Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Ratio ix3m tech+ vs. przerwa powietrzna
Autor Wiadomość
zielony_nur 

Stopień: pa_DiR_esq :-)
Kraj:
Poland

Dołączył: 19 Cze 2009
Posty: 89
Skąd: Warszawa
Wysłany: 10-12-2018, 15:03   Ratio ix3m tech+ vs. przerwa powietrzna

Hej,
mam prośbę do użytkowników Ratio ixm3 Tech+, niestety najpierw musicie przebrnąć przez opis poniżej.

Sytuacja z sobotniej przyjemnej penetracji Honoratki ;-)

Ostatni przystanek na 3m, według Ratio pozostało 12 minut deco na tlenie.
Ponieważ chwilę już tym tlenem oddychałem przechodzę na powietrze, przestawiam też kompa na air.
Ratio reaguje tak:
-wyświetla aktywny gaz 21% i sygnalizuje dostępność lepszego (normalne zachowanie)
-nie zmienia wyświetlanego czasu deco, dalej mam 12 min (już IMHO nie za bardzo normalne)
-przez kolejne ~4 min nie zmienia wyświetlanego czasu deco, ciągle 12 min.
-po ponad 4 minutach od przejścia na powietrze zmienia wyświetlany czas deco z 12 na 10 min.
-przez kolejne ~2 min wskazanie czasu deco nie ulega zmianie, ciągle 10 min.
-mija ~7 minut od chwili przepięcia na powietrze, wracam na tlen, przełączam kompa na tlen
-wyświetla tlen jako aktywny gaz, wskazuje 10 min deco
dalej już normalnie - wyświetlany czas deco sukcesywnie się zmiejsza

Pierwszy raz mnie naszło, żeby zmieniać gaz w kompie przy przerwie powietrznej,
jakoś do tej pory mi się nie chciało, po zakończeniu deco według wskazań kompa doliczałem sobie jeszcze czas przerwy, tyle.
Jednocześnie pamiętam, że świeżo po zakupie komputera podczas przystanków zmieniałem 'dla sportu' aktywny gaz i zawsze wyświetlany czas deco ulegał przeliczeniu i zmianie.

Prośba - dajcie znać jakiej wersji softu używacie i jak Wasze Ratio reagują na zmianę gazu podczas dekompresji?

Kolejne nurki mam możliwe dopiero grubo po nowym roku, jeśli to mój egzemplarz się spierd*ł to jest szansa, że zdążę go wysłać na serwis i wróci do mnie na czas.
Z góry dziękuję.
 
 
Aquaman 


Stopień: DP
Kraj:
Uruguay

Dołączył: 20 Cze 2018
Posty: 37
Skąd: woda
Wysłany: 10-12-2018, 16:40   

Wydaje mi sie ze wszystko jest spoko. Ratio pewnie jak shearwatery liczy pozostale deko dla najlepszego dostepnego gazu a nie dla tego którym obecnie oddychasz
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 10-12-2018, 21:29   

Aquaman napisał/a:
liczy pozostale deko dla najlepszego dostepnego gazu a nie dla tego którym obecnie oddychasz

???
Ja rozumiem TTS, ale czas deco na przystanku musi być dla aktualnego gazu
 
 
Jacek Wo 



Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 29 Maj 2013
Posty: 426
Skąd: tak z grubsza Toruń
Wysłany: 10-12-2018, 23:04   

Cytat z manuala:
Cytat:
Diving with more than 1 mix
ATTENTION: Mix 1 is always the starting one.
The iX3M will automatically suggest a mix as soon as a best deco mix is available considering
the MOD of the set mixes regardless the label of the mix (Mix 2, Mix 3 etc.)
The iX3M suggest the "best mix" during the ascent and during the descent.
If you don’t want to use the best mix during the descent phase ignore the suggestion.
The iX3M will adjust the deco calculations automatically.
WARNING: The iX3M will calculate the TTS considering alle the active mixes
(DECO=YES), double check the MIX TABLE before each dive!


[ Dodano: 10-12-2018, 23:14 ]
Manual c.d bo nie mogę edytować:
Cytat:
Mix change during the dive
Set the MIX as ACT to FORCE the Gas change
(in the example to pass from 21/0 a 50/0)

Set the MIX as YES to activate the MIX
(which will be suggested in the most suitable moment to make the change)

Set the MIX as NO to deactivated the MIX
(for example in the case a stage tank doesn’t work)


Wygląda, że TTS liczy zawsze dla wszystkich gazów mających w tabeli ustawione "DECO=YES", niezależnie czy to jest gaz "aktywny" czy nie, a jak chcemy przeliczyć to trzeba gaz całkiem "ZDEAKTYWOWAĆ".
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 11-12-2018, 09:03   

Aquaman napisał/a:
Wydaje mi sie ze wszystko jest spoko.
Nie jest.

grol napisał/a:
ale czas deco na przystanku musi być dla aktualnego gazu
Niestety nie mierzy ppO2 więc korzysta z zasobów zdefiniowanych, jak użytkownik nie wpisał poprawnie to kicha.

Był taki rewelacyjny komputer, który po przegłębieniu przystanku, nadal liczył czas na przystanku. Może producenci korzystali z tego samego źródła softu ???

pozdrawiam rc
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 11-12-2018, 11:21   

Cytat:
TTS liczy zawsze dla wszystkich gazów mających w tabeli ustawione "DECO=YES"

Jeszcze raz: to że liczy TTS dla wszystkich aktywnych gazów jest sytuacją właściwą i pożądaną; natomiast czas na przystanku (w tym wypadku ostatnim) powinien być liczony dla aktualnie włączonego gazu.
TTS i deco to nie to samo. TTS to plan przyjmujący pewne założenia na przyszłość (gazy, szybkości wynurzania), wskazania deco uwzględniają sytuację aktualną. Np. Inna niż zdefiniowana prędkość wynurzania spowoduje późniejsze/wcześniejsze wyjście na powierzchnię niż pokazuje TTS.
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 11-12-2018, 14:16   

Jako, ze shearwater zostal przywolany do tablicy a ratio byl testowany na moich nurkowaniach jednoczesnie z shearwaterem, gdzie rowiazania skutkowaly takim samym zachowaniem. uwazam co nastepuje w italice ponizej.

-wyświetla aktywny gaz 21% i sygnalizuje dostępność lepszego (normalne zachowanie)
-nie zmienia wyświetlanego czasu deco, dalej mam 12 min (już IMHO nie za bardzo normalne) - normalne zachowanie. czas deco powoli bedzie schodzil, ale bardzo powoli, gdyz dekompresja na powietrzu bedzie zachodzila powoli. inaczej byloby, gdyby gaz O2 byl nieaktywny, wtedy zapewne przystanek mialby o wiele dluzsza wartosc niz 12 minut
-przez kolejne ~4 min nie zmienia wyświetlanego czasu deco, ciągle 12 min. ok, patrz wyzej
-po ponad 4 minutach od przejścia na powietrze zmienia wyświetlany czas deco z 12 na 10 min. moglo tak byc, choc wydaje mi sie, ze to zaokraglenia
-przez kolejne ~2 min wskazanie czasu deco nie ulega zmianie, ciągle 10 min. ok, patrz wyzej
-mija ~7 minut od chwili przepięcia na powietrze, wracam na tlen, przełączam kompa na tlen
-wyświetla tlen jako aktywny gaz, wskazuje 10 min deco wszystko ok, najwidoczniej 7 minut deco na air byly warte 2 minuty na O2. oczywiscie w zaokragleniach
dalej już normalnie - wyświetlany czas deco sukcesywnie się zmiejsza

Grol dobrze pisze, TTS jest liczony dla aktywnych gazow. Wspomniane powyzej 'deco' odnosi sie do trwania przystanku na najlepszym dostepnym gazie. Komputer liczy deco dla biezacego gazu w tle i wolniej skraca przystanek.

W praktyce przy dlugich deco na 6m chyba tylko raz zauwazylem kiedy minuta odpadla z przystanku, kiedy odbywalem AB. Normalnie gazy uzywane do AB sa tak nieodpowiednie dla dekompresji, ze jest to niezauwazalne skrocenie przystanku. I jest to w sumie porzadane zachowanie. Czasy AB sa osobnym dodatkiem do modelowego runtime.
 
 
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 11-12-2018, 16:06   

Ale jeśli przełączam się na powietrze, to komputer powinien przeliczyć deko tlenowe (czy jakiekolwiek inne niż powietrzne) wg gazu który aktualnie jest wybrany. Oddychając powietrzem i mając tlen aktywny w tle, minuty są "dłuższe" i to jest trochę wkurzające. Siedzisz pod lodem i zastanawiasz się czy te 12 minut będzie trwało 20, czy 25 minut.

Sytuacja raczej niecodzienna, ale możliwa.

Swoją drogą ciekawe (nie sprawdzałem tego) czy można wyłączyć pod wodą dany gaz?

PS. Mimo wszystko petrela/perdixa odkupię gdyby ktoś był niezadowolony ;)
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 11-12-2018, 16:24   

Masz racje, wkurzajace, ale nie da sie wszystkiego na raz. W shearwaterze mozesz aktywowac i dezaktywowac gaz pod woda. Jezeli wiesz, ze gaz padl i jest juz nieosiagalny, to wtedy wykorzystujesz ta opcje i zyczysz sobie cierpliwosci :) I cieplego spojrzenia partnera obok ;)

Zazwyczaj widzialem problem w druga strone, kiedy ludzie nie odlaczaja gazow, ktorych nie zabieraja i pod woda widza za krotki TTS. Jest to bardzo niebezpieczne przy drugim nurkowaniu tego dnia, gdzie pierwsze mialo powazaniejsza dekompresje i wymagalo np 2 gazow deco, a drugie ma sie ograniczyc tylko no do jednego. Zapominalstwo i tyle, ale jakos czesto to widuje.

[ Dodano: 11-12-2018, 15:27 ]
A i tym chyba wlasnie np roznil sie xdeep od calej reszty komputerow technicznych. Jezeli dobrze pamietam, to pokazywal TTS dla obecnego gazu. Kwestia przyjetej konwencji, ale przy powazniejszych nurkowaniach ta z petrela ma wiekszy sens.
 
 
zielony_nur 

Stopień: pa_DiR_esq :-)
Kraj:
Poland

Dołączył: 19 Cze 2009
Posty: 89
Skąd: Warszawa
Wysłany: 11-12-2018, 16:47   

Dziękuję za zainteresowanie :-) .
Widać nie dość wyraźnie zaznaczyłem, że NIE CHODZI O TTS. Czepiam się prezentowanego pozostałego czasu deco na bieżącym przystanku z zastosowaniem innego gazu niż najlepszy dostępny.

Karollo napisał/a:

...-nie zmienia wyświetlanego czasu deco, dalej mam 12 min (już IMHO nie za bardzo normalne) - normalne zachowanie. czas deco powoli bedzie schodzil, ale bardzo powoli, gdyz dekompresja na powietrzu bedzie zachodzila powoli. inaczej byloby, gdyby gaz O2 byl nieaktywny, wtedy zapewne przystanek mialby o wiele dluzsza wartosc niz 12 minut...

Karollo - jeśli tu masz rację to wszystko jasne. Tylko dość trudno przyjdzie mi się z tym pogodzić, po raz dlatego, że jak już pisałem, przez kilka pierwszych nurkowań z tym komputerem bawiłem się nim na różne sposoby, między innymi przełączając podczas przystanków aktywny gaz, zmieniając GF itp. I jestem prawie pewien, że wskazywany czas deco dla bieżącego przystanku po zmianie gazu również wyraźnie się zmieniał.
Więc albo jest tak, że AB są obsługiwane rzeczywiście nieco inaczej, albo niestety tylko mi się wydaje, że pamiętam...
Po dwa, powstaje pytanie - po co w ogóle się motać ze zmianą bieżącego gazu w kompie, skoro prezentowany czas deco i tak jest dla najlepszego mixu?

Karollo napisał/a:

...-po ponad 4 minutach od przejścia na powietrze zmienia wyświetlany czas deco z 12 na 10 min. moglo tak byc, choc wydaje mi sie, ze to zaokraglenia...

Masz rację, to zaokrąglenia, max 30 może 40 sek. Szczegóły są dostępne w logu, sądziłem, że taka dokładność starczy do namalowania obrazu.

Nie znam niestety Shearwater'ów, a moje oba używane wcześniej komputery pokazywały czas deco dla aktualnego gazu, pewnie też trochę dlatego wydaje mi się to bardziej naturalne.
Na opisywanym nurkowaniu znany i szanowany powszechnie ;-) komputer Black po przełączeniu na AIR natychmiast przeliczył czas deco, z 12 min. na o2 wyliczył dla powietrza 33 min.)
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 11-12-2018, 18:05   

Ciesze sie, ze to zaczyna miec wszystko sens. Jak widac, nic sie nie dzieje tutaj spektakularnego. Nie pamietam rowniez logiki doliczania AB przez Ratio. Pamietam, ze patrzylismy kiedys na RT generowane przed nurkowaniem i wlaczajac doliczanie przez Ratio AB dostawalismy wynik przystanku na 6m taki jak dla petrela plus AB co 10 minut chyba. Nie pamietam natomiast wszystkich szczegolow, bylo to ponad 2 lata temu. Wlasnie wtedy powstalo slynne porownanie komputerow Shearwater oraz Ratio, na ktore wiele osob sie potem powolywalo.

Ze swojej strony mozna tylko winic blacka, ktory swoja logike rekreacyjna TTS zastosowal do nurkowania technicznego i przez to namieszal ludziom w glowach na dlugie lata. Stad moze twoje inne oczekiwania. Mialem tez blacka i puscilem w obieg gdy doszedlem do trimixow, gdyz wahania na TTS byly juz wrecz niepowazne.

I tak, TTS tutaj to tez tak naprawde wynika z wahan wyliczen dla konkretnych przystankow. Ty to zauwazyles na ostatnim 3m, ja w praktyce juz sie nad tym zastanawialem kiedys od pierwszych deepstopow.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 11-12-2018, 20:31   

grol napisał/a:
Jeszcze raz: to że liczy TTS dla wszystkich aktywnych gazów jest sytuacją właściwą i pożądaną;
Zbędną dla nie używanych gazów. W CCR dla ilu proponujesz ?
grol napisał/a:
TTS i deco to nie to samo.
Na ostatnim przystanku ?
grol napisał/a:
Inna niż zdefiniowana prędkość wynurzania spowoduje późniejsze/wcześniejsze wyjście na powierzchnię niż pokazuje TTS.
Nadal nie rozumiesz jaka to zależność, nic nie zrozumiałeś z przeliczeń które publikowałem.
Karollo napisał/a:
Normalnie gazy uzywane do AB sa tak nieodpowiednie dla dekompresji, ze jest to niezauwazalne skrocenie przystanku. I jest to w sumie porzadane zachowanie. Czasy AB sa osobnym dodatkiem do modelowego runtime.
Czy podczas dekompresji tlenowej mamy skurcz tętnic ? Tak, przerwy powietrzne służą otwarciu tętnic, co przyspiesza dekompresję, zmniejszeniu zagrożenia toksycznością w stosunku do OUN i płuc.
zielony_nur napisał/a:
komputer Black po przełączeniu na AIR natychmiast przeliczył czas deco, z 12 min. na o2 wyliczył dla powietrza 33 min.)
Tak powinien się zachować.

pozdrawiam rc
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 11-12-2018, 22:29   

Ludzie tu kulturalnie rozmawiaja a wpiernicza sie Rysio jak swinia w obiery i znow o swoich CCR i innych tam madrosciach z d... wyciagnietych. Ogarnij sie chlopie, nikt i tak tego nie czyta. Nie wiesz nic o praktyce, nie widziales zadnego z tych komputerow na zywo, nie miales nawet kolegi, ktory by taki mial. Napisz cos jeszcze o polotwartym, bo tego dawno nie bylo. A moze jakis patent na zbawienie ludzkosci jak rownanko albo i cos rownie potrzebnego.

Pamietaj, ze odpowiedzi i tak nie czytam ;) Nie pozdrawiam, baw sie dobrze w swoim wyimaginowanym swiecie.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 12-12-2018, 08:36   

Karollo napisał/a:
Pamietaj, ze odpowiedzi i tak nie czytam Nie pozdrawiam, baw sie dobrze w swoim wyimaginowanym swiecie.
Ratuj się kłamstwami, tylko takie narzędzie Tobie pozostało.

Gratuluję Administratorowi i moderatorowi który powrócił z wakacji lub strajku.
Piękne forum, na wasz obraz i podobieństwo.

pozdrawiam rc

[ Dodano: 12-12-2018, 08:51 ]
Serio, jest duża przepaść między tym co wiedzą w rekreacji a tym co jest znane w nurkowaniu zawodowym i wojskowym. Wiele osób nie pojedzie, zostaje obronna reakcja.
Troszkę współczuję, naprawdę troszkę.

pozdrawiam rc
 
 
HX 

Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Gru 2012
Posty: 122
Skąd: Kraków
Wysłany: 12-12-2018, 12:11   

anarchista napisał/a:

grol napisał/a:
TTS i deco to nie to samo.
Na ostatnim przystanku ?

zielony_nur napisał/a:
komputer Black po przełączeniu na AIR natychmiast przeliczył czas deco, z 12 min. na o2 wyliczył dla powietrza 33 min.)
Tak powinien się zachować.


W tych zdaniach jest pewna niespójność rozumowania anarchisto.
Nie bardzo rozumiem co uważasz w takim razie za zachowanie pożądane, czy ma przeliczać czy nie ?
Bo jeżeli ma przeliczać jak sugerujesz w drugiej odpowiedzi, to TTS i deco to jednak nie to samo na ostatnim przystanku. Sytuacja gdy wyleci gaz lub po prostu chcemy go zmienić na inny deco.

I moje pytanie do całego forum.
Jak uważacie, jak powinien się prawidłowo zachować komputer w takiej sytuacji, przeliczać czy nie przeliczać?

Moim zdaniem przeliczanie użyteczne, jeżeli rzeczywiście przełączymy się na inny gaz deko. Ale co ma komp pokazać jeżeli nic nam nie zostało tylko jakiś 20/30 a deko na tlenie było np. 50min?
Nie piszcie mi co zrobić w takiej sytuacji, tylko co ma wyświetlić komp i jak policzyć takie deco ? ;)

Pozdrawiam
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 12-12-2018, 14:48   

HX, jak to co? jak ci tylko zostal 20/30 a bylo 50 minut jeszcze na tlenie to mozna zastosowac np ;fuck: ewentualnie emotikon :sex:

a tak na serio, to zawsze mozna miec jakis pomysl i pewnie co czlowiek to inna wyobraznia. warto dlatego czytac instrukcje przed powazniejszymi nurkowaniami ;)

[ Dodano: 12-12-2018, 13:53 ]
A albo jest jeszcze jedno rozwiazanie - mozna sie wylaczyc jak to zrobil jeden shearwater i niech sobie nurek radzi ;)
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 12-12-2018, 19:32   

HX napisał/a:
jak powinien się prawidłowo zachować komputer w takiej sytuacji, przeliczać czy nie przeliczać?

Przeliczyć deco dla aktualnego gazu na aktualnym przystanku.
HX napisał/a:
Ale co ma komp pokazać jeżeli nic nam nie zostało tylko jakiś 20/30 a deko na tlenie było np. 50min?

Komp ma pokazać czas deco na aktualnym gazie i to ma przeliczać i pokazywać. TTS jest informacją dodatkową, bazującą na przyjętych założeniach...
... i ogólnie mało przydatną - ale tu wchodzimy w obszar planowania nurkowania z obowiązkowa dekompresją i zmianą gazu. Chodzi o runtime, gazy, plany awaryjne, zabezpieczenia partnera,...
Komputer to tylko szybkie liczydło, a niektóre wątki dyskusji zakładają, że to jakiś planer/przewidywacz/przewodnik...
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 12-12-2018, 20:34   

HX napisał/a:
W tych zdaniach jest pewna niespójność rozumowania anarchisto.
Nie bardzo rozumiem co uważasz w takim razie za zachowanie pożądane, czy ma przeliczać czy nie ?
Co najmniej obciąża procesor ?
Prowadzenie niezbędnych obliczeń.
Obliczenia dla wielu gazów, są zbędne. Obliczenia dla bieżącego niezbędne. Druga sprawa jeśli odbyliśmy fragment na jednym gazie np 1/2 czasu, to nie oznacza że jest to równoważne 1/2 czasu dla innego gazu. Potrafisz to udowodnić ? Dla mnie nie stanowi to problemu.
HX napisał/a:
to TTS i deco to jednak nie to samo na ostatnim przystanku.
Dla tlenu jest jeszcze niska prędkość wynurzania 1m/min, dla powietrza to praktycznie ten sam czas 3m/ (10m /min), dla tlenu o dekadę dłużej.
grol napisał/a:
Komp ma pokazać czas deco na aktualnym gazie i to ma przeliczać i pokazywać. TTS jest informacją dodatkową, bazującą na przyjętych założeniach...
Oczywiście TTS też musi uwzględniać gaz, możemy modyfikować wynurzanie w kierunku dłuższych czasów na przystankach. na innyej mieszaninie to będzie inna wartość.
grol napisał/a:
a niektóre wątki dyskusji zakładają, że to jakiś planer/przewidywacz/przewodnik...

Niedawno posługiwałeś się głębokością średnią. Jak przedłużysz przystanek głębszy to TTS rośnie czy maleje. Nie stosujemy do tego rozważania tlenu. Chyba że potraficie uwzględnić wpływ na perfuzję i czasy odsycania. Wątpię, że to liga większości użytkowników FN.

pozdrawiam rc
 
 
ziutek 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 25 Maj 2009
Posty: 59
Skąd: Będzin
Wysłany: 12-12-2018, 23:34   

grol napisał/a:
Komp ma pokazać czas deco na aktualnym gazie i to ma przeliczać i pokazywać.

A niby dlaczego tak Grzesiu? W shearwaterze jak już bardzo mi zależy żeby zobaczyć czas deco na bieżącym gazie innym niż planowany (raz mi się realnie zdarzyło) to go zwyczajnie wyłączam. Jak tego nie zrobię to tylko minutki dłuuugo trwają. :ping:
A jak miałby np. heinrichsweikamp wyświetlać plan dekompresji? Na bieżącym gazie czy na takich jakie planowałem?

grol napisał/a:
TTS jest informacją dodatkową, bazującą na przyjętych założeniach...
... i ogólnie mało przydatną


No tutaj to już się zupełnie nie zgodzę. Odkąd planowany runtime przemigrował u mnie z tabliczki na ramieniu do wetnotesa w kieszeni TTS jest jednym z najważniejszych parametrów nurkowania! Jak nurkowałem na runtime to tak na serio nie potrzebowałem komputera - bottom timer by mi wystarczył. Jeżeli już jednak nurkuję "na komputer" to TTS jest jednym z istotnych punktów zwrotu, pozwala mi porównywać planowany runtime i zużycie gazu z rzeczywistością. Nie umiałbym skutecznie kontrolować nurkowania bez TTS. Ale to nie dotyczy tematu - przepraszam.
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 13-12-2018, 10:45   

Mi sie jednak wydaje, ze TTS dotyczy jednak tego tematu. Posrednio, ale zawsze. Do tej pory nie wyobrazam sobie nie planowac nurkowania wczesniej i spisac kilka scenariuszy. Przy tym planowaniu wychodza rozne kwiatki i warto na koncu pamietac co w kazdej sytuacji moze sie zdarzyc.

Uklada sie pewien wachlarz TTS, ktorego warto pilnowac. Wiem, ze np w normalnym nurkowaniu, gdy nie bedzie problemow, w momencie odwrotu TTS wyniosi np 60 minut i jest to dla mnie ok, bo tak planowalem. Czas odwrotu np 25 minut, wiec nurkowanie, ktore mialo trwac 85 plus np AB, niewliczone w shearwaterze i mamy runtime okolo 90 minut. I gitara na ten moment.

Jezeli wartosc jest inna to znak, ze trzeba ruszyc glowa. Moze porownac dwa swoje komputery, moze porownac z komputerem partnera, moze wyciagnac zapasowy spisany RT. Moze wlasnie nasz komputer odkleja sie od rzeczywistosci, moze cos zle ustawilismy przed nurkowaniem.

To samo warto sprawdzac juz podczas kolejnych przystankow. Dla mnie komputer powinien pokazywac TTS dla najlepszej kombinacji aktywnych gazow. Jezeli nie masz takiego gazu, wylaczasz go i komputer sie dostosuje.

Co do pojedynczego przystanku, dyskusja nadal otwarta. Jezeli przygotujesz gaz do zmiany przystanek wczesniej, wchodzisz na odpowiedni poziom, zmieniasz gaz w ustach, zmieniasz gaz na komputerze. Shearwater bedzie wiedzial, ze nie masz zmienionego gazu na komputerze, wiec pokaze liczbe przewidziana na przystanek przy najlbardziej opowiednim, ale odliczanie bedzie trwalo baaardzo dlugo poki nie przelaczysz na odpowiedni. Czyli jestes po bezpiecznej stronie mocy - oddychasz odpowiednim gazem, komputer liczy deco na gorszym poki go nie przelaczysz. I to dla mnie tez gitara.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed