Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Zorganizowane centra nurkowe
Autor Wiadomość
Piotrek19991 

Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 15 Maj 2018
Posty: 6
Skąd: Uć
Wysłany: 15-05-2018, 18:35   Zorganizowane centra nurkowe

Cześć

To moj 1. post na tym forum. Mam na imie Piotrek, w stopniu zaledwie OWD, przy okazji student ostatniego roku architektury.

Z góry przepraszam, jeśli temat zostanie uznany z offtop, jeśli tak proszę o przesunięcie do właściwego działu. Myślę jednak, że tenat wielu Kolezankom i Kolegom może się spodobać.

Na cele pracy mgr poszukuję zlokalizowanych w dowolnym miejscu na świecie KOMPLETNYCH centrów nurkowych. Projektuję wlasnie taki obiekt, z basenem, salami wykladowymi, strefa handlowa, basenem
W czesci pisemnej pracy muszę podac przyklady takich obiektow.

Moze komus przychodzi do glowy jakies takie miejsce?

Pozdrawiam,
Piotr
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 15-05-2018, 19:25   

:)

w jaki sposób chcesz zaprojektować tak skomplikowaną rzecz, jeśli nigdy nie pracowałeś w takim miejscu jako np. instruktor/manager i tak naprawdę nie wiesz jakie są potrzeby takiego miejsca?

oczywiście w pracy możesz na pewno puścić wodze fantazji, budżet cię nie ogranicza więc mógłbyś zaprojektować coś wspaniale wygodnego. Jednak do tego musisz mieć wiedzę na co zwrócić uwagę, a istotnych rzeczy są setki. To mega przedsięwzięcie planistyczne i projektowe.

samo zaprojektowanie pomieszczenia sprężarki z wygodnym dostępem do bicia butli, transportu gazów itp. jest wyzwaniem. Są dziesiątki elementów o których trzeba pomyśleć bo później plecy dają znać jak się nosi butle 50l z tlenem czy helem... O tym powie ci tylko blender, który bije gazy itd. itd.

nie lepiej było domek jednorodzinny?

post nie ma być złośliwy, po prostu zastanawia mnie to jak chcesz to zrobić.
 
 
Piotrek19991 

Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 15 Maj 2018
Posty: 6
Skąd: Uć
Wysłany: 15-05-2018, 19:36   

Witaj,

dziekuje za Twoja odpowiedź i zgłoszone wątpliwości :) masz racje, ze nigdy w takim miejscu nie pracowałem.

Podobnie nie każdy kardiolog przeszedl zawal, a niejeden okulista ma sokoli wzrok ;)

Co do rozkładu pomieszczeń etc korzystam z grzecznosciowej pomocy dwoch centrow nurkowych, ktorych pracownicy zgłaszają ew uchybienia.

Pozdrawiam
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 15-05-2018, 20:24   

Piotrek19991 napisał/a:


Podobnie nie każdy kardiolog przeszedl zawal, a niejeden okulista ma sokoli wzrok ;)


tylko oni w ramach praktyki pracowali w szpitalu przy zawałach i chorych oczach przez połowę studiów i całą rezydenturę... więc pewnie dobrze wiedzą co ich irytuje w szpitalu i co by zmienić aby było lepiej

a ty jako pacjent masz mgliste pojęcie ;) o pracy lekarzy

osoba która będzie sprawdzała twoją pracę będzie miała jeszcze mniejsze pojęcie niż ty, a jeśli tak jak piszesz zaangażujesz w to ludzi z centrum nurkowego to tym bardziej

mimo wszystko powodzenia i udanego projektu

[ Dodano: 15-05-2018, 20:26 ]
dodam, że nie wątpię, że umiesz zaprojektować budynek z instalacjami tak jak trzeba i zgodnie z normami, przecież po to te studia kończysz. Moje wątpliwości budził inny fakt, o którym wspomniałem
 
 
Piotrek19991 

Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 15 Maj 2018
Posty: 6
Skąd: Uć
Wysłany: 15-05-2018, 21:02   

Kolego,

dziękuję za Twoje wątpliwości. Myślę jednak, że rozmowa zaczyna odbiegać od tematu.
 
 
DawidP 


Stopień: P2
Kraj:
Poland

Dołączył: 19 Maj 2013
Posty: 309
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 16-05-2018, 09:14   

Projektując pomieszczenie sprężarkowni powinieneś zapoznać się z ustawą o napełnianie zbiorników ciśnieniowych. Jest to obwarowane sporymi ograniczeniami.
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 17-05-2018, 14:45   

Piotrek19991 napisał/a:
zlokalizowanych w dowolnym miejscu na świecie KOMPLETNYCH centrów nurkowych

Pytanie co masz na myśli "kompletny"
- sprężarkownia
- cześć handlowa
prawie każde centrum ma...
- wiatki na sprzęt
- wc / przebieralnia
- sala wykładowa
to w PL zostanie chyba tylko Zakrzówek
jak dodasz basen (kryty) to byłem w jednym takim Moby Dives na Gozo

Tak na marginesie możesz napisać do kraken'a i zapytać jakby sobie wyobrażał Zakrzówek gdyby nie ograniczenia różnego typu :-)
 
 
Piotrek19991 

Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 15 Maj 2018
Posty: 6
Skąd: Uć
Wysłany: 17-05-2018, 16:21   

mi_g napisał/a:
Piotrek19991 napisał/a:
zlokalizowanych w dowolnym miejscu na świecie KOMPLETNYCH centrów nurkowych

Pytanie co masz na myśli "kompletny"
- sprężarkownia
- cześć handlowa
prawie każde centrum ma...
- wiatki na sprzęt
- wc / przebieralnia
- sala wykładowa
to w PL zostanie chyba tylko Zakrzówek
jak dodasz basen (kryty) to byłem w jednym takim Moby Dives na Gozo

Tak na marginesie możesz napisać do kraken'a i zapytać jakby sobie wyobrażał Zakrzówek gdyby nie ograniczenia różnego typu :-)


Dziękuję Ci za odpowiedź.
Tak, idealnie odczytałeś to, czego ja nie napisałem.

Projekt funkcjonować ma, jako centrum nurkowe, z własnymi salami szkoleniowymi, basenem, wypożyczalnią sprzętu itp.
Oprocz tego, w projekcie przewidziana będzie też część hotelowa z niewielkim spa, część handlowa + infrastruktura.

Właśnie o takie miejsce chodziło w moim pytaniu. Zarowno w Pl, jak i za granicą.

Pozdrawiam
 
 
Jacek Wo 



Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 29 Maj 2013
Posty: 426
Skąd: tak z grubsza Toruń
Wysłany: 17-05-2018, 19:42   

mi_g napisał/a:

Pytanie co masz na myśli "kompletny"
- sprężarkownia
- cześć handlowa
prawie każde centrum ma...
- wiatki na sprzęt
- wc / przebieralnia
- sala wykładowa
to w PL zostanie chyba tylko Zakrzówek


Wszystko to (może wyjątkiem części handlowej) ma w Polsce też np. Piechcin.
Za granicą więcej, ale chyba raczej rzadko są te centra zlokalizowane bezpośrednio przy akwenie ...
 
 
Piotrek19991 

Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 15 Maj 2018
Posty: 6
Skąd: Uć
Wysłany: 21-05-2018, 20:45   

Koledzy, Wasza pomoc jest nieoceniona.

Wspomnieliście o Piechcinie, o Zakrzówku. Mówiliście też o zagranicznych przykładach. Skoro je znacie, czy mogę prosić o wskazanie konkretnych? Jestem na finish'u części opisowej pracy ;)

Z góry dziękuję.
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 22-05-2018, 09:25   

Piotrek19991 napisał/a:
Skoro je znacie, czy mogę prosić o wskazanie konkretnych?

Jak już pisałem trochę ten twój opis "kompletnej" bazy jest niejasny. Szczególnie, że bazy różne jak pisali koledzy, niekoniecznie przy akwenach.
Jak wcześniej nadmieniłem kryty basen w bazie widziałem tylko na Gozo. Z drugiej strony na Zakrzówku jest wydzielony obszar "basenowy" w kamieniołomie a przykładowo ja kiedyś ćwiczyłem wsteczna żabkę w basenie ogrodowym w Jastani :-)
A pomijając ten basen, to poniżej 3 dość "egzotyczne" z uwagi na typ nurkowań.
Oliv'air w Gramat, Francja - część handlowa jest, salka wykładowa również, wypożyczali i sprężarkownia też.
Sparmann Kamenz, Niemcy - handlowej jako takiej nie ma nie ma ale jest gastronomiczna :-) no i cała reszta
Cave Excursions Live Oak, FL USA - nie wiem czy maja salkę wykładową... choć pewnie coś się znajdzie...

Takie "mniej egzotyczne" bez trudu znajdziesz w google. Dive Center w połączeniu z: Dahab, Safaga, Hurgada, Sharm el Sheikh, Vis, Moalboal, Palawan, Malapascua, Corn, Playa del Carmen to będą dziesiątki wyników.
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 22-05-2018, 09:35   

no sprężarkownia u Olivera to jest coś :D
 
 
TYMOTEUSZ 



Kraj:
Antigu and Barbuda

Dołączył: 29 Cze 2011
Posty: 1585
Skąd: warszawa
Wysłany: 22-05-2018, 10:22   

ostatnimi czasy powstaja w bazach tzw rebroomy - oddzielne pomieszczenia dla nurków CCR. Jedna z nich jest w bazie Nautici na VIS
 
 
ziutek 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 26 Maj 2009
Posty: 59
Skąd: Będzin
Wysłany: 22-05-2018, 10:23   

Nie wiem czy o takie centrum chodzi ale dosyć ciekawie jest zorganizowane Janos-Molnar w Budapeszcie. W samej jaskini są wydzielone stanowiska do przygotowania sprzętu, skrzynki, wiszące obręcze na komputery czy markery, specjalne miejsce do szuszenia skafandrów z nierdzewnej stali , oczywiście sprężarkownia, wypożyczalnia głównie butli, miejsce do ładowania akumulatorów, kawa/herbata i mikro sklepik w którym można kupić np. koszulki. To miejsce jest nastawione głównie na wygodne przygotowanie do nurkowania. Toalety (nie mówię o toytojach) też są i od biedy nawet sala wykładowa.

Ziutek
 
 
tom444 

Stopień: P2
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 28 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: Kraków
Wysłany: 22-05-2018, 16:52   kraken

Akurat Kraken ma basen do ćwiczeń tylko nie kryty, bardzo ciekawy pomysł do zastosowania w innych centrach...
 
 
Piotrek19991 

Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 15 Maj 2018
Posty: 6
Skąd: Uć
Wysłany: 28-05-2018, 21:11   

Koledzy,

chciałbym Wam bardzo podziękować za pomoc i trud, jaki włożyliście w odpowiedzi na moje pytania. Teraz mam ostatnią prośbę - 3majcie kciuki za pomyślny egzamin ;)

Do zobaczenia na nurkowaniach!
Piotrek
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed