Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Tania mokra pianka Decathlon 7.5mm ? Jest sens?
Autor Wiadomość
arturooo3 

Stopień: Brak
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Cze 2016
Posty: 19
Skąd: KoniecKabla
Wysłany: 28-06-2018, 16:24   

Na ten moment zdecydowanie mocniej rozważam właśnie piankę ~7mm lub półsuchy ~7mm, nowy w granicach 500-1300zł - swoje to jednak swoje. No i półsuchy w połączeniu z morzem śródziemnym może okazać się już zbyt ciepły, prawda? Pianka 7mm wystarczyłoby pewnie pominąć żyletę i się nada?

[ Dodano: 28-06-2018, 17:51 ]
Oczywiście niekoniecznie Decathlon - mówię na przykładzie tych dwóch od Deca.

[ Dodano: 28-06-2018, 17:55 ]
A może ze względu na uniwersalność między PL i południem to nawet piankę 5mm a do tego overall 7 lub więcej mm? :D
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 28-06-2018, 18:11   

Sama pianka 7mm to ni pies ni wydra. Sam kupilem na poczatku i do pazdziernika jeszcze jakos dalo rade, potem w PL juz bylo za zimno. Nie chodzi o samo nurkowanie, ale i przerwe na powierzchni i samo przebieranie na zimnie ponowne zakladanie na jesiennym wietrze. Zimy sobie nie wyobrazam.

Znow te same 7mm to za duzo na wiele lokalizacji egzotycznych jak Indonezja czy Egipt. Malta czy Chorwacja w sezonie to tez za cieplo, poza sezonem znow juz za zimno i trzeba najlepiej suchy.

Obecnie uwazam, ze jezeli chcesz nurkowac calym rokiem, to powinno sie miec suchy oraz pianke 5mm. Suchy na wyjazdy to wtedy trilaminat, bo lekki.

Wspomnialem suchy neoprenowy, bo widze, ze u nas w Anglii jest popularny, a warunki sa podobne do PL. Dystrybutorzy na sile pchaja trilaminaty, bo to jest taka moda, a nie praktyczne uwarunkowania. Poza tym moj buddy w zimie w Egipcie tez nural w samej bieliznie i wlasnie suchym neoprenowym. W tym czasie ja w trilamie musialem miec cienki ocieplacz, bo po godzinie dopadaly mnie dreszcze. A woda 22 stopnie.

Moja zona pozbywala sie sprzetu i suchy DUI (crash neopren) kupil gosc z Cypru.

Tak zatem widzisz, lepiej sobie przemyslec do czego i po co ci te skafandry. Ale jedno jest pewne, jezeli tylko dyktujesz sie cena, to sie zawiedziesz. Nie ma tanich i super rozwiazan. Teraz latem wszystko wyglada ok, ale przyjdzie jesien, zima i wiosna i sie zacznie. Kiedys ludzie mieli tylko pianki i tez bylo ok. Dzis jednak siedzenia w wodzie krocej niz pol godziny nie nazwe nurkowaniem, bo mi szkoda na to czasu.

Takze tak to wyglada w praktyce. Decyzja nalezy do Ciebie. Moze najpierw troche ponurkuj w roznych warunkach i zobaczysz co ci moze lepiej pasowac.
 
 
arturooo3 

Stopień: Brak
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Cze 2016
Posty: 19
Skąd: KoniecKabla
Wysłany: 28-06-2018, 18:29   

OK , dzięki a może taka opcja?:

Dobra (dobrze dopasowana) pianka 5mm + ocieplacz (najlepiej z kapturem) 5 lub nawet 7mm.

PL: Całość do pływania w okresie kwiecień-wrzesień.
Południe: z zestawu sama pianka 5mm w podobnym sezonie.
 
 
Maciek Kos 

Stopień: AOWD
Kraj:
Ireland

Wiek: 45
Dołączył: 30 Gru 2016
Posty: 156
Skąd: Shannon
Wysłany: 28-06-2018, 18:40   

wiecznychlopiec napisał/a:
ładna cyfra jak na półsuchy

Spokojnie mozna w tym nurkowac i glebiej. Ja zawsze uzywam ocieplaczy pod polsuche, to automatycznie mam wieksza ilosc powietrza i bardziej mnie sciska. Na takich wlasnie 50m czuje delikatny ucisk, ale nie ma tragedii. O wiele wygodniej mi sie nurkuje w polsuchym, niz w suchym :)

[ Dodano: 28-06-2018, 19:49 ]
arturooo3 napisał/a:
No i półsuchy w połączeniu z morzem śródziemnym może okazać się już zbyt ciepły, prawda?
Nie prawda... Pianki polsuche sa bardzo popularne na morzu srodziemnym. Zalezy, czy Jestes zmarzlak, czy nie. Dla mnie Nova Scotia6,5mm i bez ocieplaczy jest idealna, a w mokrej 5mm to mnie telepie pod koniec nurkowania.
arturooo3 napisał/a:
pianka 5mm + ocieplacz
W polskich wodach, to za malo, chyba ze przy trzcinach bedziesz nurkowal :)
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 28-06-2018, 20:27   

Sezon na pianki trwa tak od maja do pazdziernika, moze nawet listopada, kiedy warunki atmosferyczne i temperatura wody pozwala. Nalezy pamietac, ze woda sie troche czasu nagrzewa jak i powoli stygnie. I mowimy tu o takiej totalnej rekreacji.

Na moje to sobie po prostu pozycz pianke 5mm i zejdz pod termokline na 30 minut. Nie nurkowaie 30 minut, ale wlasnie sam pobyt w zimnej wodzie ma tyle trwac. Powtorz cwiczenie z dociepleniem. I teraz pomysl, ze jeszcze masz wyjsc z wody na zimne powietrze i sie rozebrac w deszczu, bez cudownego cieplego namiotu, tylko np w lesie albo na otwartej przestrzeni. Bedziesz wiedzial czy to dla ciebie ;) ja odpowiedz znam i widze jak wiekszosc ludzi reaguje.

Wszystko zalezy czego oczekujesz od nurkowania i jakie sa twoje plany. Po prostu nie wyobrazam sobie jechac nad wode i rezygnowac ze wspolnego nurkowania z kolegami, bo nie kupilem sobie odpowiedniego skafandra i nie bede nurkowal jak inni. A suche skafandry staly sie zwyczajnie norma, bo wiekszosc nurkow na nie stac. Z reszta to fikcja, ze nurkowanie jest tanie. Wydatki sie nie koncza nigdy i trzeba zdecydowac czy cos robisz dobrze czy byle jak. Czasy, gdy panowie w piwnicy kleili sobie pianki domowymi sposobami juz odeszly bezpowrotnie.

Taki skafander 5mm jest jednak dosc uniwersalny na podroze w cieple miejsca. Przewaznie takie wlasnie dostawalem w wielu lokalizacjach gdy nie zabieralem swojego sprzetu.

To samo tyczy sie innych elementow - swiatlo, butle, automaty, worki, maski itd. Mozna topowo, ale tez rozsadnie, mozna uzywane, mozna zupelnie z demobilu. Wszystko niesie konsekwencje. Moim zdaniem kurs praktycznie nie daje ci solidnego rozeznania. Dopiero po 20-30 nurkowaniach zaczynasz lapac o co w tym chodzi i rozumiesz, ze od pewnych spraw nie uciekniesz. Rozdlagaj sie na nurkowisku, rozmawiaj z ludzmi, patrz na konkretne sprzety.

Cokolwiek nie wybierzesz, to zawsze beda jednak plusy i minusy. Byle, zeby sobie z tego zdawac sprawe.
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 28-06-2018, 20:46   

Maciek Kos napisał/a:
O wiele wygodniej mi sie nurkuje w polsuchym, niz w suchym :)


jakie są zalety, na czym polega wygoda? ja nie znoszę pianki w każdym wydaniu. Łatwość ściągania i miękkość suchego vs walka z neoprenem i ciężarem
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 28-06-2018, 21:36   

wiecznychlopiec napisał/a:
vs walka z neoprenem i ciężarem
Jak za mały i źle skrojony to kicha. Pierwszą piankę kleiłem, grubą suchą piankę też. Niewygodny, niech pokutuje użytkownik.

pozdrawiam rc
 
 
Maciek Kos 

Stopień: AOWD
Kraj:
Ireland

Wiek: 45
Dołączył: 30 Gru 2016
Posty: 156
Skąd: Shannon
Wysłany: 29-06-2018, 01:26   

wiecznychlopiec napisał/a:
jakie są zalety, na czym polega wygoda?

Zaleta jest mala ilosc balastu. Do polsuchego z ocieplaczem zabieram 8kg, a do suchego okolo 15kg, na slona wode.
Ubieranie polsuchacza tez jest latwe, poniewaz powinien byc ciut luzny, a nie obcisly, jak mokra pianka.
Manszety powinny byc dopasowane, zeby sie woda nie wlewala. Luz pod ocieplacz delikatny.
Jednak jest dopasowany i bardzo wygodnie sie w tym poruszac. Mam tu takie przepiekne miejsce nurkowe, ale ponad 2km do przejscia po polach i ostatnie 200m schodzenia po stromych skalach. Jest mi wygodniej isc w polsuchej, niz w jakimkolwiek suchym.
Jak jade do cieplego kraju, to nie podwijam manszet i mnie delikatnie zalewa, zeby bylo nie za goraco (ale prawie nigdy, tego nie musialem robic).
Jak robilem kursy, to tez wolalem byc w polsuchym, zeby miec wieksza kontrole, na wypadek wszelki. Kursantow tez wolalem w piankach, lub polsuchaczach.
Nie ma co gadac... w piankach jest wygodniej i sa bezobslugowe podczas nurkowania.
Czuc tez ta wode, w jakis sposob... Ja lubie troche zmarznac i poczuc ta wode, tak fizycznie.
Z moich obserwacji wynika - wracam do pianek :) Chociaz jestem, raczej zmarzlak :)
 
 
Żizek 

Kraj:
Poland

Dołączył: 24 Kwi 2010
Posty: 126
Skąd: Opole
Wysłany: 29-06-2018, 06:20   

Mam tę piankę, a w tym modelu pływa również kilku moich znajomych.

Jest bardzo gruba i mięsista i daje naprawdę dobry komfort cieplny. Na nurkowanie w zakresie OWD spokojnie wystarczy, a jeśli okaże się, że potrzeba więcej izolacji, po prostu dokupisz ocieplacz.

To prosty, pozbawiony bajerów skafander, ale za to bardzo solidnie wykonany.
 
 
arturooo3 

Stopień: Brak
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Cze 2016
Posty: 19
Skąd: KoniecKabla
Wysłany: 29-06-2018, 17:42   

To ja raczej zmarzlak nie jestem, wręcz cały czas mi ciepło. Właśnie ta 7.5mm sprawiała wrażenie takiej grubej, solidnej tym neoprenem w sklepie. Jej największy plus to chyba jednak właśnie cena.

A jakie inne polecicie w plus minus niewiele wyższej cenie 7mki?
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 29-06-2018, 17:59   

Jedna warstwa, nawet dobrze dopasowana cudow nie zrobi. Zeby nie bylo, stale czasem, razd czy dwa razy do roku uzywam swojej 7mm wlasnie z decathlonu. Jednak jak juz pisalem, uwazam to za nietrafiony zakup w dlugim terminie. Czlowiek chcial tanio, a skonczylo sie jak zawsze ;)
 
 
arturooo3 

Stopień: Brak
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Cze 2016
Posty: 19
Skąd: KoniecKabla
Wysłany: 29-06-2018, 18:02   

No ja pod nią wliczam 5mm ocieplacz, a coś z innych marek?
 
 
PanMaciejka 


Stopień: deco.proc.intro.cave
Kraj:
Poland

Dołączył: 24 Mar 2015
Posty: 36
Skąd: Tomaszów Maz.
Wysłany: 07-07-2018, 18:48   

pływam w decatlonowej 5mm i jest dla mnie ok, wszystko zależy jak dużo ciepła musisz mieć ja w mojej 5mm i 5 mm ocieplacza pływałem w styczniu i 40 min dało rade, co do nurania w PL też kwestia co cię interesuje pod wodą, ja lubię nurać płytko gdzie jest jasno i ciepło, są rybki roślinki, głębiej jest ciemno zimno i pustynia, w cieple kraje (Chorwacja) biorę tylko ocieplacz i rękawice 2mm i przy 18°C w okolicy 20m nie marznę.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed