Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Suunto D5
Autor Wiadomość
4mon 


Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 12 Maj 2019
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12-05-2019, 22:35   Suunto D5

Witam,
czy ktoś z Was miał może już styczność z Suunto D5.
Wygląda na to, że to jakaś nowość i ma nowy algorytm RGBM2, który z tego co zrozumiałem z poniższego filmu jest bardziej dokładny..? https://www.youtube.com/watch?v=35ChSIvRRP4 (od 7mej minuty)
W porównaniu do poprzednich modeli pozwala nawet do 150 minut nurkowania na 10m bez dekompresji.
Zastanawiam się tylko czy to jest nadal bezpieczne czy to już jakiegoś rodzaju balansowanie na krawędzi i nurkowanie do granic limitu dekompresyjnego.
Na dodatek wygląda na to, że ma słabą baterię
6–12 godzin nurkowania przy pełnym naładowaniu lub do 6 dni w trybie czasu.
Czy ktoś mógłby doradzić czy warto go kupić na pierwszy komputer?
 
 
HX 

Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Gru 2012
Posty: 122
Skąd: Kraków
Wysłany: 15-05-2019, 16:22   Re: Suunto D5

4mon napisał/a:

W porównaniu do poprzednich modeli pozwala nawet do 150 minut nurkowania na 10m bez dekompresji.
Zastanawiam się tylko czy to jest nadal bezpieczne czy to już jakiegoś rodzaju balansowanie na krawędzi i nurkowanie do granic limitu dekompresyjnego.

Czy ktoś mógłby doradzić czy warto go kupić na pierwszy komputer?


Z moich starożytnych tabel PADI wynika że na 10m można nurać do 219 min, ale zalecają wtedy zrobić safety stopa 3min ;) więc pewnie jest bezpiecznie, jak się wie co się robi.

Pozdrawiam.
 
 
4mon 


Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 12 Maj 2019
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: 15-05-2019, 17:18   

HX napisał/a:
Z moich starożytnych tabel PADI wynika że na 10m można nurać do 219 min, ale zalecają wtedy zrobić safety stopa 3min więc pewnie jest bezpiecznie, jak się wie co się robi.


wg moich też, ale powyżej 145 minut jest wymagany przystanek bezpieczeństwa no i oczywiście materiały szkoleniowe dla OWD mówią żeby nie planować nurkowań na granicy limitów a tutaj mając taki komputerek i bazując tylko na nim przy jakichś bardziej skomplikowanych nurkach powtórzeniowych może się okazać, że nurkowaliśmy właśnie na granicach. Zgadza się czy coś źle rozumiem i powinienem jeszcze raz przestudiować materiały?
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 16-05-2019, 08:26   

Praktycznie rzecz biorac komputery przyczynily sie bardzo dokladnego wyliczania czasu spedzanego pod woda a przez to wiekszej swiadomosci pozostalego NDL, wiec jakby in plus.

Z drugiej jednak strony wiecej nurkowan odbywa sie teraz na granicy NDL, gdyz nurkowie chca wykorzystac kazda dostepna minute, zwlaszcza jezeli rosnie glebokosc. I tak przy powtorzeniowym nurkowaniu rekreacyjnym juz na zaledwie 25 lub 30 metrow, dwa nurki dziennie czesto widze jak blisko limitu deco poruszaja sie nurkowie. A przy trzecim nurkowaniu juz na pewno margines jest cienki. Wtedy wystarczy slabszy dzien lub inne niedoliczone przez komputer czynniki - nadwaga, zmeczenie itd i mozna sie nabawic symptomow DCS, mimo, ze komputer pokazal, ze wszystko jest ok. Jeden z moich partnerow tak wlasnie skonczyl w komorze, mimo, ze komputer, i to wlasnie suunto pokazal, ze mozna sie juz bezpiecznie wynurzyc.

Nurowanie zwlaszcza powotrzeniowe na tabelach jest po prostu ostrozniejsze, gdyz pokaze krotsze czasy dostepne niz komputer.

Patrzac w bardziej zaawansowana strone wiele osob robi nurkowania poza NDL na suunto i na rgbm i wszystko jest ok, mimo, ze logika suunto z przystankami to jakas pogmatwana sprawa i ja osobiscie tego unikam jak tylko moge. I to nie tylko moje skromne zdanie i nie znam nikogo, kto zaakceptowal plan na 100m na rgbm. Co Buhlmann to jednak Buhlmann, ale tego sie praktycznie w rekreacji nie stosuje i wiekszosc komputerow ma wlasnie RGBM. To tak z perspektywy rozwojowej - na przyszlosc zebys wiedzial, ze taki komputer rekreacyjny z jego algorytmami ma ograniczone zastosowanie.

Co do suunto d5 zakladajac mala ilosc i czestotliwosc nurkowan, ktore planujesz to ten komputer to bardziej chcesz chyba traktowac jak gadzeciarski zegarek. Bateria rzeczywiscie slaba strasznie. Koledzy dobrze pisali, ze taki vyper albo cos pokrewnego w zupelnosci ci wystarczy. Mozna go potem szybko sprzedac z mala strata na wartosci, gdy plany ci sie zmienia albo zaczniesz nurkowac czesto i w zaawansowany sposob.

A bajerki typu czujniki cisnienia itd, po prostu odpusc sobie. Gadzeciarstwo i tyle, nie widzialem jeszcze zeby to dzialalo zawsze i wlasciwie, stale jakies jaja.
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 16-05-2019, 13:06   

Karollo napisał/a:
wiekszosc komputerow ma wlasnie RGBM

Które komputery mają RGBM?
 
 
HX 

Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Gru 2012
Posty: 122
Skąd: Kraków
Wysłany: 16-05-2019, 13:39   

grol napisał/a:
Karollo napisał/a:
wiekszosc komputerow ma wlasnie RGBM

Które komputery mają RGBM?


https://dipndive.com/blog/dive-computer-algorithms-for-dummies.html gdybyś chciał postudiować. Ale to nie jest wiedza tajemna, zazwyczaj producenci się wręcz tym chwalą jaki mają algorytm.

Karollo nie dziękuj że cię wyręczyłem, zrobiłem to z przyjemnością.
BTW ja bym zanurał na rgbm'ie poniżej 100, ale z zastrzeżeniem że wynurzał bym się zgodnie z własnym planem z głowy a nie według jego sufitu ;) I tak używam hell'o jako zapas ucieczkowy a pryz okazji pokazuje mi orientacyjne Deepstopy których nie pokazuje Shearwater. ;)

Pozdrawiam.
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 16-05-2019, 15:01   

4mon napisał/a:
Zastanawiam się tylko czy to jest nadal bezpieczne czy to już jakiegoś rodzaju balansowanie na krawędzi i nurkowanie do granic limitu dekompresyjnego.

Pomyśl o tym jak o skakaniu z podwyższenia na ziemie. Pewnie każdy się zgodzi że z 0.3m jest bezpiecznie a z 10m nie. Ale czy 1.3m jest bezpiecznie a 1.6m już nie to już tylko indywidualna decyzja. Jak jesteś wysportowany i masz dobry dzień to pewnie 3m nie zrobią ci szkody a jak masz szczęście to nawet 6m :-)
NDL to tak naprawdę bardzo umowna granica. Coś jak wolno skakać z 2m bo na 10000 osób tylko jedna skręca kostkę a jedna na 1000000 łamie kark więc ogólnie jest bezpiecznie.
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 16-05-2019, 18:42   

HX, dzieki :) wlasnie widac, ze wiekszosc popularnych komputerow rekreacyjnych w tym suunto opiera sie wlasnie na RGBM. Przy czym w zakresach NDL algorytmy sa siebie dosc podobne. Nie kruszylbym o to kopii.

RGBM mial swoich zwolennikow w swiecie technicznym, ale przygoda Ellyata zdyskwalifikowala go definitywnie. Sam z reszta widzisz HX, jak to w praktyce potem jest ;) Eh, ponuralbym sobie normalnie. Dzis wieczorem do snu obejrze sobie Wagnera :)
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 16-05-2019, 20:46   

HX napisał/a:
https://dipndive.com/blog/dive-computer-algorithms-for-dummies.html gdybyś chciał postudiować

Dzięki, myślałem że coś nowego....
Fakt jest taki, że Suunto RGBM czy Mares RGBM (i inne tego typu) to nie RGBM.
RGBM to algorytm pęcherzykowy, podobnie jak VPM, tylko 'proprietary' tzn. nikt poza B. Wienke nie wie jak to działa. I, podobnie jak VPM, nie do uruchomienia na komputerach typu Vytec czy Mares Nemo ze względu na potrzebną moc obliczeniową.
Suunto czy Mares RGBM to algorytm neohaldanowski, taki jak ZHL-xxx, tylko z wprowadzonymi modyfikacjami wynikającymi porównania do RGBM, tzn dopasowywano parametry tak, aby dawały wyniki zbliżone do przeliczenia tego samego profilu przy pomocy algorytmu RGBM na komputerach o dużej mocy obliczeniowej. Ale to są dalej algorytmy neohaldanowskie, tylko konserwatyzm ma inną charakterystykę niż możiwy do uzyskania przy pomocy GF.
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 17-05-2019, 09:31   

grol napisał/a:
RGBM to algorytm pęcherzykowy, podobnie jak VPM, tylko 'proprietary' tzn. nikt poza B. Wienke nie wie jak to działa. I, podobnie jak VPM, nie do uruchomienia na komputerach typu Vytec czy Mares Nemo ze względu na potrzebną moc obliczeniową.

To tez prawda, z drugiej strony chyba nie jest tak ze obecne komputery nurkowe nie mogły by mieć RGBM. To zapewne obliczeniożerny algorytm ale współczesne procesory wrzucane do niektórych komputerów słabe nie są.
Ciekawe jak działa np. RGBM dla Liquvision
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 17-05-2019, 10:06   

mi_g napisał/a:
obecne komputery nurkowe nie mogły by mieć RGBM

Prawda, że te obecne maja moc obliczeniową wystarczającą do liczenia RGBM czy VPM.
Najczęściej jednak opisy marketingowe gmatwają tę sprawę i nie do końca wiadomo jak jest. Bazuję na tym, że Suunto czy Mares podaje informacje o RGBM od lat, a wszystko opiera się na pieniądzach, bo licencja na 'czysty' RGBM' pewnie tania nie jest. Sprawę zaciemnia też fakt, że do algorytmów neohaldanowskich dodają Deep Stopy bo o to pytają nabywcy.
Chodzi mi tylko o to, żeby nie mylić opisów marketingowych z rzeczywistością.
No i po prześledzeniu dyskusji związanych z eksperymentem NEDU ja jestem bardzo ostrożny odnośnie algorytmów pęcherzykowych.
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 17-05-2019, 13:50   

grol napisał/a:
Chodzi mi tylko o to, żeby nie mylić opisów marketingowych z rzeczywistością.

Tu racja. Było na tym formum już sporo dyskusji na ten temat. Suunto i Mares przynajmniej w modelach z przed kilku lat miały RGBM'owe współczynniki dokładane do modeli neohaldanowskich.

Tak mi się przypomniało ze jeszcze GAP sprzedawał soft do komputerów z modelami VPN i RGBM tyle ze ich stron http://www.gap-software.com z jakichś powodów się mi nie ładuje i nie mogę nic sprawdzić.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed