Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Jakie błyskacze polecacie?
Autor Wiadomość
grzegorz wrobel 

Stopień: adv tmx
Kraj:
Poland

Dołączył: 31 Sty 2018
Posty: 24
Skąd: kraków
Wysłany: 29-01-2019, 22:46   Jakie błyskacze polecacie?

Jak w temacie. Słyszałem, że Trojana są najlepsze, ale czy warte swojej ceny? Druga rzecz, wydaje mi się podejrzane, że producent nie podaje strumienia świetlnego.
 
 
pmk 



Stopień: Mud Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 18 Lip 2008
Posty: 833
Skąd: Józefów
Wysłany: 30-01-2019, 08:52   

Z sensownych i łatwo dostępnych na naszym rynku błyskaczy masz (kolejność alfabetyczna)
- Gralmarine
- Hi-Max
- Trojan

Uważam, że każdy z nich daje radę - gdzieś chyba na fb był filmik porównujący wszystkie trzy i moim zdaniem trudno było powiedzieć który wypadł najlepiej.
W Trojanie masz aku na stałe (chyba większy), w Gralu i HiMaxie masz wymienne typowe 26650.
Ceny znajdziesz w necie :)
A podawanie strumienia świetlnego nie bardzo ma sens i nie bardzo można do sensownie zmierzyć. Producenci coś tam podają ale tym bym się nie sugerował.
 
 
 
grzegorz wrobel 

Stopień: adv tmx
Kraj:
Poland

Dołączył: 31 Sty 2018
Posty: 24
Skąd: kraków
Wysłany: 30-01-2019, 14:19   

Dzięki.
A dlaczego uważasz, że podawanie strumienia nie ma sensu? Na "chłopski rozum" im większy strumień, tym lepiej powinien być widoczny, a dla mnie to najważniejszy parametr.
A pomiar (oczywiście nie w warunkach domowych) nie wydaje się kosmicznym przedsięwzięciem.
 
 
godiving 

Kraj:
Poland

Dołączył: 14 Lip 2014
Posty: 1
Skąd: Warszawa
Wysłany: 30-01-2019, 15:39   

Jesli chcesz zobaczyć jak daje sobie radę błyskacz Hi-Max ,
To tu masz link, gdzie znajdziesz filmik z naszych testów tego błyskacza.

https://divemarket.pl/pl/p/Blyskacz-STROBE1-Hi-Max/886
Mysle ze jest to dosyc obiektywny soposo pokazania możliwości.
 
 
pmk 



Stopień: Mud Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 18 Lip 2008
Posty: 833
Skąd: Józefów
Wysłany: 30-01-2019, 20:40   

grzegorz wrobel napisał/a:
Dzięki.
A dlaczego uważasz, że podawanie strumienia nie ma sensu? Na "chłopski rozum" im większy strumień, tym lepiej powinien być widoczny, a dla mnie to najważniejszy parametr.
A pomiar (oczywiście nie w warunkach domowych) nie wydaje się kosmicznym przedsięwzięciem.


Nie ma sensu, bo poza ogólnym strumieniem światła liczy się sposób jego rozsyłu. Poza tym trzeba by analizować również długość błysku. I robi się trudne porównanie.
Zresztą najlepiej samemu zobaczyć pod wodą a jak nie możesz to tu masz filmik (nie mój)
https://www.youtube.com/watch?v=0CLG8HZr3xY
 
 
 
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 31-01-2019, 11:16   

pmk napisał/a:
grzegorz wrobel napisał/a:
Dzięki.
A dlaczego uważasz, że podawanie strumienia nie ma sensu? Na "chłopski rozum" im większy strumień, tym lepiej powinien być widoczny, a dla mnie to najważniejszy parametr.
A pomiar (oczywiście nie w warunkach domowych) nie wydaje się kosmicznym przedsięwzięciem.


Nie ma sensu, bo poza ogólnym strumieniem światła liczy się sposób jego rozsyłu. Poza tym trzeba by analizować również długość błysku. I robi się trudne porównanie.
Zresztą najlepiej samemu zobaczyć pod wodą a jak nie możesz to tu masz filmik (nie mój)
https://www.youtube.com/watch?v=0CLG8HZr3xY

Fajnie się zachowuje ten Hi-max. Tak się mozolnie bez ciśnienia przymierzam od jakiegoś do kupna błyskacza i zawsze mi mówiono Trojan Trojan (jego cena sprawiała, że odkładałem ten zakup wciąż i wciąż), a tutaj za niższą cenę niezłe światełko.
Hmm
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 31-01-2019, 11:19   

po drodze masz jeszcze grala - mniejszy, poręczniejszy i tez mega świeci
 
 
grzegorz wrobel 

Stopień: adv tmx
Kraj:
Poland

Dołączył: 31 Sty 2018
Posty: 24
Skąd: kraków
Wysłany: 31-01-2019, 17:40   

@pmk masz rację, kąt rozsyłu to oczywiście też kluczowy parametr.
Dzięki za link do filmu. Fajny test. Obejrzałem, moje wnioski są takie. Ciekawe, czy się zgodzicie. W końcu to subiektywne wrażenia.
HiMax najlepiej świeci w kierunku osi, choć ma mniejszy strumień, ale właśnie kosztem rozszyłu. Jak dla mnie, Gralmarine pod tym względem wypada najlepiej, bo najmocniej świeci w kierunku prostopadłym do osi. Dla mnie to najważniejszy kierunek, bo tak właśnie na ogół pracuje błyskacz - zawieszony na opustówce. Z tych trzech Gralmarine wygrywa pod względem optycznym.
 
 
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 31-01-2019, 23:39   

Patrzyłem na ceny i za jakąś stroną:
Hi-max - 390zł, Gral - 630zł, Trojan - 790zł. Cóż, zważywszy - a właściwie, to zwłaszcza - wg filmiku dla mnie Hi-max.
 
 
grzegorz wrobel 

Stopień: adv tmx
Kraj:
Poland

Dołączył: 31 Sty 2018
Posty: 24
Skąd: kraków
Wysłany: 01-02-2019, 16:40   

Ja raczej się zdecyduję na Grala. Jak pisałem, wg mnie ważna jest widoczność w kierunku poprzecznym. Poza tym mam od lat latarkę od Grala - sprawdzona, solidna i niezawodna.

[ Dodano: 01-02-2019, 16:54 ]
Oczywiście do do Hi-maxa zachęca cena, ale nie mam zaufania do Chińczyka. Słyszałem różne obiekcje - na solidność wykonania, że diody przeciążone, etc. Nie wgryzałem się w to szczególnie, ale wolę dopłacić 2,5 stówki i mieć spokój w głowie.
 
 
pmk 



Stopień: Mud Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 18 Lip 2008
Posty: 833
Skąd: Józefów
Wysłany: 01-02-2019, 22:51   

grzegorz wrobel napisał/a:
nie mam zaufania do Chińczyka. Słyszałem różne obiekcje - na solidność wykonania, że diody przeciążone, etc. Nie wgryzałem się w to szczególnie, ale wolę dopłacić 2,5 stówki i mieć spokój w głowie.


Co do jakości wykonania błyskacza HiMax nie mam zastrzeżeń. Zresztą pewnie nie ma problemu z dostępem do testówek żeby samemu się przekonać.
Ciekawi mnie natomiast teza o "przeciążonych diodach" - znasz jakieś szczegóły, czy to tylko takie powtarzanie nie bardzo wiedząc o czym się mówi - niczym przekupki na bazarze?

Oczywiście każdy z tych błyskaczy jest nieco inny ale akurat w solidności wykonania nie upatrywałbym jakiś większych różnic.
 
 
 
grzegorz wrobel 

Stopień: adv tmx
Kraj:
Poland

Dołączył: 31 Sty 2018
Posty: 24
Skąd: kraków
Wysłany: 02-02-2019, 08:51   

Dla jednych przekupki, dla innych nurkowie z doświadczeniem. Jak wyraźnie napisałem, nie wgryzałem się w temat. Obiekcje, które słyszałem nie dotyczyły błyskacza, tylko innych wyrobów, albo ogólnie marki. Dla jednych to nic nie znaczy, a innym zapala się czerwona lampka. Nie podaje tego jak prawdy objawionej, tylko dzielę się swoją refleksją. Jeśli ktoś ma inną opinię, chętnie ją poznam.
 
 
pmk 



Stopień: Mud Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 18 Lip 2008
Posty: 833
Skąd: Józefów
Wysłany: 02-02-2019, 09:54   

grzegorz wrobel napisał/a:
Dla jednych przekupki, dla innych nurkowie z doświadczeniem. Jak wyraźnie napisałem, nie wgryzałem się w temat. Obiekcje, które słyszałem nie dotyczyły błyskacza, tylko innych wyrobów, albo ogólnie marki. Dla jednych to nic nie znaczy, a innym zapala się czerwona lampka. Nie podaje tego jak prawdy objawionej, tylko dzielę się swoją refleksją. Jeśli ktoś ma inną opinię, chętnie ją poznam.


Grzegorz, chętnie usłyszę o konkretach. Bo na razie jest to na poziomie "ktoś coś gdzieś powiedział" ale nie wiadomo kto, co i gdzie - w sumie niestety wychodzi w stylu radia erewań...

Jeśli chodzi o mit o przeciążonych diodach do akurat dotyczyło serii T Grala ale była to teza formułowana bez większej znajomości tematu. Za stosowanie diód na lepszym podłożu i możliwości z tym związane akurat należy się Gralmarine pochwała. Zresztą Gralmarine Narrow T to moja ulubiona latarka, która służy mi bezawaryjnie od długiego już czasu (mam chyba jeden z pierwszych egzemplarzy "wzmocnionej" serii). Poczytaj specyfikacje diód LED to będziesz wiedział dlaczego :)

W sieci jest sporo rzetelnych testów świateł zarówno na youtube, forach jak i na nuras.info (nie tylko moje teksty ;) ). Sporo jest tam zdjęć, pomiarów i wykresów i na takim poziomie warto dyskutować. Argumentacja że jakiś anonimowy super-nurek miał wątpliwości ale nie wiadomo dokładnie w jakiej kwestii jakoś do mnie nie trafia. Ale może to tylko takie "inżynierskie skrzywienie", że przemawiają do mnie konkrety.

A tak przy okazji to chyba żaden z liczących się na rynku producentów/sprzedawców latarek nie robi problemu w dostępie do egzemplarzy testowych, więc najlepiej samemu się naocznie przekonać. Na tagach latarki też zawsze mają niezłą reprezentację.
 
 
 
grzegorz wrobel 

Stopień: adv tmx
Kraj:
Poland

Dołączył: 31 Sty 2018
Posty: 24
Skąd: kraków
Wysłany: 02-02-2019, 13:56   

Zrobiło się trochę filozoficznie, ale co tam, sobotę mamy:-)
Odnoszę wrażenie, że opatrzenie rozumiesz intencję mojej wypowiedzi. Ja nie głoszę żadnej tezy i nie chcę Cię do niczego przekonać. Mam zbyt małą wiedzę, by czuć się do tego upoważniony.
Natomiast mam wątpliwości. Rzeczywiście, nie są one poparte rzetelnymi badaniami. Nabyłem je w czasie rozmów i lektury i nie udaję, że jest inaczej.
A wracając do badań i wykresów, to wątpię, czy ktoś takie przeprowadził odnośnie ogólnie pojętej awaryjności. A może jednak(?) Dlatego wolę oprzeć się na opinii ludzi, którzy mają większe doświadczenie w tym temacie. Czasem to lepsze niż wykresy i słupki.

[ Dodano: 02-02-2019, 14:06 ]
Pisząc "większe doświadczenie" miałem na myśli większe niż moje.
 
 
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 02-02-2019, 23:24   

grzegorz wrobel napisał/a:
Nabyłem je w czasie ..... i lektury

Ponieważ zastanawiam się nad kupnem błyskacza, chętnie poczytam te lektury jeśli nie masz nic przeciwko temu.
Bo akurat jeśli chodzi o grala, to nie powiem, żeby był jakiś zajebisty.
-wypadający zewnętrzny oring z kx max
-poluzowana śruba łącząca goodmana z 3xml co sprawia, że goodman jest po prostu luźny (dokręcanie nie przynosiło efektów)
-wypadająca zaślepka gniazda akumulatora.
Owszem, to może niewielkie wady z którymi sobie poradziłem, ale jednak wady.
Więc Grzegorzu co przemawia przeciwko hi-max'owi?
 
 
TYMOTEUSZ 



Kraj:
Antigu and Barbuda

Dołączył: 29 Cze 2011
Posty: 1585
Skąd: warszawa
Wysłany: 03-02-2019, 12:33   

Kupujesz tanio- kupujesz dwa razy.
Trojan swoje błyskacze robi od kilku lat, nie spotkałem się z negatywnymi opiniami na temat jego produktów.
Mam Trojanowy błyskacz, mam ogrzewanie, teraz będę zmieniał główne światło też na produkty od Tomka. Jak narazie nigdy mnie nie zawiodły, oprócz tego Tomek serwisuje mój rebreather więc wiem że jest fachowcem i bardzo dokładnie podchodzi do swojej pracy. A że nie jest tani- co poradzić.

Kilka lat temu jak na rynku był błyskacz Trojana albo scubatech za 100zl kupiłem że stanów błyskacz firmy Tektine za około 300zl.
Założyłem to na opustowce- wracając do liny w połowie długości wraku zobaczyłem że świeci. Po połowie odległości zobaczyłem nagle drugi błyskacz. Wpływając do liny okazało się że ten pierwszy to Trojan A ten drugi to mój. Po wyjściu z wody zamówiłem Trojana. A mogłem kupić to od razu.

Nie mam porównania z hi-maxem oraz grałem. Nie muszę bo mam produkt którego nie potrzebuje i nie widzę powodu zmieniać.
 
 
FABER 



Stopień: DiveLife
Kraj:
USSR

Dołączył: 03 Mar 2012
Posty: 674
Skąd: MORDOR
Wysłany: 07-02-2019, 10:25   

racja Trojanowe produkty sa klasa samam w sobie. Dopracowane po calosci. Cena nie ma sie co sugerowac. 3 grneracja blyskacza wiec to robi robote. Poki co himax to zagadka. Tez mysle ze kupujesz tanio 2x kupujesz
 
 
Lutenet 

Stopień: Adv Nx
Kraj:
Poland

Dołączył: 30 Wrz 2011
Posty: 38
Skąd: Kuj-Pom
Wysłany: 08-02-2019, 19:11   

A ja bym pomyślał o himax ale oczywiście najpierw bym musiał go wziąć do ręki i zobaczyć czy sam się nie odpala jak to było z moim ostatnim blyskaczem... Który po kolejnym nurku nie dość ze sam się odpalal to jeezcze zalal się woda.... :humor:
 
 
 
bodekxxx 


Stopień: normoxic TMX IANTD
Kraj:
Poland

Dołączył: 02 Lut 2012
Posty: 37
Skąd: Kraków
Wysłany: 26-03-2019, 09:22   

TYLKO TROJAN.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed