Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
paralotnie
Autor Wiadomość
serdujah 

Kraj:
Poland

Dołączył: 08 Maj 2012
Posty: 18
Skąd: węgorzewo
Wysłany: 16-05-2012, 07:33   paralotnie

witam, czy jest może jakiś nurek latający także na paralotni??
 
 
Nuroslaw
[Usunięty]

Wysłany: 17-05-2012, 07:27   

Wielu tutaj ma własne skrzydła i buja w obłokach ale w większym stopniu werbalnie niż realnie.
 
 
serdujah 

Kraj:
Poland

Dołączył: 08 Maj 2012
Posty: 18
Skąd: węgorzewo
Wysłany: 17-05-2012, 07:56   

to może się ktoś podzieli wrażeniami, jakie towarzyszą nurkowaniu i paralotniarstwu. co znajdujecie albo czego szukacie w tym i w tym, i które według was jest bardziej niebezpieczne?
 
 
waterman 



Stopień: D-Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 2349
Skąd: Warszawa
Wysłany: 17-05-2012, 10:05   

No, no poprosimy o tu o opis kolegę, który ma zaj....bistego świra na tym punkcie. No może nie na para, a moto ale zawsze w powietrzu. I nurkuje też. Nigdy razem nie nurkowaliśmy...... zresztą nie wiem czemu????.....
 
 
 
serdujah 

Kraj:
Poland

Dołączył: 08 Maj 2012
Posty: 18
Skąd: węgorzewo
Wysłany: 21-05-2012, 13:40   

to co, nikt nie lata? nieważne czy swobodnie, na trajce, z napędem, zloty, żagle, termika. może ktoś jednak się podzieli uwagami?
 
 
Paweł 


Stopień: mł‚. kapral sztabowy
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 17 Mar 2002
Posty: 152
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21-05-2012, 13:57   

waterman napisał/a:
No, no poprosimy o tu o opis kolegę, który ma zaj....bistego świra na tym punkcie. No może nie na para, a moto ale zawsze w powietrzu. I nurkuje też. Nigdy razem nie nurkowaliśmy...... zresztą nie wiem czemu????.....


Po pierwsze primo , to zacznij łykać lecytynę bo masz sklerozę ;-) . Nurkowaliśmy razem.
Po drugie primo , motolotnia na której latam ma niewiele wspólnego z paralotnią o którą pyta kolega. Jednak jeżeli temat motolotni kogoś interesuje to proszę pytać .
A po trzecie primo ;-) latanie jest SUUUUUPER !!!!!

Pozdrówka
Paweł
 
 
hennessy 


Kraj:
Belgium

Wiek: 56
Dołączył: 22 Paź 2009
Posty: 200
Skąd: inąd
Wysłany: 21-05-2012, 16:35   

1. Stała czasowa w lataniu jest krótsza.
2. Funkcja kary mimo wszystko chyba stromsza.
3. Mieszkańcy okolic zatoki mają jak zwykle najlepiej, bo jeśli nie wraki, to na fajny żagielek można się na klifie załapać.
4. Jak w Egipcie odkryją, że można zainwestować w wyciągarkę, to tylko patrzeć pytań typu: do ilu metró mogę kręcić, aby po nurku na 40 nie zagotować się..." :bee;

[ Dodano: 21-05-2012, 17:35 ]
1. Stała czasowa w lataniu jest krótsza.
2. Funkcja kary mimo wszystko chyba stromsza.
3. Mieszkańcy okolic zatoki mają jak zwykle najlepiej, bo jeśli nie wraki, to na fajny żagielek można się na klifie załapać.
4. Jak w Egipcie odkryją, że można zainwestować w wyciągarkę, to tylko patrzeć pytań typu: do ilu metró mogę kręcić, aby po nurku na 40 nie zagotować się..." :bee;
 
 
klon 



Stopień: ntmx instructor
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 932
Skąd: Poznań
Wysłany: 21-05-2012, 19:45   

serdujah napisał/a:
to co, nikt nie lata?

ja latałem 11 lat na szybowcach, trochę samolotach...
wrażenia? - porównywalne tylko z... nurkowaniem :-D
 
 
serdujah 

Kraj:
Poland

Dołączył: 08 Maj 2012
Posty: 18
Skąd: węgorzewo
Wysłany: 22-05-2012, 07:38   

dobra, czyli wrażenia z latania są podobne do nurkowania, tak? a gdyby kazano wam wybrać jedną z tych rzeczy, to której byście się poświęcili? biorąc pod uwagę wrażenia, bezpieczeństwo, emocje, itp?
 
 
atego815 


Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 58
Dołączył: 01 Paź 2009
Posty: 143
Skąd: Pszczólki k/Gdanska
Wysłany: 22-05-2012, 08:10   

Moim skromnym zdaniem, są to podobne hobby. Skromnym, bo i tu i tu jestem początkujący.
Koszty są podobne. Ryzyka chyba również. Adrenalina potrafi kipieć przy obydwu zajęciach...Na pewno i to i to ma jedną wielką cechę wspólną. Piękno i jeszcze raz piękno.
Jak przypominam sobie pierwszy lot na glajcie to chyba jednak mniej się obawiałem niż przy zejściu w ciemną wodę. Może dlatego, że wcześniej, kiedyś miałem już kontakt z powietrzem. Trochę szybowce, trochę skoki...Jak dla mnie i jedno i drugie środowisko daje cudowne uczucie wolności, niezależności, takiego chwilowego wyzwolenia. Poprostu czuje się człowiek cudownie. (mam nadzieję że to nie azot :-)
Z racji geografii więcej nurkuję. Ale stale przeglądam ogłoszenia ze skrzydłami i chyba niebawem kupię cos na własność. Myślę że jak się raz spróbuje, to ani tego, ani tego nie da się już odstawić. Nie da się powiedzieć że to gorsze, a to lepsze. :ping:
 
 
 
Szczery 


Stopień: (R)AOWD, EANx
Kraj:
Poland

Dołączył: 12 Cze 2011
Posty: 51
Skąd: Kraków
Wysłany: 22-05-2012, 09:37   

Paralotnie akurat nie, ale pokrewnie - dużo skaczę i latam na szybowcach.

Nurkowanie bardziej bym porównał do szybownictwa jeżeli chodzi o wrażenia - wolność, piękne widoki, relaks, kontakt z naturą i ... w obu przypadkach nauka pokory do tejże natury właśnie.

Co do skakania - zupełnie inna bajka. Podobieństwa kończą się na tym, że sky-diving ma 'diving' w nazwie. Swobodne opadanie 220km/h przez minutę to inna bajka.

Osobiście nie dzielę na lepsze/gorsze. Dla mnie po prostu każda z tych form spędzania czasu jest wspaniała na swój wyjątkowy sposób.
 
 
Paweł 


Stopień: mł‚. kapral sztabowy
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 17 Mar 2002
Posty: 152
Skąd: Warszawa
Wysłany: 22-05-2012, 17:20   

serdujah napisał/a:
dobra, czyli wrażenia z latania są podobne do nurkowania, tak? a gdyby kazano wam wybrać jedną z tych rzeczy, to której byście się poświęcili? biorąc pod uwagę wrażenia, bezpieczeństwo, emocje, itp?


Lataniu.
 
 
klon 



Stopień: ntmx instructor
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 932
Skąd: Poznań
Wysłany: 22-05-2012, 17:23   

Paweł napisał/a:
serdujah napisał/a:
dobra, czyli wrażenia z latania są podobne do nurkowania, tak? a gdyby kazano wam wybrać jedną z tych rzeczy, to której byście się poświęcili? biorąc pod uwagę wrażenia, bezpieczeństwo, emocje, itp?


Lataniu.

ja zrezygnowałem z latania bo nie mogłem go uprawiać razem z żoną... właśnie na rzecz nurkowania

super decyzja ;-)
 
 
piotrkw 



Kraj:
Poland

Wiek: 61
Dołączył: 13 Sie 2007
Posty: 2478
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 22-05-2012, 18:00   

Szczery napisał/a:
Co do skakania - zupełnie inna bajka.


:) Ja nurkując , czuje sie dużo spokojniejszy , niż kiedyś skacząc , ale to może z wiekiem :ping:

Pozdrawiam Piotr
Ostatnio zmieniony przez piotrkw 22-05-2012, 18:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zbigniewb 


Stopień: Autonomus Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 30 Sie 2008
Posty: 748
Skąd: ... Dokąd?
Wysłany: 24-06-2012, 10:39   

http://www.youtube.com/wa...yU&feature=plcp
 
 
kingadivers 

Kraj:
Egypt

Dołączył: 07 Sty 2013
Posty: 90
Skąd: Marsa Alam
Wysłany: 09-02-2013, 17:21   

Największą przewagą nurkowania nad lataniem jest ilość dni odpowiednich do uprawiania tych sportów. Warunki do nurkowania są prawie zawsze, warunki do latania, rzadko :)
Piękny sport, zarówno ten swobodny, jak i z napędem na plecach, choć zupełnie różny. Uprawiam go od końca lat 90-tych. Tylko piloci z poza gór wiedzą ile wyjazdów jest spalonych. Obiecujące prognozy pogody przed wyjazdem biorą w łeb, w trakcie. Ale jak się już trafi w warun, to radość z latania rekompensuje stracony czas, choć nie zawsze jest to regułą :) . Zdarza się że pilot w powietrzu bardziej żałuje że nie jest na ziemi, od tego co jest na ziemi i żałuje że nie jest w powietrzu :)
Jeśli chodzi o zagrożenia, to według mnie są porównywalne. I w jednej i drugiej dyscyplinie czas reakcji na stany niebezpieczne jest mocno ograniczony, w obydwu przypadkach nie można dać się zdominować panice. Obydwa sporty pozwalają odkrywać na nowo miejsca teoretycznie już nam znane. I niektóre dobre miejscówki pokrywają się dla obydwu dyscyplin, jak np. Wyspy Kanaryjskie, czy jezioro Annecy we Francji. Koszt zakupu zabawek jest na korzyść nurkowania, bo zabawki do latania są droższe. Natomiast jeśli porównać koszt jednej godziny w powietrzu do kosztu jednej godziny pod wodą, to różnica jest już bardzo duża, na korzyść nurkowania. Jednak jeśli kogoś ciągnie w powietrze to polecam spróbować, wrażenie nieporównywalne z niczym innym. Instruktorzy w szkółkach często oferują loty tandemowe.
A jeśli komuś nie wystarcza tylko "bycie w powietrzu" to ta dyscyplina daje sporo możliwości na produkcję adrenaliny:
http://www.youtube.com/watch?v=e9AgGxaXtDA
http://www.youtube.com/watch?v=dMS8si-V1EU
http://www.youtube.com/wa...n&v=HTOlP19QWCc
 
 
agrest 



Stopień: starszy moczydupa
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 16 Lis 2004
Posty: 1015
Skąd: tu wziąć na jacht?
Wysłany: 12-06-2013, 11:34   

Czesc.
Wieki cale mnie tu nie bylo, ale pozwole sobie cos od siebie skrobnac.
Z racji przeniesienia sie w miejsce bardziej lotne niz nurkowe zajalem sie lataniem.
Jakims wielkim pilotem nie jestem bo mam w tym momencie wylatane okolo 60h. Nie mniej jednak juz sie troche napatrzylem.
Jesli chodzi o warun to faktycznie. W lataniu znane jest pojecie parawaiting, czy "jeszcze godzinka i bedzie dobrze". Czyli wiecej sie siedzi i czeka na latanie niz sie lata. Zeby polatac trzeba wyjechac (chyba ze sie mieszka kilometr od startowiska) Niekomercyjne wyjazdy w alpy nie sa drogie a tam juz da sie polatac (w sumie wiekszosc poprzedniego sezonu spedzilem wlasnie na poludniu - slowenia, wlochy).
Latanie swobodne w silnie termicznych warunkach jest nieporownywalne do nurkowania.
Nikt mi tez nie powie ze jest to bezpieczniejszy sport od nurkowania.
W nurkowaniu trzeba byc naprawde nieodpowiedzialnym lub nie dbac o sprzet zeby cos sie stalo. Warunki sa jednak przewidywalne (oczywiscie nie mowie tutaj o jakims ekstremalnym uprawianiu nurkowania). W powietrzu "bomba" moze sie pojawic znikad. Wypadkow jest bardzo duzo. Najgorsze sa wlasnie starty i ladowania bo to nie powietrze zabija, tylko ziemia. Jest takie powiedzenie ze paralotniarz ma dwa worki. Jeden na doswiadczenie a drugi ze szczesciem. Caly widz w tym zeby ten z doswiadczeniem napelnil sie szybciej niz ten ze szczesciem sie wyczerpie.

Co do kosztow to faktycznie latanie wychodzi drozej. Miedzy innymi dlatego ze sprzet szybko sie zurzywa i "starzeje". Paralotnie uszyte sa z materialow ktore bardzo szybko (zalezy od materialu) traca swoje wlasciwosci i co za tym idzie traca wartosc. Nowe skrzydlo warte 3000euro bardzo szybko spadnie do wartosci rzedu nawet kilkuset euro. Do tego dochodzi postep technologiczny. Konstrukcje skrzydel zmieniaja sie tak szybko ze w sumie co roku chcialo by sie miec cos nowszego bo szybsze, lzejsze, bezpieczniejsze i ma lepsze wyniki przy wiekszym wskazniku bezpieczenstwa pasywnego.

Podsumowujac - latanie jest boskie i jak juz sie raz tego sprobuje to czlowiek ciagle chodzi z glowa w chmurach. O lataniu z ptakami w jednym kominie, czy w chmurach to juz nawet nie wspominam. A wykrecanie komina z predkoscia 9m/s ... nie da sie za zadne skarby porownac do nurkowania.
Pare fajniejszych filmikow:
http://vimeo.com/4377283
http://vimeo.com/35981251
http://vimeo.com/15698609
http://vimeo.com/56776294
http://vimeo.com/31715027
http://vimeo.com/20402850

Pozdrawiam i przyjemnosci
Jarek

A gdyby ktos szukal raju na ziemi.. to tutaj jest calkiem niezle:
http://vimeo.com/59221228
(nurkowanie, zeglowanie, latanie). Nic dodac nic ujac ;)
Ostatnio zmieniony przez agrest 12-06-2013, 11:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
D@rek 



Stopień: instruktor SDI/TDI
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 08 Lis 2004
Posty: 1037
Skąd: Piotrków T
Wysłany: 20-06-2013, 06:23   

wczoraj nad moją wsią latał kolo na czymś takim tylko z wentylatorkiem.Jak będę stary i nie dam rady podnieść reba to kupię sobie taki wentylator :) A tak na prawdę to chyba to fajna zabawa, niezależność i wydaje mi się że swoboda i wolność. Nie porównywał bym do nurkowania innych zabawek. To wszystko zależy czy dane ci było zakosztować takiego prawdziwego nurkowania.
 
 
piotrkw 



Kraj:
Poland

Wiek: 61
Dołączył: 13 Sie 2007
Posty: 2478
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 20-06-2013, 06:50   

agrest napisał/a:
A wykrecanie komina z predkoscia 9m/s ... nie da sie za zadne skarby porownac do nurkowania


Pewnie , ze nie można , szczególnie po dobrym obiedzie ;-)

Pozdrawiam Piotr
 
 
Aithne1 


Stopień: jest :)
Kraj:
Poland

Dołączyła: 23 Lis 2012
Posty: 91
Skąd: W-wa
Wysłany: 20-06-2013, 08:28   

hahaha ;) taaa....ale dobrego obiadu się nie oddaje...nawet jak jest 9 m/s ;) inaczej perspektywa latania na głodnego. Chyba, że co upolujesz otwarta buzią po drodze ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed