Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Zestawy Automatów dedykowane do SM, konfiguracje węży
Autor Wiadomość
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 21-11-2011, 12:28   Zestawy Automatów dedykowane do SM, konfiguracje węży

Scaliłem cztery wątki o tej samej tematyce.
Nie zmiksowały się bo były aktywne w różnych okresach czasu.
TomS
____________________________________________________



Jakie pierwsze stopnie najlepiej wam pracują pod względem ułożenia węży w konfiguracji bocznej?

TomS - mógłbyś rzucić jakąś fotkę jak masz Aqualunga Kronosa do SM skonfigurowanego po jednej i po drugiej stronie? Suchy i BCD idą normalnie z butli bocznych czy lepiej mieć argonówkę?
 
 
BitPump 



Stopień: DIR-ektor
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 06 Lut 2006
Posty: 1166
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21-11-2011, 12:43   

Yavox napisał/a:
Jakie pierwsze stopnie najlepiej wam pracują pod względem ułożenia węży w konfiguracji bocznej?


U mnie, na Razorze-2 wygląda to tak jak na zdjęciach poniżej.

Używam DST z piątymi wyjściami bocznymi.



 
 
Konrad Dubiel 



Stopień: złomiarz
Kraj:
Kazakhstan

Dołączył: 14 Kwi 2003
Posty: 2145
Skąd: Szczecin
Wysłany: 21-11-2011, 12:58   

BitPump napisał/a:
U mnie, na Razorze-2 wygląda to tak jak na zdjęciach poniżej.


A jak trzeba odpiąć butle żeby przepchnąć je przed sobą to wężyki inflatorowe nie są za krótkie?
 
 
BitPump 



Stopień: DIR-ektor
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 06 Lut 2006
Posty: 1166
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21-11-2011, 13:00   

Konrad Dubiel napisał/a:
A jak trzeba odpiąć butle żeby przepchnąć je przed sobą to wężyki inflatorowe nie są za krótkie?


Wtedy je wypinam (tj. wypinam wężyki).

Co do inflatora, to byłoby ok, ale już wężyk suchacza zbytnio wygina mi zawór dodawczy i boję się, że coś w takim wygięciu może prędzej czy później nie wytrzymać mechanicznie.
Ostatnio zmieniony przez BitPump 21-11-2011, 13:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
TomS 


Stopień: instr. SDI/TDI, PADI
Kraj:
Greenland

Wiek: 54
Dołączył: 20 Paź 2004
Posty: 2801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21-11-2011, 13:40   

Yavox napisał/a:
TomS - mógłbyś rzucić jakąś fotkę jak masz Aqualunga Kronosa do SM skonfigurowanego po jednej i po drugiej stronie?
Niestety, nie za bardzo. Ale mam wnioski :)
Butla ustawiona pierwszym stopniem do góry (nurek poziomo) czyli gałki na boki.
W takim układzie masz porty zarówno w kierunku denek, przed siebie i do środka klatki piersiowej.
Jak konkretnie? Można różnie ale Kronos ma tak poukładane porty, że nie ma kłopotu chyba z żadna koncepcją (mano przed siebie lub po butli, LP także, LP do wewnątrz jak u Bacia..., jeśli HP i LP po butli to HP od strony nurka lub od zewnątrz...)
Dodatkowo Kronos pod ciśnieniem jest relatywnie łatwo obracalny w gnieździe DIN co może pomóc w dosmaczeniu układu już pod wodą.
Moja opinia o portach w Kronosie tylko się umacnia: jest to układ co najmniej świetny do dowolnego zadania OC (singiel, twin, ID, SM, stage). Oczywiście nie sprawdzałem z żadnym rebem.
 
 
md1974 


Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 812
Skąd: Lublin
Wysłany: 21-11-2011, 17:25   

Mam pytanie odnoścnie fotek powyżej (konkretnie chodzi o prawy automat) - jak podpiąć się do inflatora tak krótkim wężykiem ?
Może jeszcze jakieś foto ?
Pytam bo mam dziki plan w najbliższym czasie przypiąć dwa stage i spróbować pseudo sidemount :) .

Pozdrawiam,
Mariusz
 
 
 
BitPump 



Stopień: DIR-ektor
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 06 Lut 2006
Posty: 1166
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21-11-2011, 18:23   

md1974 napisał/a:
jak podpiąć się do inflatora tak krótkim wężykiem ?


Inflator w Razorze jest poziomo - jak na zdjęciu poniżej.



 
 
md1974 


Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 812
Skąd: Lublin
Wysłany: 22-11-2011, 08:16   

Dziękuję. Teraz już wszystko jasne.

Pozdrawiam,
Mariusz
 
 
 
Ceka 

Kraj:
Poland

Dołączył: 06 Cze 2010
Posty: 10
Skąd: Warszawa
Wysłany: 24-11-2011, 20:07   

U mnie, na Razorze-2 wygląda to tak jak na zdjęciach poniżej.



A czy ktoś używa do SM ds4, jak będą poprowadzone węże.
 
 
Włodek K
[Usunięty]

Wysłany: 27-11-2011, 20:30   

Yavox napisał/a:
Jakie pierwsze stopnie najlepiej wam pracują pod względem ułożenia węży w konfiguracji bocznej?

Ja całkiem celowo używam I st o nazwie Jupiter a tak wygląda:

Dla mnie jego zaleta to:
1 - ułożenie wężyków po jednej stronie (do ideału brakuje ale oceniam na dobrze)
2 - cena/jakość (ważne dla leniwych co to nie chcą wciąż skręcać i rozkręcać AO i wężyków)

Wada a jakże istnieje bo jest to AO membranowy ale bez izolacji komory "wodnej" :bee;
A może to jednak zaleta jak na tani I st?

Wężyki puszcza wzdłuż butli a jest to dość istotne gdy używasz standardowych wężyków LP, HP których mam kilka w nadmiarze.
Tak puszczone wężyki gdy są zbyt długie łatwo spiąć dętką na butli. Wężyk puszczony do tyłu wraca łukiem, przykleja się do tułowia i nie odstaje.
 
 
raptor_xxl 


Stopień: nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 38
Dołączył: 17 Maj 2011
Posty: 193
Skąd: Warszawa
Wysłany: 15-01-2012, 22:26   Konfiguracje SM

Widzę, że jest kilka możliwych konfiguracji (automaty, węże i procedura OOG) dwubutlowych SM (Bo jednobutlowa to w zasadzie będzie taka sama, jak w BM). Chciałem je wypisać i napisać, jak się robi przy nich procedurę OOG

1. Z manifoldem (np. system UTD):
Węże: jak w DIR
OOG: Jak w DIR
Można używać w wodach otwartych i jaskiniach

2. Rozdzielone butle, nieużywany drugi stopień sklarowany na butli
Węże: 2x 1m
OOG: Podajemy partnerowi automat z buzi, bierzemy drugi dla siebie
Można używać tylko w wodach otwartych

3. Rozdzielone butle, nieużywany drugi stopień sklarowany na butli
Węże: 1m + 2m
OOG: Podajemy partnerowi automat z buzi, bierzemy drugi dla siebie. Jeśli się okazało, że dostał ten na 1m wężu, to jak się już uspokoi, to zamieniamy automaty.
Można używać w wodach otwartych i jaskiniach

4. Rozdzielone butle, obydwa drugie stopnie na gumkach na szyi
Węże: 2x 1m
OOG: brak, konfiguracja tylko do nurkowania solo
Można używać w wodach otwartych i jaskiniach

Czy są jeszcze jakieś konfiguracje? Czy przy długim wężu klarujemy go inaczej niż robimy to z krótkim wężem?
Ostatnio zmieniony przez raptor_xxl 15-01-2012, 22:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Haw 


Stopień: **
Kraj:
Poland

Dołączył: 05 Wrz 2007
Posty: 1383
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 16-01-2012, 22:44   

oba weze po ok. 110 cm, nieuzywany podczepiony na zrywalnym karabinku do gumki na szyi. aktualnie uzywany odpiety. w razie OOG, podaje ten ktory mam w paszczy.
przy zwyklej zamianie wypinam ten ktory wkladam do paszczy i wpinam ten ktory jest obecnie nieuzywany.

nie bardzo rozumiem co maja do tego jaskinie, moze dlatego ze tam nie nurkuje ;) . ale jesli chodzi o restrykcje (ktore wystepuja tylko w czesci jaskin), to chyba nie ma znaczenia, bo wraz z automatem mozna przekazac butle. uprzedzajac pytanie typu: a co jesli partner nie bedzie potrafil przyjac butli/nie ma do czego jej podczepic? - a co taki partner w ogole robi w jaskini?!?
 
 
Fish 



Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 53
Dołączył: 30 Gru 2009
Posty: 355
Skąd: Warszawa
Wysłany: 01-02-2012, 14:00   

A nie wiecie przez przypadek czy Miflex robi węże LP 110 cm 1/2" ? Szukam i znaleźć nie mogę :( Specjalny problem to to nie jest bo 210 najwyżej kupię i razie potrzeby będę miał dłuższą "smycz" ale jestem ciekawy czy w ogóle są dostępne.
 
 
jacekvw 



Kraj:
Saint Kitts and Nevis

Dołączył: 03 Maj 2011
Posty: 336
Skąd: Szczecin ek
Wysłany: 21-02-2012, 22:05   Automat 1st

Jaki 1 st zastosowac?, z obrotowa glowica np mk 25? Czy stala np tec3
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 21-02-2012, 22:07   

Mi na warsztatach bardzo dobrze się sprawdził 1st od Aqualung Kronosa - z obrotową głowicą ale w osi gwintu. Nie sprawdził mi się cienki wężyk Miflexa do manometru, ale to było trochę do przewidzenia...
 
 
TomS 


Stopień: instr. SDI/TDI, PADI
Kraj:
Greenland

Wiek: 54
Dołączył: 20 Paź 2004
Posty: 2801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 22-02-2012, 00:30   

Yavox napisał/a:
Mi na warsztatach bardzo dobrze się sprawdził 1st od Aqualung Kronosa
:D
Yavox napisał/a:
z obrotową głowicą ale w osi gwintu
Doprecyzujmy: nie ma obrotowej głowicy. Konstrukcja (system doszczelnienia ACD) pozwala na obracanie z pewnym oporem całego korpusu względem gniazda DIN pod ciśnieniem (po odkręceniu zaworu butli).
 
 
tmichura 



Stopień: Instructor
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 324
Skąd: katowice
Wysłany: 22-02-2012, 12:47   

hej Panowie,

to jak to jest w końcu z funkconalnością Apeks DS4 w konfiguracji SM?
Az taka tragedia? Czy koniecznie DST (około 16 stówek za komplet first stage...)
the more I read the more confused I get...
 
 
Włodek K
[Usunięty]

Wysłany: 23-02-2012, 00:09   

jacekvw napisał/a:
Jaki 1 st zastosowac?, z obrotowa glowica np mk 25? Czy stala np tec3

Ja stosuję taki:

Jupiter Sopras Sub (foto strona underwater.pl)
Ma po jednej stronie trzy wyjścia co ułatwia konfigurację wężyków.
Ostatnio zmieniony przez Włodek K 23-02-2012, 00:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
TomS 


Stopień: instr. SDI/TDI, PADI
Kraj:
Greenland

Wiek: 54
Dołączył: 20 Paź 2004
Posty: 2801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 25-03-2012, 13:50   Zestawy Automatów dedykowane do SM, konfiguracje węży

Właśnie trafiłem na stronie Apeksa na "zestaw SM"


Ewidentnie zestawiany według zaleceń Bogaertsa do Razora 2.

I dobrze i źle.
Martwię się nieco tym, że z lenistwa instruktorzy będą promować ten układ a inne tym samym odejdą w cień...
 
 
TomekP 



Stopień: wystarczy OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1577
Skąd: W-wa
Wysłany: 25-03-2012, 15:17   

Ja złożyłem zestaw bazując na I stopniach Scubatecha i puszkach Apeksa. Brak osiowego portu LP można podratować wstawieniem kątówki.


 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed