Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Zestawy Automatów dedykowane do SM, konfiguracje węży
Autor Wiadomość
WIZA 


Kraj:
Poland

Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 212
Skąd: BRWINOW
Wysłany: 24-05-2016, 23:53   

zejnowski napisał/a:
Kurs kursem, zobaczyć bym wolał zamiast głowić się przy butlach. Chodzi ki tu głównie o to jak wkręcić i pod jakim kątem ustawić I-st na zaworze butli. Ale oczywiście spróbuję. Dzięki za informacje.
wszystko zostało zapisane, a jak Ci to nie wystarczy to na kurs... :pa:
 
 
gaszczas 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 28 Lip 2019
Posty: 16
Skąd: Poznań
Wysłany: 09-02-2020, 20:47   

Cześć.
Powiedzcie mi co myślicie o konfiguracji z dwoma długimi wężami?
Np 2x210 cm, albo może lepiej 2x150cm, żeby fajniej sklarować na butlach. Oba z katowkami 90st.
Nurkowania na poziomie aowd, wody otwarte, może potem Bałtyk. Żadne jaskinie, nurkowanie w zespolach mieszanych.
Ma to sens i jest wygodne czy lepiej jednak klasycznie 1m + 2m?
Pierwsze stopnie mam ds4.
Tak. Kurs będzie zrobiony na wiosnę. Na razie takie teoretyczne rozważania 🙂
Pozdr
 
 
Aquaman 


Stopień: DP
Kraj:
Uruguay

Dołączył: 20 Cze 2018
Posty: 37
Skąd: woda
Wysłany: 11-02-2020, 20:33   

Kątówki przy OOG moga troche namieszać moim zdaniem. 2x1m wystarczy przy lekkich lub alu butlach, ktore nie są częścią balastu bo zawsze w razie draki możesz ta butle partnurowi oddac. Zakładając ze podajesz automat którym oddychasz 2x150cm będzie wystarczająco. W ds4 troche dłuzsze węze do skrzydla i suchego zeby ostrych zagięć uniknąć.
 
 
Efcia 

Stopień: :)
Kraj:
Germany

Dołączyła: 23 Sty 2017
Posty: 230
Skąd: Mielec / Karlsruhe
Wysłany: 12-02-2020, 21:36   

gaszczas,

Ja nurkuje w SM z dwoma dlugimi wezami. W jaskiniach przydatne w razie OOG.
Co wazne, trzeba opanowac prawidlowe odwieszanie automatow przy zmianie i klarowanie wezy ale to 2-3 nurkowania i ogarniete.
Nie wroce juz do opcji z jednym dlugim i jednym krotkim wezem :)
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 13-02-2020, 11:44   

Efcia napisał/a:
Ja nurkuje w SM z dwoma dlugimi wezami. W jaskiniach przydatne w razie OOG.

Od zawsze mnie intrygowało jaka racjonalna przyczyna może powodować OOG przy dwóch całkowicie niezależnych butlach. Szczególnie na poziomie nurkowań jaskiniowych gdzie minimalny poziom umiejętności wyklucza nieświadome wydmuchanie butli do końca co w połączeniu z awarią drugiej mogłoby dać OOG...

Oczywiście mam świadomość że długie (dłuższe) węże w jaskiniach mogą być przydatne gdy aby przejść trzeba konfiguracje SM przepiać na NoM :-)
 
 
Lutenet 

Stopień: Adv Nx
Kraj:
Poland

Dołączył: 30 Wrz 2011
Posty: 38
Skąd: Kuj-Pom
Wysłany: 13-02-2020, 12:43   

A ja dalej nie rozumiem... Po co drugi długi wąż :co:
 
 
 
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 13-02-2020, 12:46   

mi_g napisał/a:
Efcia napisał/a:
Ja nurkuje w SM z dwoma dlugimi wezami. W jaskiniach przydatne w razie OOG.

Od zawsze mnie intrygowało jaka racjonalna przyczyna może powodować OOG przy dwóch całkowicie niezależnych butlach.

Założyłeś, że oog wystąpiło u nurka sm. A co, kiedy był to "twinowiec" i właśnie rozwalił manifold a wracając mają wąskie przejście?
Ja natomiast w ogóle nie rozumiem idei 1 krótkiego i jednego długiego węża w sm. Uważam, że więcej z nią kłopotu niż pożytku.
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 13-02-2020, 16:01   

Turlogh napisał/a:
Założyłeś, że oog wystąpiło u nurka sm.

Masz racje założyłem że nurkują w takim samym sprzęcie. Po prostu osobiście staram się unikać nurkowania w zespołach z różnym sprzętem. To moim zdaniem samo z siebie podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia problemów.
Oczywiście gdy nurkowania są nietrywialne... Na Koparkach przy dobrej wizurze może by mnie ktoś przekonał do zanurkowania z ludźmi w SM, singlu i CC w jednym 4 osobowym zespole :ping:

[ Dodano: 13-02-2020, 16:19 ]
Turlogh napisał/a:
Ja natomiast w ogóle nie rozumiem idei 1 krótkiego i jednego długiego węża w sm.

Popieram. Symetryczne rozwiązanie wydaje się łatwiejsze w obsłudze. Uzależnienie procedury OOG od tego który automat masz w ustach to przegięcie...
Efcia napisał/a:
Co wazne, trzeba opanowac prawidlowe odwieszanie automatow przy zmianie i klarowanie wezy ale to 2-3 nurkowania i ogarniete.

Mam pytanie, zupełnie na serio bo w SM pływam sporadycznie i tylko w zespołach SM lub solo, jak wygląda układ automatów w konfiguracji z długimi wężami i procedura OOG.
Ja mam oba automaty w miarę krótko przypięte na szyi w odległości porównywalnej z backupem w twinie. Ma mi to ułatwić odnalezienie ich w każdej sytuacji ale tylko mi. Przy procedurze OOG u partnera byłaby jazda.
 
 
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 13-02-2020, 16:43   

mi_g napisał/a:

Mam pytanie, zupełnie na serio bo w SM pływam sporadycznie i tylko w zespołach SM lub solo, jak wygląda układ automatów w konfiguracji z długimi wężami i procedura OOG.
Ja mam oba automaty w miarę krótko przypięte na szyi w odległości porównywalnej z backupem w twinie. Ma mi to ułatwić odnalezienie ich w każdej sytuacji ale tylko mi. Przy procedurze OOG u partnera byłaby jazda.

Oba przekładasz za szyją jak "długi" wąż w backmountcie z tym, że zapinasz je na prawym deringu piersiowym w taki sposób, że ten z prawej bocznej butli po przełożeniu za szyją przypinasz do wewnętrznej strony deringu a ten z lewej po przełożeniu przez szyję do zewnętrznej jego strony. Wygodniejsze są wtedy deringi separowane.
w razie wystąpienia OOG podajesz ten z ust. Ważne jest zapinanie drugich stopni po właściwych stronach na deringu gdyż wtedy ściągając go z głowy nie krzyżujesz ich i masz dostępną całą długość dla nurka gapy. ;)

[ Dodano: 13-02-2020, 16:46 ]
Nie zmienia to faktu, że ja też stosuję sm zadaniowo czyli tam, gdzie nie wejdę z twinsetem. Ale to tylko w OC, gdyż w CC zastanawiam się nad innymi koncepcjami.
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 14-02-2020, 08:20   

Turlogh napisał/a:
Oba przekładasz za szyją jak "długi" wąż w backmountcie z tym, że zapinasz je na prawym deringu piersiowym w taki sposób, że ten z prawej bocznej butli po przełożeniu za szyją przypinasz do wewnętrznej strony deringu a ten z lewej po przełożeniu przez szyję do zewnętrznej jego strony.

OK, a jak oddycham z automatu to go wypinam?
Bo jak oba są wpięte na stałe do bocznych D-ringów to odległość między miejscem zaczepu a automatem to około 20cm czyli ten nieużywany mocno dynda a jednocześnie przy OOG partner ma w krytycznej chwili do dyspozycji tylko te 20cm.
 
 
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 14-02-2020, 09:10   

mi_g napisał/a:
Turlogh napisał/a:
Oba przekładasz za szyją jak "długi" wąż w backmountcie z tym, że zapinasz je na prawym deringu piersiowym w taki sposób, że ten z prawej bocznej butli po przełożeniu za szyją przypinasz do wewnętrznej strony deringu a ten z lewej po przełożeniu przez szyję do zewnętrznej jego strony.

OK, a jak oddycham z automatu to go wypinam?
Bo jak oba są wpięte na stałe do bocznych D-ringów to odległość między miejscem zaczepu a automatem to około 20cm czyli ten nieużywany mocno dynda a jednocześnie przy OOG partner ma w krytycznej chwili do dyspozycji tylko te 20cm.


Tak, wypinasz. Analogicznie jak w długim "twinsetowym" kiedy oddychasz z niego, to go wypinasz a kiedy korzystasz np. ze stage, to ten długi wpinasz z powrotem.
 
 
gaszczas 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 28 Lip 2019
Posty: 16
Skąd: Poznań
Wysłany: 15-02-2020, 14:07   

Dzięki za odpowiedzi :)
No mi właśnie tez nie do konca odpowiada idea krótkiego węża.
Pewnie spróbuje z 150+210cm.
Pozdr
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed