Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: DarekS
02-04-2021, 11:00
Pierwszy komputer
Autor Wiadomość
4mon 


Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 12 Maj 2019
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12-05-2019, 15:35   Pierwszy komputer

Czesc, planuje zrobic AOWD i zastanawiam sie jaki komputer kupic.
Po wielu godzinach szukania moj wybor na razie padl na Suunto Vyper lub Suunto D5.
Czy moglibyscie doradzic ktory lepszy i dlaczego? Na chwile obecna nurkuje zaledwie 2-5 razy w roku. A moze macie inne sugestie na pierwszy komputer?
Z gory dzieki za odpowiedzi.
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 12-05-2019, 18:39   

Temat wielokrotnie dyskutowany na tym forum (i nie tylko) - poszukaj odpowiednich wątków.
I zastanów się czy chcesz nowy czy używany.
 
 
leon 


Stopień: Instruktor SSI, TDI
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 04 Sie 2004
Posty: 243
Skąd: Lublin
Wysłany: 13-05-2019, 10:06   

Suunto Zoop Novo...i nie kombinuj. Na Twoje wymagania wystarczy w zupełności.

[ Dodano: 13-05-2019, 12:08 ]
Suunto Zoop Novo...i nie kombinuj. Na Twoje wymagania wystarczy w zupełności. Jak masz problemy z widzeniem cyferek i budżet wiekszy to polecam komputer którego używam Suunto EON Core.
 
 
 
pawel123 

Stopień: aowd
Kraj:
Poland

Dołączył: 26 Maj 2013
Posty: 52
Skąd: warszawa
Wysłany: 13-05-2019, 11:41   

Używany zoop lub vyper to 400 jak cierpliwie poszukasz
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 13-05-2019, 12:39   

Używany komputer nitroksowy (jednogazowy) można kupić za około 300zł, w zależności od modelu trochę drożej czasem trochę taniej. IMHO kup używany jak zrobisz 30 a może 100 nurkowań będziesz wiedział czego ci brakuje. Nawet jak się zepsuje po tych 100 nurkowaniach (bardzo mało prawdopodobne) albo nikt go nie będzie chciał kupić za jakąkolwiek kwotę (też mało prawdopodobne) stratę +/-300zł łatwiej przeżyjesz niż gdy się okaże że w takim D5 czegoś ci brakuje :-)
 
 
Fantomass 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 19 Cze 2015
Posty: 38
Skąd: Kraków
Wysłany: 14-05-2019, 09:39   

Ja kupiłem mares puck pro.

Nurkuję około 10-15 nurków w roku,
Cudów nie ma ale w zupełności wystarcza.
 
 
4mon 


Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 12 Maj 2019
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: 15-05-2019, 14:59   

Dzięki za wasze odpowiedzi i sugestie,
grol napisał/a:
I zastanów się czy chcesz nowy czy używany.

boję się kupić używany bo się nie znam i nie będę pewnie w stanie określić od razu czy wszystko działa prawidłowo i czy może np. na 30 metrach czujnik głębokości nie wariuje itp..

leon napisał/a:
Suunto Zoop Novo...i nie kombinuj. Na Twoje wymagania wystarczy w zupełności. Jak masz problemy z widzeniem cyferek i budżet wiekszy to polecam komputer którego używam Suunto EON Core.

Myślałem o Zoop ale wybór padł na Vyper lub D5 ze wskazaniem na D5 bo dodatkowo mają kompas i bezprzewodowy czujnik ciśnienia (wiem wiem zaraz wszyscy na mnie naskoczą w stylu po co Ci to nie będziesz tego używał itd.) Racja teraz na pewno nie będę używał ale za rok, dwa planuję kompletować cały sprzęt - wtedy pewnie się przyda. Dodatkowo nie mam doświadczenia i nie wiem co może się wydarzyć podczas nurkowań które będę robił za rok, 2 lub 3 lata więc wydaje mi się, że dodatkowe instrumenty pomiarowe zawsze mile widziane nawet jeśli nieznacznie mają ułatwić nurkowanie - przykład nurkowanie w nocy i kompas (tak wiem, taki kompas jest mniej dokłądny niż tradycyjny, ale jest).
D5 ma dodatkowo alarmy wibracyjne co w przypadku takiego amatora jak ja może być na początku przydatne jakbym się zagapił obserwując okoliczności przyrody itp ;)
Co do EON Core to widzę, że jest to prawie taki sam komputer jak D5 tyle, że D5 można nosić na ręku na co dzień jako zegarek i np. dodatkowo zbierać logi z bardziej lub mniej udolnych prób freedivingu ;)
I chyba jedyna rzecz która mnie powstrzymuje przed zakupem D5 to tragiczna bateria i konieczność ładowania co kilka dni. Ciekawe czy po kilku latach nie dojdzie do tego że trzeba będzie go ładować co drugi dzień..
 
 
Sailor74 

Stopień: Świerzak
Kraj:
Poland

Dołączył: 15 Lis 2017
Posty: 6
Skąd: Pabianice
Wysłany: 16-05-2019, 10:46   

Calkiem fajny na poczatek jest Cressi Newton-posiadam i polecam
 
 
wiesiek01 



Stopień: Jest
Kraj:
Poland

Dołączył: 17 Sie 2005
Posty: 1970
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 17-05-2019, 13:02   

4mon napisał/a:
bezprzewodowy czujnik ciśnienia
4mon napisał/a:
teraz na pewno nie będę używał ale za rok

tez nie będziesz.
4mon napisał/a:
wybór padł na Vyper

i tego się trzymaj, szkoda przepłacać.
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 17-05-2019, 13:12   

4mon napisał/a:
boję się kupić używany

Dwa komputery i większość sprzętu kupiłem używany. Można się umówić na test przed zakupem.
Vpera używkę możesz mieć za ok. 500 zł, mała strata przy odsprzedaży.
 
 
Morox25 


Stopień: mam
Kraj:
Germany

Wiek: 52
Dołączył: 30 Wrz 2015
Posty: 90
Skąd: Barlinek/Hamburg
Wysłany: 17-05-2019, 18:36   

Vyper Nowo tez obsluguje nadajnik. Mozesz w nim zmieniac gazy pod woda. Jak juz zdecydujesz sie kiedys na glebsze nury to i tak kupisz Shaerwater a Vypera bedziesz mial jako backup.
 
 
plamczak1979 


Kraj:
Netherlands

Wiek: 44
Dołączył: 16 Paź 2014
Posty: 112
Skąd: nieuw vennep
Wysłany: 26-05-2019, 18:44   

Mialem ten sam problem,jaki a czemu itp itp,pojechalismy raz na nurkowanie dobry znajomy wbil mi do glowy jezeni nie masz zamiaru dalej sie rozwijac (mam AOWD to mi wystarczy), to kup zwyklego ZOOP-a i bedziesz zadowolony.

Kupilem nurkowalem-nurkuje na poczatku denerwowalo mie brak podswietlenia ale jest to do ogarniecia,i jaki wniosek:
Nic innego na moje potrzeby mi nie potrzeba,Bede sie martwil jak sie rozleci.
 
 
Niesporczak 


Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 03 Paź 2013
Posty: 50
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 01-04-2021, 17:45   

Tez bym sugerował Sunciaka bez wodotrysków. Zoop, Vyper. Moim zdaniem i kompasu i manometru i tak potrzebujesz zwykłego... Używki w normalnej cenie też nie ma co się bać bo trudne je dobić :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed