Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Podstawowe parametry fotografii podwodnej
Autor Wiadomość
Aparat 

Dołączył: 17 Lip 2004
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 17-07-2004, 12:42   Podstawowe parametry fotografii podwodnej

Witam
Z góry przepraszam za brak podstawowych wiadomości na temat fotografii ale jestem poprostu facetem który który jeste zafascynowany przede wszystkim Egiptem oraz jego rafą, jeżdżę co roku tam i co roku nurkuję rekreacjnie, jest to mój odlot jednak nie mam potrzeby robienia licencji itp. gdyż właściciwie do niczego mi nie jest potrzebna, próbowałem jednak robić tam zdjęcia za pomocą jednorazówek itp. lecz wychodziły licho, zdjęcia robione na głębokości około 15m z lampą błyskową aparatem pożyczonym w sztywnej obudowie też wychodziły licho, były niedoświetlone, przeczytałem dużo wiadomości z tego forum, oraz innych zanim chciałbym o coś spytać, wiem że dyskutujecie tu na profesjonalne tematy ale czy ktoś mógłby pokusić się o opisanie PODSTAWOWYCH ZASAD ROBIENIA ZDJĘĆ PODWODNYCH w kilku lub kilkunastu punktach, czyli jakich czułości filmów najlepiej używać 100,200,400,800ASA lub innych jakich firm używać filmów, z forum Hurghada Dorota i Wojtek radzili używać błon o niskiej czułości 100ASA z kolei z na innych forach wyczytałem że klisza powinna mieć conajmniej 800ASA , po wtóre co robić żeby zdjęcia były nie poruszone, po kolejne w jakich porach dnia w Hurghadzie (lub innym miejscu gdzie jest duże nasłonecznienie ) robić zdjęcia, słyszałem też że zdjęcia najlepiej robić na wdechu gdyż wtedy wydychane powietrze nie dostaje się przed aparat, że zdjęcia najlepiej robić z poziomu fotografowanego obiektu itd, itp...
Kupiłem ostatnio w sklepie Foto Joker aparacik o którym mówili Dorota i Wojtek a mianowicie "Splash Cam" firmy Bilora jest to aparacik do
10m z automatycznym przesywem kliszy i jakąś tam lampą błyskową (cena 150zł) i wiadomo że zejście z tym aparatem na większą głębokość może okazać się niewypałem lecz np. do jakiej głębokości w dzień takim aparatem powinny mi wyjść normalne zdjęcia, bo chyba lepiej zrobić dobre zdjęcie na 5m niż byle jakie na 10m oprócz tego do tego aparatu śmiało można np. przykleić szyny do zamocowania filtrów (cena tego aparatu nie jest tak kosmiczna żeby płakać po nim nawet jak nic z tego nie wyjdzie) jakich filtrów używać pod wodą i czy wogóle używać filtrów, choć przerobiłem już kilka stron o filtrach to nigdzie nie było na temat filtrów stosowanych pod wodą, a może nie używać filtrów gdyż zabierze to część światła.
Prosiłbym szanownych eksertów jeśli nie sprawi to wam dużych kłopotów o opisanie podstawowych technik robienia zdjęć i opisanie podstawowych parametrów.
Pozdrawiam Aparat :-)
 
 
urwis 



Stopień: CMAS
Kraj:
Poland

Wiek: 75
Dołączył: 25 Mar 2002
Posty: 1194
Skąd: Szczecin/Karpacz
Wysłany: 17-07-2004, 20:49   

Polecam podręcznik " Płetwonurek Fotograf KDP/CMAS" zamówić go możesz na stronie Magazynu Nurkowanie w dziale sklepik lub kupić w sklepie nurkowym. Uzyskasz podstawowe informacje. A reszta to praktyka.Mając uprawnienia :tam: do których zrobienia zachęcam możesz zrobić :tam: specjalizację płetwonurek fotograf. Wejdż na stronę www.rafy.pl tam uzyskasz terminy warsztatów fotograficznych. W Magazynie Nurkowanie jest również dział o fotografi możesz zamówić archiwalne numery i poszerzyć Swoją wiedzę :oczy:
Ja robię cyfrakiem mniejszy koszt i odrazu widać efekt.
 
 
 
Aparat 

Dołączył: 17 Lip 2004
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 17-07-2004, 21:16   

Hm..
Serdeczne dzięki lecz niestety nie zdążę już kupić tej książki 21/07 będę w Hurghadzie
 
 
Dorota i Wojtek 



Stopień: Instruktorzy GUE
Kraj:
Poland

Dołączył: 11 Lut 2003
Posty: 1986
Skąd: Warszawa
Wysłany: 17-07-2004, 21:36   

Witaj Aparacie - tym razem na tym Forum... :)

Kilka prostych rad:

-rób zdjęcia na możliwie najmniejszej głębokości 1-5 metrów (filtracja kolorów jest najmniejsza, więc masz szanse na uzyskanie zdjęć kolorowych ;-) )

-max dystans do obiektu 2 metry lub bliżej (sprawdź z jakiej najmniejszej odległości Twój sprzęt "łapie" ostrość. Szeroki kąt obiektywu w Twojej maszynie, spowoduje, że próba zrobienia fotki żółwiowi przepływającemu 10 metrów od Ciebie, skończy się przekonywaniem znajomych, że "ta czarna mała kropka, to właśnie ten metrowy żółw o którym opowiadałem"....

-wybieraj obiekty o maksymalnym kontraście barwnym (szara ryba na szarym kawałku skały rafowej nie każdemu musi się podobać...)

- rób zdjęcia "pod górkę" (staraj się aby w kadrze znalazło się niebo - uzyskasz wtedy fajny efekt "niebieskiej wody otaczającej główny plan. Uważaj aby "strzeklając w niebo", nie robić tego bezpośrednio w słońce - to staraj się mieć za plecami)

-nie spiesz się - szybkie zdjęcia, szybko lądują w koszu...

-wybierz film o czułości 100, max 200 ASA - większa czułość (większe ziarno) potęguje "wyciąganie" na zdjęciu cząsteczek zawiesiny pływającej w wodzie, co przy lampie ustawionej niemal w osi obiektywu, do Ci nieciekawe plamy na zdjęciu...

-przeglądnij dział "Foto" na naszym Forum... :mrgreen:


:wave:
 
 
waldo 



Stopień: IANTD
Kraj:
Poland

Dołączył: 24 Mar 2003
Posty: 1912
Skąd: Kraków
Wysłany: 17-07-2004, 21:38   Re: Podstawowe parametry fotografii podwodnej

Aparat napisał/a:
[...] jest to mój odlot jednak nie mam potrzeby robienia licencji itp. gdyż właściciwie do niczego mi nie jest potrzebna [...]


O jakiej licencji piszesz ?

Jeżeli chodzi o fotografię, to nie jest możliwe opisanie jej podstaw, w kilku czy nawet kilkunastu zdaniach.
Ostatnich kilka egzemplarzy Magazynu Nurkowanie zawiera cykl ABC fotografii podwodnej - cykl będzie kontynuowany przez najbliższych kilka miesięcy.
Wejdź na moją stronę www.cyfrowka.com - tam znajdziesz baaaaaardzo skrótowo opisane podstawy fotografii podwodnej - nowy materiał jest dopiero w trakcie przygotowywania. Poczytaj też na tej stronie o podstawach fotografii na powierzchni - zasada kompozycji obrazu jast taka sama jak pod wodą.

W sierpniu, wspólnie z Tomkiem mamy plan (wczesne stadium planu :) ) zorganizowania na krakowskim Zakrzówku, warsztatów fotograficznych ( 2 dniowe ?) - fotografia w rodzimych akwenach może być równie ciekawa.
 
 
Aparat 

Dołączył: 17 Lip 2004
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18-07-2004, 00:19   

Serdeczne dzięki Doroto i Wojtku, o to mi chodziło, wiadomo że z tym sprzętem cudów nie będzie, ale chodzi przede wszystkim jak w nurkowaniu o zabawę, najważniejsze żeby to co się robi sprawiało przyjemność.
W Hurghadzie są knajpki gdzie spotykają się instruktorzy nurkowania, z tego co zauważyłem, to w Jolly Pub można spotkać polskich i rosyjskich instruktorów, a gdzie można spotkać was, może w końcu skuszę się na zrobienie licecji, lub z wami ponurkuję, jeśli możecie wrzućcie mi na maila swoje namiary w Hurghadzie i jakieś przybliżone ceny, do tej pory zawsze nurkowałem z Machmudem (nie wiem czy dobrze napisałem ) często można go spotkać w barku na plaży hotelu Bella Vista, zresztą o czym ja piszę tam co drugi instruktor ma na imię Machmud, a reszta Ali :-D
Serdeczne dzięki za wskazówki.
visonic@op.pl lub visonic@poczta.wp.pl
Pozdrawiam Aparat
 
 
Dorota i Wojtek 



Stopień: Instruktorzy GUE
Kraj:
Poland

Dołączył: 11 Lut 2003
Posty: 1986
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18-07-2004, 06:20   

Jeżeli chodzi o nurkowanie z nami, to proponujemy kontakt w Victorią z tego Forum. Załatwisz z Nią wszystko od wylotu przez pobyt do nurkowania...

Niestety nie spotkasz nas w żadnej knajpie (podobno straszne z nas sztywniaki :mrgreen: )...
Pracę zaczynamy wcześnie rano, a kończymy koło północy, więc na spotkanie najlepiej umówić się wcześniej sms'em lub telefonicznie +20 12 296 72 62.

Do zobaczenia...



:wave:
 
 
Mirka Żytkowska 

Stopień: OWD
Wiek: 48
Dołączyła: 02 Gru 2003
Posty: 98
Skąd: Gorzów Wlkp.
Wysłany: 19-07-2004, 18:46   

A nie, to nieprawda, że DiW nie można spotkać w żadnej knajpie. Donoszę uprzejmie, że czasami grasują w El Minie, specjalizującej się w serwowaniu owoców morza.
Wtedy - zwłaszcza Wojtek :lol: - wybierają z lubością ze swoich misek rózne dziwne i generalnie mało apetyczne stwory - takie prawie jeszcze ruszające się o własnych siłach... :pink:

Pozdrawiam! Mirka
 
 
Dorota i Wojtek 



Stopień: Instruktorzy GUE
Kraj:
Poland

Dołączył: 11 Lut 2003
Posty: 1986
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19-07-2004, 19:47   

:speak: kapuś ,kapuś... :speak:

... i jeszcze te stwory... :laska: ?


:wave:
 
 
kjar 



Stopień: MSD
Kraj:
Poland

Wiek: 62
Dołączył: 22 Lis 2003
Posty: 1366
Skąd: Szczecin
Wysłany: 19-07-2004, 20:01   

Waldo,

Czy czasem aktualizujesz www.cyfrowka.com ?
A może moja opinia o Canon PowerShot Pro1 nie przypadła Ci do gustu?
 
 
lobster 



Stopień: zdolny ale leniwy
Wiek: 53
Dołączył: 30 Gru 2002
Posty: 790
Skąd: LA
Wysłany: 19-07-2004, 20:49   

Dorota i Wojtek napisał/a:

Niestety nie spotkasz nas w żadnej knajpie (podobno straszne z nas sztywniaki


Zawsze albo ucho, albo jakies pisanie pilne. A wodke to do lapania much uzywaja.

Sztywni, ze hej. Za to reszta personelu bazy jest zawsze do spotkania w roznych okolicznosciach przyrody.
 
 
waldo 



Stopień: IANTD
Kraj:
Poland

Dołączył: 24 Mar 2003
Posty: 1912
Skąd: Kraków
Wysłany: 19-07-2004, 20:58   

kjar napisał/a:
Waldo,

Czy czasem aktualizujesz www.cyfrowka.com ?
A może moja opinia o Canon PowerShot Pro1 nie przypadła Ci do gustu?


Aktualizuję co 2 lub 3 dni.
Dzięki za opinię, właśnie ją wprowadziłem :)
 
 
Mirka Żytkowska 

Stopień: OWD
Wiek: 48
Dołączyła: 02 Gru 2003
Posty: 98
Skąd: Gorzów Wlkp.
Wysłany: 20-07-2004, 10:41   

":speak: kapuś ,kapuś... :speak: "

Aj tam zaraz kapuś... Usiłuję Was bronić przed opinią sztywniaków, a tu taka niewdzięczność mnie spotyka ;-) Dobra, dobra, już więcej nie będę...

Pozdrawiam serdecznie!
Mirka
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed