Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przechowywanie butli w bloku wielorodzinnym
Autor Wiadomość
angelares 

Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Paź 2016
Posty: 139
Skąd: z Bydgoszczu
Wysłany: 07-03-2019, 08:47   

Zastanówcie się jakie warunki mają butle w kopalniach - nikt się z nimi nie certoli. Ale przepisy przepisami.
 
 
Bąbel 

Stopień: aowd
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Lip 2017
Posty: 56
Skąd: Polska
Wysłany: 07-03-2019, 10:40   

Kurcze, ja mam podłączony propan-butan w butli do kuchenki i nie łamię przepisów. Nie wolno tylko przechowywać tego w piwnicy ze wzgłedu na to, że jest cięższy od powietrza i istnieje w razie nieszczelności ryzyko zatrucia.
 
 
Jacek Wo 



Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 29 Maj 2013
Posty: 426
Skąd: tak z grubsza Toruń
Wysłany: 07-03-2019, 22:37   

steve1973 napisał/a:
Widzę, że chyba nie zostałem dobrze zrozumiany. Twierdzę, że co do zasady w budynkach wielorodzinnych nie wolno przechowywać butli nurkowych (jeżeli budynek- lub wybrane pomieszczenie- nie został do tego celu zaprojektowany na etapie opracowywania projektu i budowy). To oznacza tyle i tylko tyle, że jeżeli ktoś przechowuje (trzyma, wnosi, przenosi itd.) butle nurkowe to musi się liczyć z konsekwencjami. W skrajnym wypadku, jeżeli dojdzie do katastrofy budowlanej i/lub śmierci człowieka a komisja/prokurator powołany do wyjaśnienia sprawy stwierdzi, że przyczyną katastrofy i/lub śmierci człowieka były butle nurkowe to w konsekwencji właściciel tych butli może mieć postawione zarzuty karne.


Jestem przekonany, że np. ja Cię dobrze zrozumiałem, co nie zmienia sytuacji, w której nadal twierdzę, że co do zasady nie masz racji.

Każdy musi się liczyć z konsekwencjami wszystkich swoich działań.
Spróbuj najpierw ustalić, co wolno w budynku wielorodzinnym (a tak formalnie chyba raczej budynku mieszkalnym wielorodzinnym) i jakie przepisy określają do czego takie budynki służą, ale tak konkretnie ...
Sprawdź następnie, czy w takim budynku wolno przechowywać (a może użytkować?) np. butle z gazem płynnym, a jeśliby się okazało, że wolno, to kto poniesie konsekwencje jeśli taka butla wybuchnie ...
A jak nie wolno, to czemu przeróżne organy tolerują ich eksploatację w tysiącach budynków mieszkalnych wielorodzinnych?
 
 
steve1973 


Stopień: Ext. Range
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 289
Skąd: Gliwice
Wysłany: 08-03-2019, 15:27   

"Szanowny Pan
Jacek Wo
Przewodniczący Zarządu Wspólnoty
ul. ……………..
00-000 Tak z grubsza Toruń

Szanowny Panie
Uprzejmie informuję, że jestem właścicielem lokalu nr 1 w budynku zarządzanym przez Wspólnotę, której Pan jest Przewodniczącym. Jednocześnie, jestem nurkiem technicznym o uprawnieniach ……. i posiadam butle nurkowe: dwie butle stalowe o ciśnieniu nominalnym 230 bar zwykle napełniane powietrzem oraz dwie butle aluminiowe o ciśnieniu nominalnym 207 bar. Jedna z przedmiotowych butli aluminiowych napełniana jest zwykle mieszaniną gazów o zawartości tlenu do 50% a druga czystym tlenem.
Mając powyższe na uwadze zwracam się z prośbą o wyrażenie zgody na przechowywanie przedmiotowych butli w budynku Wspólnoty a konkretnie w moim lokalu mieszkalnym i/lub w piwnicy do tego lokalu przynależącej.
Wyjaśniam, że powodem mojej prośby jest werbalnie wyartykułowany niepokój innych lokatorów, dotyczący bezpieczeństwa przechowywania butli nurkowych w naszym budynku.
Z poważaniem…. "

jaka będzie odpowiedź na "moje pismo"?
 
 
al_fik 

Stopień: kilka
Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 248
Skąd: Kraków
Wysłany: 08-03-2019, 17:07   

odmowna ...

jedyne butle jakie dopuszcza rozporządzenie to gaz płynny do 11 kg na przewodzie do jednego metra ( pod warunkiem, że w budynku nie ma gazu sieciowego i mieszkania wyposażone są w sprawną instalację wentylacji grawitacyjnej )

[ Dodano: 08-03-2019, 17:25 ]
na przewodzie do trzech metrów ( pomyliłem się :) )
 
 
Jacek Wo 



Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 29 Maj 2013
Posty: 426
Skąd: tak z grubsza Toruń
Wysłany: 10-03-2019, 21:22   

steve1973 napisał/a:
"Szanowny Pan
Jacek Wo
Przewodniczący Zarządu Wspólnoty
ul. ……………..
00-000 Tak z grubsza Toruń

Szanowny Panie
Uprzejmie informuję, że jestem właścicielem lokalu nr 1 w budynku zarządzanym przez Wspólnotę, której Pan jest Przewodniczącym. Jednocześnie, jestem nurkiem technicznym o uprawnieniach ……. i posiadam butle nurkowe: dwie butle stalowe o ciśnieniu nominalnym 230 bar zwykle napełniane powietrzem oraz dwie butle aluminiowe o ciśnieniu nominalnym 207 bar. Jedna z przedmiotowych butli aluminiowych napełniana jest zwykle mieszaniną gazów o zawartości tlenu do 50% a druga czystym tlenem.
Mając powyższe na uwadze zwracam się z prośbą o wyrażenie zgody na przechowywanie przedmiotowych butli w budynku Wspólnoty a konkretnie w moim lokalu mieszkalnym i/lub w piwnicy do tego lokalu przynależącej.
Wyjaśniam, że powodem mojej prośby jest werbalnie wyartykułowany niepokój innych lokatorów, dotyczący bezpieczeństwa przechowywania butli nurkowych w naszym budynku.
Z poważaniem…. "

jaka będzie odpowiedź na "moje pismo"?


Normalna - że nadawca pomylił adres, bo Zarząd Wspólnoty nie jest od wydawania zgód na trzymanie lub nietrzymanie czegokolwiek. Od tego są przepisy prawa i organy odpowiedzialne za ich egzekwowanie. Jeśli prawo tego zabrania, to zgoda Zarządu i tak byłaby bezprawna :-)
A jeśli prawo tego nie zabrania, to żadna zgoda nie jest potrzebna.

Z mojej strony EOT
 
 
steve1973 


Stopień: Ext. Range
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 289
Skąd: Gliwice
Wysłany: 10-03-2019, 21:55   

Taka odpowiedź ma jeszcze trzeci, niewymieniony, przy czym rozsądny z perspektywy Zarządu Wspólnoty aspekt. Mianowicie nie przenosi na Zarząd Wspólnoty potencjalnej odpowiedzialności.
Na koniec. Bo faktycznie czas kończyć tą, notabene ciekawą, dyskusję pozwolę sobie na kilka dodatkowych informacji (i proszę nie odbierajcie tego jako megalomanię czy chęć popisania się).
Od 20 lat zajmuję się zawodowo budową trochę bardziej złożonych i skomplikowanych budynków, budowli i układów technologicznych niż budynek mieszkalny wielorodzinny. Jak pisałem w bodaj moim pierwszym wpisie w tym wątku, parę lat temu badałem temat możliwości przechowywania moich butli nurkowych w budynku, w którym mam mieszkanie. Do współpracy udało mi się namówić kolegów: projektanta konstruktora, projektanta instalacyjnego i ds. wentylacji, architekta, specjalistę ds. p.poż, specjalistę ds. BHP, inspektora UDT, inspektora PINB, specjalistę posiadającego uprawnienia do kierowania budową i/lub bycia inspektorem nadzoru budowlanego w specjalności konstrukcyjno- budowlanej oraz kierownika ds. technicznych mojej spółdzielni mieszkaniowej, który udostępnił nam dokumentację i decyzje dla mojego budynku. Badanie przeprowadziliśmy w oparciu o standardy realizacji analizy HAZOP.
Analizę przygotowaliśmy w wersji papierowej a następnie poddaliśmy ją konsultacji prawnej i brokera ubezpieczeniowego.
Wnioski z analizy prezentuję Wam od samego początku. Fakt, wnioski dotyczą mojego i tylko mojego budynku ale w ramach tej dyskusji dokonałem interpretacji rozszerzającej bo wiem co jest w naszej analizie. We wcześniejszym wpisie podałem Wam podstawowe przyczyny, które prowadzą do takiego a nie innego wniosku.

Oby nikt, nigdy nie był zmuszony sprawdzić moich wniosków
Dla mnie EOT
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed