecha :D
 
 
Panur 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Cze 2015
Posty: 11
Skąd: Katowice
Wysłany: 22-03-2017, 12:34   Odpowiedź - co w cenie.

mi_g napisał/a:
Andrzej Piekarski napisał/a:
że dziury we Francji sa ogólnodostępne i bezpłatne

Może trochę mętnie napisałem.
Koszt = cena sprzętu (skrzydło, uprząż i butle) + cena gazów + cena wejścia
bo w meksyku jak rozumiem 140$ to cen za pakiet dwóch nurkowań wiec gazy (pewnie powietrze) i butle (jacket ?) i wejście masz w cenie
Panur - mógłbyś potwierdzić czy to było w cenie?
We Francji te 60-70$ = twin 20Euro + skrzydło i uprząż 20Euro + nabicie 2x po 20-30Euro + wejście darmo
Na Florydzie 39 - 59$ = twin 12$ + skrzydło i uprząż 12$(?) + nabicie 2x 14-30$ + wejście na teren parku 1-5$
Ceny mają przedziały bo nabicie zależy od tego czy bierzemy powietrze czy nitroks (szczególnie we Francji) i ile zostało po pierwszym nurze oraz w ile osób wjeżdżasz do parku bo cena od samochodu a nie od pasażera.
wiecznychlopiec napisał/a:
zależy co porównać,

Próbowałem porównać podobne pakiety: wejscie, podstawowy sprzęt, nabicie butli. (na Florydę też nie biorę butli... do Tuny też można polecieć i wtedy butle na miejscu)
Jeśli w meksyku nie ma w cenie jacketu to Francja tanieje do około 50$ a Floryda do 40$. Jeśli mają być z powietrzem to ceny spadną jeszcze bardziej: Francja do 40$ a Floryda do około 25-30$. Na Florydzie będziemy mieli za to twina 2x15 albo lepiej a we Francji 2x12.

[ Dodano: 22-03-2017, 12:19 ]
Mucha napisał/a:
Wyjątkiem jest parę dziur znajdujacych się na prywatnych posesjach, nazw nie pamiętam, a nie chce mi się szukać.

I w dodatku do tych prywatnych i tak najczęściej nie wejdziesz nawet jakbyś chciał zapłacić. No i jeszcze są publiczne gdzie jest zakaz nurkowania np Vaucluse, w Cahors niedaleko mostu nazwy nie pamiętam.


Odpowiadam. W cenę 140 $ wliczono dwa nurki z przewodnikiem - i tu istotne w dwóch różnych cenotach ( czyli z przejazdem z jednej do drugiej). Balast. Butle - powietrze. Latarki. Transport spod lobby w hotelu na miejsce i z powrotem. Lunch. Wodę do picia. Sprzęt mieliśmy swój (pianki, automaty, kompy i skrzydła). Po nurkach sprzęt pozostawialiśmy do przechowania i wysuszenia w bazie. Dwa nurki w jednej cenocie to 125 $.
POZDRAWIAM. Paweł

[ Dodano: 22-03-2017, 12:39 ]
mi_g napisał/a:
Andrzej Piekarski napisał/a:
że dziury we Francji sa ogólnodostępne i bezpłatne

Może trochę mętnie napisałem.
Koszt = cena sprzętu (skrzydło, uprząż i butle) + cena gazów + cena wejścia
bo w meksyku jak rozumiem 140$ to cen za pakiet dwóch nurkowań wiec gazy (pewnie powietrze) i butle (jacket ?) i wejście masz w cenie
Panur - mógłbyś potwierdzić czy to było w cenie?
We Francji te 60-70$ = twin 20Euro + skrzydło i uprząż 20Euro + nabicie 2x po 20-30Euro + wejście darmo
Na Florydzie 39 - 59$ = twin 12$ + skrzydło i uprząż 12$(?) + nabicie 2x 14-30$ + wejście na teren parku 1-5$
Ceny mają przedziały bo nabicie zależy od tego czy bierzemy powietrze czy nitroks (szczególnie we Francji) i ile zostało po pierwszym nurze oraz w ile osób wjeżdżasz do parku bo cena od samochodu a nie od pasażera.
wiecznychlopiec napisał/a:
zależy co porównać,

Próbowałem porównać podobne pakiety: wejscie, podstawowy sprzęt, nabicie butli. (na Florydę też nie biorę butli... do Tuny też można polecieć i wtedy butle na miejscu)
Jeśli w meksyku nie ma w cenie jacketu to Francja tanieje do około 50$ a Floryda do 40$. Jeśli mają być z powietrzem to ceny spadną jeszcze bardziej: Francja do 40$ a Floryda do około 25-30$. Na Florydzie będziemy mieli za to twina 2x15 albo lepiej a we Francji 2x12.

[ Dodano: 22-03-2017, 12:19 ]
Mucha napisał/a:
Wyjątkiem jest parę dziur znajdujacych się na prywatnych posesjach, nazw nie pamiętam, a nie chce mi się szukać.

I w dodatku do tych prywatnych i tak najczęściej nie wejdziesz nawet jakbyś chciał zapłacić. No i jeszcze są publiczne gdzie jest zakaz nurkowania np Vaucluse, w Cahors niedaleko mostu nazwy nie pamiętam.


Jeszcze jedno. Wejście na teren cenot też wliczony był w cenę. Żadnych dodatkowych obciążeń czy ukrytych kosztów.
 
 
pmk 



Stopień: Mud Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 18 Lip 2008
Posty: 833
Skąd: Józefów
Wysłany: 22-03-2017, 18:40   

mi_g napisał/a:
pmk napisał/a:
Bo jak intro to cave to nurkowanie powinno być na 1/6 (lub 1/3 w przypadku singla)

Cave tylko z twinem lub SM na 1/6 lub 1/3 lub jak tak sobie przewodnik życzy (o ile z przewodnikiem).


Zgadzam się, że do chodzenie do jaskini z singlem to średni pomysł. :)
Ale teoretycznie np. według IANTD poziom intro to cave to albo nurkowanie z singlem (obowiązkowo z podwójnym zaworem) na 1/3 albo ekwiwalentem - zestawem dwubutlowym na 1/6.
 
 
 
TomM 



Stopień: Adv. Tmx
Kraj:
Poland

Wiek: 60
Dołączył: 24 Maj 2004
Posty: 3724
Skąd: Katowice
Wysłany: 22-03-2017, 22:19   

mi_g napisał/a:
bo w meksyku jak rozumiem 140$ to cen za pakiet dwóch nurkowań wiec gazy (pewnie powietrze) i butle (jacket ?) i wejście masz w cenie

Michał - Meksyk, to Meksyk...
Tam żyją albo z kursów, albo ze sprzedaży "guided dives".
Jaskinie są w wiekszości płytkie (są i głebsze, a nawet głębokie) - wchodzisz z twinem 2xS080, nurkujesz 90 minut, jak ci sie znudzi wychodzisz i na powierzchni masz cisnienie zawrotu...
Jeśli nie chcesz być klientem na "guided" , a nie podchodzisz pod kursy - musisz mieć układy, wypożyczyć ciężki sprzęt, zapewnic sobie napełniania (ceny amerykańskie) i nade wszystko wiedzieć gdzie jest wejście :)
Jaskinie maja po 40 kilometrów, nie mają mapy, "in" liczysz w godzinach...
Jest inaczej...
Nie ma pory roku, wszystko chce cię zjeść, albo co najmniej oparzyć.
Wchodzisz do gnojówki, zapalenie ucha w cenie...
Jaskinie odlotowe, prądu brak albo bardzo słaby...
Mogą cie okraść, więc zabierasz tylko tyle, ile potrzebne na wstęp.
Ogólnie lot czarterowy na poziomie lotu do Stanów (TUI, bez żarcia na pokładzie), mieszkanie i markety na poziomie cen amerykanskich, wstępy 100-200 pesos albo za darmo (15$?), klimat parszywy - czy dziury są tego warte? Są...
 
 
 
pmk 



Stopień: Mud Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 18 Lip 2008
Posty: 833
Skąd: Józefów
Wysłany: 23-03-2017, 10:31   

TomM napisał/a:
wstępy 100-200 pesos albo za darmo (15$?), klimat parszywy - czy dziury są tego warte? Są...


Bywa 300 pesos a też trochę się w niektórych przypadkach zmienia na gorsze.
Słyszałem, że gdzieś jest podobno wejściówka za $100 przy nurkowaniu dwubutlowym.
A to nowy cennik Dos Ojos (udostępniony na fb m.in. przez Bartek Ra)


Co do tego że są warte to choć niewiele ich do tej pory widziałem to już zgadzam się w 100% :)
 
 
 
JWa2015 

Stopień: P1, SS
Kraj:
Poland

Dołączył: 18 Lip 2015
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27-12-2017, 16:20   

Cześć!

Nurkowałem z synem Wojtka (Robertem) w cenotach w grudniu '17 r. - rewelacja!
Naprawdę kapitalnie, bardzo bezpiecznie, sprawnie i sympatycznie. Polecam!!!

Pzdr,
J
 
 
4bery 

Stopień: deep
Kraj:
Poland

Dołączył: 31 Lip 2017
Posty: 37
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21-11-2019, 14:15   

Jak w tytule - kilka porad po pobycie w Meksyku (cenoty). Uwaga: porady dotyczą niezobowiązującej rekreacji - nie ma słowa o pęcherzykach,

- warto pojechać z osobami znajomymi, o których wiadomo jak się ogarniają; nurkuję się w grupach max. 4 osobowych + przewodnik i naprawdę w wielu miejscach dobra pływalność i żabka to konieczność podobnie jak dobrze skonfigurowany sprzęt (żeby octopusem czy
manometrem po dnie nie dawać) i NIE NISZCZYĆ, bo niestety jest z roku na rok gorzej więc to NAPRAWDĘ WAŻNE; niestety różnie z tym jest, bo pozwalają każdemu z OWD nurkować i w każdej konfiguracji; widziałem nawet intro w cenocie.....
- są dwa nurki dziennie; po 1 zmienia się cenote lub są 2 w jednym ale na innej trasie - my mieliśmy 6 dni, 12 nurków w 9 cenotach
- średnia głębokość pływania to 3-7 m, bywa i 1,5 m z overhead i 14 m; w Agelicie i Picie zrobiliśmy i 30-40 m; co ważne przewodnicy nurkują na nitroksie
- warto nie mieć problemów z przedmuchiwaniem się, bo robi się to często
- warto codziennie po nurkowaniu zakrapiać ucho mieszanką a jak jednak coś się stanie to polecany jest Phendex - w Meksyku antybiotyki, sterydy itp. kupuje się tanio i bez recepty
- butle aluminiowe chyba 11 (lub 12); pływa się na 1/3; średnio ogarniająca się osoba ma po nurku ok. 90-140 barów; przewodnik ma twina lub SM
- warto mieć latarkę z szerokim kątem nawet jak się nie robi foto ale jak się nie robi foto to nie ma co wariować ze sprzętem - wystarczy naprawdę małe co nieco; często wyłączałem latarkę żeby poczuć klimat bo było za jasno; dużo nurków ma lampy szczególnie do video które robią dzień w jaskini
- w niektórych cenotach za sprzęt foto się płaci i jest to uznaniowe - zależy od decyzji i humoru; generalnie za gopro nie płaci się ale za gopro na uchwycie z lampami raczej tak; aparat typu TG 5 już jest profi jak usłyszeliśmy ;-) opłaty rzędu 250-500 peso (50-100 PLN) za aparat; w którejś cenocie w ogóle nie można robić zdjęć - można wykupić na miejscu fotografa
- przy planowaniu daty wyjazdu - warto żeby było słońce (lepsze widoki i wrażenia i lepsze foto) i bez deszczu (lepsza wizura); do niektórych cenot, np. Pit czy Casa nie ma sensu jechać po deszczu (z doświadczenia niestety)
- w niektórych cenotach jest możliwość wynurzenia się w trakcie nurka w grotach (piękne korzenie drzew, nietoperze, pajęczaki) ale warto się upewnić bo niektórzy przewodnicy nie wszędzie to robią
- w większości cenot trzeba trochę podejść z butlą na plecach, bywają też strome schody; w niektórych można opuścić sprzęt do groty na linie ;-) ale przeciętny nurek bez problemu daję radę
- w większości cenot można też snoorkować
- temperatura wody była stałe 25 stopni
- nie wolno w rękawiczkach ale nie sprawdzają tego
- polecam Tulum, bo bliżej do cenotów i krótsze dojazdy
- warto być jak najwcześniej na 1 nurka, szczególnie gdy w cenocie jest haloklina
- my możemy polecić cavemexico i Bartka (jako organizatora bo to jaskiniowiec jest, kursy mutistage itp.) a jako przewodnika Paula z Norwegii - doświadczony jaskiniowiec eksplorujący, który jednocześnie ma cierpliwość i uśmiech dla rekreacji ;-)
- z cenot wg mnie polecałbym: Tajma Ha, Angelitę (piękne jest kilka minut ale warto), Car Wash

pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed